"Eden, It's an Endless World!" tom 5

Świat, w którym znajdują się bohaterowie wykreowani przez Hirokiego Endo jest bardzo nieprzyjazny i pełen nienawiści, a każda z ważniejszych postaci ma bardzo bujną przeszłość, o czym można się było przekonać czytając części poprzednie. W piątym tomie "Edenu" przybliżona zostaje osoba Sophii: cyborga, który pomaga partyzantom w walce z oddziałami Propartii.

Autor trzyma poziom części poprzednich, tak więc czytelnik musi być gotowy na liczne retrospekcje, nagłe zmiany miejsca i czasu. Tę mangę należy czytać z dużą uwagą nie tylko dlatego, by nie umknęły jakieś istotne szczegóły, ale również by nie zagubić się w specyficznym sposobie narracji twórcy.

Pomimo tego, że jest to komiks jak najbardziej rozrywkowy: przepełniony dynamicznymi i krwawymi scenami walki, to jednak za każdym razem Endo przemyca jakieś elementy, które mogą skłonić do przemyśleń. Tym razem przeszłość Sophii jest materiałem, na podstawie którego można wysnuć pewne wnioski na temat natury ludzkiej. Oprócz tych wszystkich elementów, które są nieodzownym składnikiem gatunku cyberpunk, reprezentowanego przez "Eden", to chyba właśnie różne skrajne postawy i charaktery ludzkie są tym, co autor chce eksponować w swojej serii.

Poziom graficzny nie odbiega od części poprzednich. Tym razem, oprócz wielu brutalniejszych scen, których Endo nie unikał od samego początku, pojawia się parę erotycznych. Wszystko w obranej przez niego konwencji.

Tych, którzy zetknęli się z "Edenem" i ulegli w jakimś sensie jego czarowi kolejnego tomiku polecać chyba nie trzeba. Jeśli ktoś natomiast chciałby spróbować od tego momentu właśnie, byłoby mu trochę trudno wniknąć w tę pajęczynę zależności, którą misternie snuje Hiroki Endo od samego początku.

Jakub "Tiall" Syty

 

Inne opinie:

Najnowszy "Eden" otwiera jakby nowy rozdział - bohaterowie przebyli już Andy i zastajemy ich w miastowym, zupełnie innym niż dotychczas środowisku. Niestety w wyniku tego akcja zdecydowanie zwalnia; po wycieńczającej walce z oddziałami Propartii po prostu odpoczywają lub kurują się w szpitalu. Trudno coś powiedzieć o tych scenach, gdyż prezentują się one całkowicie przeciętnie. Sytuację początkowo ratują rozdziały poświęcone przeszłości Sophii - nie są może zachwycające, ale dobrze się je czyta. Na minus tomiku należy zaliczyć fakt, iż zostajemy rzuceni do akcji nieco za szybko. Ma się uczucie jakby autor chciał już ją wreszcie zacząć i nagle okazuje się, że w pobliżu znajdowali się wrogowie, a bohaterowie bez cienia zdziwienia biorą się do ataku. Jednak już same sceny akcji są, co znamy z poprzednich tomików, wciąż świetnie wykonane. Krótko mówiąc, tomik nierówny, ale nie schodzący poniżej średniego poziomu.

Damian "hans" Handzelewicz

 

Jest coraz brutalniej, ale cały czas ciekawie. Dla mnie to zdecydowanie najciekawsza manga na rynku. Nie polecam osobom zbyt wrażliwym.

Dominik "nique" Gołąb (profil)

 

Tomik całościowo trochę słabszy od poprzedniego, ale za to 2 pierwsze rozdziały to prawdziwy majstersztyk. Piękna opowieść o samotności i bólu. Potem trochę rzeźnia, ale i tak jest fajnie.

Paweł "Kurczak" Zdanowski (profil)

 

Tak krwawej jatki dawno nie widziałem, na szczęście jest jeszcze niezły wątek psychologiczny; jeśli kolejny tomik będzie taki sam, to znaczy niechybnie, że świeżych pomysłów twórcy zaczyna brakować, pozostaje czekać, a w międzyczasie oglądać bryzgające mózgi i fruwające kręgosłupy z odbytami, co wygląda fajnie, ale Eden przyzwyczaił mnie, że oferuje więcej, a tak jest tylko nieźle.

Adam "mykupyku" Gawęda (profil)

 

Scenariusz i rysunki: Hiroki Endo
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Kodansha Ltd.
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł