Thorgal

Thorgal Aegirsson jest najbardziej znaną postacią komiksową w Polsce. Bo któż nie zna Thorgala? Jest to przecież żywa legenda komiksu europejskiego! Kto nie wierzy, niech szybko pobiegnie do najbliższych antykwariatów, księgarń lub Empików i niech zakupi jeden z tomów.

Początkiem był Rosiński, potem powstała historia. (Jean Van Hamme, 1994)

W 1976 roku Jean Van Hamme skończył pracować jako przedstawiciel handlowy i postanowił poświęcić się literaturze, pisząc scenariusze do komiksów i filmów. Poznał wtedy Grzegorza Rosińskiego, Polaka-rysownika. Rosiński miał wtedy kilka komiksów za sobą (mianowicie kpt. Żbika, Klossa itp.), próbował rysować nawet do Spirou. Van Hamme zaproponował mu współpracę. Razem stworzyli Thorgala, czyli, jak mówi Rosiński, "bohatera uniwersalnego". Sama historia miała być "pozbawiona polityki, nadmiaru przemocy i erotyzmu", osadzona w fantasty. Van Hamme przysłał Rosińskiemu scenariusz z Belgii do Polski. Rysownik odsyłał z powrotem prace za pośrednictwem Krajowej Agencji Wydawniczej, jednak początek stanu wojennego zmusił go do wyjechaniu z Polski. Pierwsza historia, Zdradzona czarodziejka, ukazywała się odcinkowo w Tintinie. Czytelnikom się spodobało, więc twórcy zrobili kolejne części. Pierwszy album ukazał się cztery lata później, w 1980 roku.

Ja nie chcę triumfować ani zwyciężać. Szukam sprawiedliwości. (Thorgal, Nad Jeziorem bez dna)

Wikingowie znaleźli małego Thorgala w dziwnej tratwie w czasie burzy, dlatego nazwali go "synem burz" Thorgalem (od Thora, boga gromów) i synem Aegira, Aegirssonem, który był władcą mórz. Zaopiekował się nim Leif Haraldson, wódz wikingów północy. Po jego śmierci przywódcą został Gandalf Szalony. Nienawidził on Leifa i jego wychowanka, więc zmusił Thorgala do zostania skaldem (bardem) i zabronił mu uczyć się walki i żeglarstwa. Plany pokrzyżowała mu jego własna córka, Aaricia, która pokochała Thorgala. Takie małżeństwa są zabronione (córka króla mogłaby pokochać skalda-bękarta i wyrzutka?) więc Gandalf skazał Aegirsson na śmierć.

Ja wiem, ze to bylo do niczego na początku. (Rosiński o pierwszych Thorgalach)

Autorzy Thorgala uważają komiks ten za "książkę podzieloną na rozdziały". Najnowsze albumy Thorgala to zamknięte opowieści, gdyż, jak mówi rysownik, "kilkuodcinkowe opowiesci się nie sprawdzaja". Pierwszą taką kilkualbumową opowieścią była opowieść o Slivii (tomy 1 i 2). Później mieliśmy trylogię Shardara (4 - 6) i w tomie 10 cztery części Kraina Qa (tomy 10 - 14). Opowieść o Shaiganie zaczęła się już w Niewidzialnej Fortecy (19), a zakończyła w Klatce (23)

 

1. Zdradzona czarodziejka
"La magicienne traihe"

Wolę być wiarołomcą niż mordercą rannego wroga. (Thorgal)

Pierwszy album Thorgala składa się z dwóch części. Pierwsza opowiada o przysiędze skalda, o obręczach Freyra i rudowłosej kobiecie, która żądna jest zemsty na Gandalfie Szalonym. Druga część to "Prawie Raj..." (lub "Rajska Grota"), o dolinie w środku lodowca, gdzie czas płynie w zwolnionym tempie.

2. Wyspa wśród lodów (Wyspa lodowych mórz)
"Lile des mers gelees"

Tych dzikich wikingów łatwiej oszukać niż dzieci. (Pan Trzech Orłów)

Jest to dokończenie Zdradzonej czarodziejki. Tym razem dowiadujemy się o przeszłości Thorgala (bardzo scence-fictionowskiej), odwiedzamy mroźne krainy i ratujemy wraz z Thorgalem porwaną Aaricię.

3. Nad jeziorem bez dna (Trzech starców z krainy Aran)
"Les trois vieillards du pays d'aran"

Pamiętaj, że są dwa sposoby zwyciężenia: ten, który wiedzie do triumfu i ten, który prowadzi do poświęcenia. (Strażniczka kluczy)

Świeże małżeństwo, Aaricia i Thorgal, wyruszyło w podróż i zawitało w dziwnym kraju Aran. Później mamy próby rycerskie i piękną Strażniczkę kluczy. Generalnie album jest jednym z moich ulubionych (może dlatego, że fajnie wygląda Thorgal z hełmem?).

4. Czarna Galera
" La galere noire"

Nie jestem prawdziwym wikingiem. Wychowywałem się wśród nich, to wszystko. (Thorgal)

Thorgala i Aaricie musieli osiedlić się w małej, farmerskiej wiosce. Wychowanek wikingów pomaga przy zbieraniu zboża, córka wodza wikingów zajmuje się domem i spodziewa się dziecka. A potem spokój przerywają rycerze Shardara Mocnego...

5. Ponad Krainą Cieni
" Au-dela des ombres"

Przeznaczenie! To największe oszustwo na świecie! (Śmierć)

Następny z moich ulubionych albumów. Thorgal walczy z wężami, krokodylami i pokusami w ogrodzie, przekracza progi nieskończoności, rozmawia z samą śmiercią i chroni śliczną Shaniah.

6. Upadek Brek Zarith
" La chute de Brek Zarith"

To dziecko posiada tajemną moc! (Shardar)

Ostatnia część trylogii Shardara. Thorgal spieszy na pomoc porwanej (znowu?!?) Aaricii, przy okazji odbijając królestwo Brek Zarith z rąk uzurpatora Shardara.

7. Gwiezdne dziecko
"L'enfant des etoiles"

Czekałem, żeby upewnić się, że wymazałem z twoich myśli i z twojego ciała wszelkie ślady twojego pochodzenia! (Xargos)

Powrót do przeszłości Thorgala - Zaginiony Drakkar to historia o przygarnięciu niemowlaka przez Leifa, druga, Metal, który nie istniał, opowiada o podróży chłopca do królestw krasnali. W Talizmanie Thorgal wyrusza do kamiennych schodów, u stóp których ma nadzieje znaleźć odpowiedź na pytanie kim są jego rodzice.

8. Alinoe
" Alinoe"

Bez względu na to, czy istniejesz, czy nie to i tak dostaniesz za swoje! (Aaricia)

Aaricia została sama z Jolanem na ich wyspie. Jednak pewnego dnia Jolan oznajmie, że bawił się z pewnym zielonowłosym chłopcem...

9. Łucznicy
" Les archers"

Nigdy nie widziałem nikogo, kto by tak szybko strzelał! (Tjall)

Mój ulubiony Thorgal. Te rysunki! Przepięknie przedstawiono turniej. Świetni są nowi bohaterowie, między innymi Tjall Porywczy, Arghun Drewniana Stopa no i oczywiście Kriss de Valnor, źródło późniejszych nieszczęść Thorgala.

10. Kraina Qa
" Le pays Qa"

Można powiedzieć, że mieliśmy szczęście. (Aaricia)

Pierwsza część historii, która przeniosła Thorgala do (umownej) Ameryki Południowej. Kriss de Valnor, legenda o Ogotaju i nowe uczesanie Aaricii to walory tego komiksu.

11. Oczy Tanatloca
" Les yeux de Tanatloc"

Niech żyje Hurukan!

Ujawnienie mocy Jolana, ciekawe plenery i dotarcie do Mayaxatl.

12. Miasto zaginionego boga
" Le cite de dieu perdu"

Kiedy my wreszcie odnajdziemy spokój? (Aaricia)

Album zaczyna się krwawo i równie krwawo kończy, zamykając sagę o Ogotaju.

13. Między Ziemią a światłem
" Entre terre et lumiere"

Moje złoto! Moje złoto! (Kriss)

Thorgal wraz z rodziną pragnie opuścić kraj Xinjinsów. Jednak nie jest to takie łatwe z powodu Jolana...

