Jay i Cichy Bob kontratakuj±
(Jay And Silent Bob Strikes Back)

Kevin Smith 
Autor scenariusza, reżyser i odtwórca jednej z tytułowych ról w powyżej wymienionym filmie jest wielkim fanem komiksu, i udowadnia to na wiele sposobów. Jego najnowsza produkcja filmowa, jak i poprzednie dzieła maj± w sobie duż± dawkę "komiksowych klimatów". Pierwszy raz Smith pokazał na co go stać w niezależnej produkcji ‘Clerks’ , czarno-białym filmie opowiadaj±cym o sprzedawcy w małym sklepie i jego życiowych problemach. Sednem filmu były genialne dialogi dzięki którym Kevin S. zyskał rzesze fanów. Kolejnymi produkcjami były ‘Mallrats’ (polski tytuł : ‘Szczury z supermarketu’) , ‘Chaising Amy’ oraz całkiem niedawno puszczana w Amerykańskich kinach ‘Dogma’. W każdym z tych filmów pojawia się para oszołomów-dealerów – Jay (grany przez Jasona Newsa) i cichy Bob (którego odtwórc± jest sam Smith). Poniżej możecie przeczytać recenzję pierwszego (i ostatniego) samodzielnego filmu o Jay’u i Bob’ie który jest swoistym zakończeniem serii.

Historia i humor w filmie

Film rozpoczyna się od wpadaj±cej w ucho rymowanki Jay’a z użyciem wielu Fucków :) . Tak – Jay nie stroni od wulgaryzmów i w sumie to zastępuj± mu one przecinki i kropki :)) Za to Bob mówi mało... bardzo mało -  on prawie wcale się nie odzywa!!! Pewnego dnia para bohaterów dowiaduje się od kumpla ze sklepu komiksowego (być może się powtórzę – ale ja też chciałbym żeby w Polsce były takie sklepy!) ,że wytwórnia Miramax produkuje film na podstawie ich komiksu , nie pytaj±c ich o zdanie. A najgorsze jest to ,że przez t± produkcję filmow± fani (lub anty fani:) obsmarowali nieĽle Jaya i cichego Boba w internecie. Wkurzeni bohaterowie postanawiaj± wyruszyć do Hollywood aby przerwać cał± tę farsę – odebrać należ±c± do nich kasę i zrobić całe mnóstwo różnych rzeczy – np. uratować małpę, pomóc złodziejkom diamentów ,zakochać się (to Jay) i w końcu dołożyć tym którzy ich wybluzgali w sieci :)) Film obfituje w chory i czasem balansuj±cy na granicy dobrego smaku humor. Kultowe texty (np. ‘What the fuck is Internet???’ :]) I barwne postacie (samochód Scoobie’go Rula) czyni± z filmu naprawdę dobr± komedię dla trochę starszej młodzieży. (wszak film jest od 15 lat - przyp. Jaq)

 

Komiks w filmie

W samym filmie spotkamy komiks wiele razy. Między innymi – wymieniony już sklep, sama fabuła kręc±ca się wokół komiksu stworzonego przez Jaya i Boba – ‘Bluntman and Chronic’, wiele ukrytych postaci – np. przewracaj±cy się Daredevil podczas ucieczki pary bohaterów  przed strażnikami w studiu Miramax. Także ogl±daj±cym film polecam uważne patrzenie w ekran!:] Aha – no i warto wspomnieć, że znany nam magazyn komiskowy "Produkt" jest w Polsce patronem medialnym filmu!

To już koniec???

Niektórzy fani mówi±, że jest to najgorszy, niektórzy że najlepszy film Smith’a. Ja jestem mniej więcej po¶rodku. Film jest naprawdę dobry , ale troszeczkę wyłamuje się z klimatów poprzednich dzieł i może się to fanom nie podobać. Jest to niestety ostatni film z udziałem sympatycznych dealerów :[. Jak powiedział redakcyjny kolega Jasiekkk – "Poza tym finał serii zawsze trzeba zobaczyć niezależnie od jego poziomu." – I zgadzam się z jego słowami w 100 %!!!

 

Th0rin