WSTĘP

Październik to wyjątkowy miesiąc na polskim rynku komiksowym (podobnie jak - od niedawna - marzec). Wydawcy (przynajmniej ci nie wydający komiksów przez przypadek) robią co mogą, by jak najlepiej pokazać się na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. W jeden festiwalowy dzień ukazała się połowa nowości tego miesiąca. Wszystkich nowości odnotowałem dwukrotnie więcej, niż we wrześniu. Wyszło wiele albumów twórców polskich oraz spora ilość komiksów małych, czasem wręcz niezarejestrowanych wydawców. Jakość tegomiesięcznych nowości nie pozwala wątpić, że wiele z nich nie ukazała się w październiku przez przypadek. Mimo niezwykłego wysypu, nie wszyscy wydawcy zdążyli ze swoimi tytułami. Wciąż czekamy chociażby na długo zapowiadane albumy Manary z Postu. Oby jak najkrócej.

O tym, jak dobry wydawniczo był to rok świadczy również lista przebojów - ośmiu redaktorów podało w swych trójkach 12 różnych tytułów a tylko dwa z nich znalazły się w zestawieniu ponad dwóch głosujących.

Numer jedenasty KZ wygląda dość podobnie do poprzedniego. Znów mamy dużo recenzji i niezbyt wiele innych artykułów (ale za to jak zwykle są bardzo interesujące). Aegirr po raz kolejny stanął na wysokości zadania i w temacie numeru przedstawił sylwetkę Jeana "Moebiusa" Girauda. Pod wpływem artykułu o "Armadzie" z poprzedniego numeru oraz świeżo wydanego piątego tomu serii hans napisał artykuł na jej temat dla czytelników, którzy już znają całą serię. Doszło wreszcie do zapowiadanej już w numerze 3/4 kontynuacji tematu Franka Millera. W bieżącym numerze przyjrzałem się bliżej komiksowi "Hard Boiled", który do scenariusza Millera niesamowicie narysował Geof Darrow. Drugi gościnny występ Poszukiwacza przyniósł tekst o "Skorpionie".

Do składu redakcyjnego dołączyło trzy osoby (Reggie, Dr_Greenthumb i OPAT). Recenzje pierwszych dwóch z nich dotyczą "Origin", na debiut trzeciej przyjdzie zaczekać do następnego numeru.

Czytelników CDA zapraszam do odwiedzenia strony magazynu - kazet.prv.pl

Jarek Obważanek

 

SPIS TREŒCI

Nowości wydawnicze października

Lista przebojów października

 

MOEBIUS
temat numeru

Doktor Giraud & Pan Gir/Moebius
- niepotrzebne skreślić

Jak to się zaczęło
Jak Feniks z popiołów
Lata 80 - nowa dekada i nowe możliwości
bibliografia
aegirr

 

MAGAZYN

"Armada" dla zaawansowanych
hans

"Hard Boiled",
czyli Polch ze swoją monetą może się schować

Jarek Obważanek

Spod znaku płaszcza i szpady, czyli "Skorpion"
Poszukiwacz

 

RECENZJE

"100 naboi" tom 2: "Cień drugiej szansy #1"
kamil.macejko

"Armada" tom 5
hans

"Asteriks" tom 26: "Odyseja Asteriksa"
frycek

"Dylan Dog": "Głębia"
Jim

"Funky Koval"
aegirr

"Gołota vs Predator"
hans

"Hitman"
Jim

"Kaznodzieja" tom 2: "Nowojorscy gliniarze"
hans

"Orient Men forewer na zawsze"
hans

"Rork" tom 4: "Gwiezdne światło"
kamil.macejko

"Sen potwora"
aegirr

"Thorgal" tom 11: "Oczy Tanatloca"
hans

"Wolverine": "Origin" cz. 1: "Wzgórze"
Reggie

 

INTERNET

Linki

 

STOPKA

Skład redakcji, propozycja współpracy, prawa autorskie