14. Aaricia
" Aaricia"

Zagraj jeszcze raz Thorgalu. (Aaricia)

Ten tom to cztery krótkich opowieści. Wszystkie jednak związane są z Aaricią. Najpierw jako mała dziewczynka szuka góry Odyna, później dwa razy ratuje Thorgalowi życie. W ostatniej historii pomaga ślepemu bogowi wrócić do Asgardu.

15. Władca gór
" Le maitre des montagnes"

Chodźmy stąd, zanim głowa pęknie od myślenia. (Thorgal)

Powrót do przeszłości 4, czyli kłopoty Thorgala z pewnym dziwnym, zielonym pierścieniem...

16. Wilczyca
" La Louve"

Syn bękarta zawsze będzie bękartem. (Vor)

Mistrzostwo rysunków, czyli "najważniejszy jest klimat". Zniewalają sceny na stronach 32-34. Te spojrzenie Thorgala, stojącego przed oprawcami swoich przyjaciół! W skrócie: świetny thriller ;)

17. Strażniczka kluczy
" La gardienne des cles"

Jak widzę, nadal wplątujesz się w nieprawdopodobne historie. (Tjahzi)

Starzy znajomi wracają. Tym razem pas nieśmiertelności dostał się w niepowołane ręce...

18. Słoneczny miecz
" L'épée-soleil"

Żaden człowiek nie jest niepokonany. (Thorgal)

Kriss wraca! Tym razem wykorzystuje Thorgala do zawładnięcia pewnym artefaktem...

19. Niewidzialna forteca
" La forteresse invisible"

Alayin. Teraz jestem gotów! (Thorgal)

Thorgal marzy tylko o jednym: niech bogowie o nim zapomną i dadzą mu żyć w spokoju ze swoją rodziną. Niestety nie przewiduje, jakie konsekwencje będzie miało te życzenie...

20. Piętno wygnańców
" La marque de bannis"

Twój ojciec nie zrobiłby tego lepiej. (Kriss)

Nowa era Thorgali: postacią pierwszoplanową jest tu Jolan, a jego ojciec pojawia się tylko w jednym kadrze!

21. Korona Ogotaia
" La couronne d'Ogotai"

To wszystko jest bardzo skomplikowane... (Jolan)

Van Hamme wraca do tematu czasu: tym razem Jolan dziesięcioletni namawia Jolana dwudziestopięcioletniego do uwolnienia Aaricii i Louve z rąk Shaigana Bezlitosnego, przy okazji ratując życie Thorgalowi i przyjaciołom Jolana.

22. Giganci
" Geants"

Czy ja ci się podobam? (Swanee)

Wędrówka Thorgala w poszukiwaniu utraconej pamięci wiedzie przez Krainę Gigantów.

23. Klatka
" La cage"

Ten człowiek zostanie tam gdzie jest. (Aaricia)

Powtórka z Wilczycy: Thorgal sam przeciwko przeważającym wrogom. Plus ponowne połączenie się rodziny Aegirssonów.

24. Arachnea
" Arachnea"

Nie jestem demonem. (Thorgal)

Przygoda Thorgala i Louve na Naszej Wyspie. BTW jak Thorgal i mieszkańcy Arachnopolis mogli się porozumieć? Przecież ludzie ci są grekami (jak wnioskuje po nazwach, imionach)?

25. Błękitna zaraza
" Le Mal bleu"

Pokaż nam co potrafisz. (Zarkaj)

Thorgal i jego rodzina zapadają w dziwną chorobę zwaną błekitna zarazą. Jedynym ratunkiem jest lekarstwo przygotowywane przez Armenosa..

26. Królestwo pod piaskiem
"Le royaume sous le sable"

Nie powiem nic o fabule, musicie uzbroić się w cierpliwość - premiera komiksu w Polsce już w marcu!

Frodos

 

Jest to mój diament w kolekcji - podpis samego Rosińskiego! Czekałem mało (1,5 godziny :) przed Empikiem w Gdańsku. Niestety - nie załapałem się do pierwszej dwudziestki, którym Mistrz rysował na okładkach całe portrety! I jeszcze taka śmieszna sytuacja: w kolejce staliśmy we troje: ja, mój kumpel i jego siostra, która miała do podpisu dwa komiksy: swój i swojej koleżanki. Niestety ten "komiks koleżanki" miał popisaną okładkę :) w stylu "Piotruś"; "Ewa". Domyślacie się, co zrobił Rosiński? Dopisał się "Grzegorz" :DDD