Tym z Was, którzy są zainteresowani aktualnymi przygodami dwóch ikonicznych bohaterów Uniwersum DC, postanowiliśmy ułatwić dotarcie do nowości. Dla naszego magazynu przygotowane zostały skróty bieżących wydarzeń z amerykańskiego rynku. Jeśli jesteście ciekawi, co ostatnio miało miejsce w regularnych seriach z Batmanem i Supermanem w roli głównej, zapraszamy do lektury.

Superherosi z DC Comics na bieżąco

Podsumowanie miesiąca - sierpień 2009

SUPERMAN

 

W tym miesiącu mieliśmy naprawdę olbrzymi wybór komiksów z Supermanem w roli głównej. Oprócz standardowych tytułów, pojawiło się też kilka innych, między innymi drugi numer o Jimmym Olsenie ("Superman's Pal #2"), "Superman: Secret Files 2009", które wytłumaczyło nieco obecny status Człowieka ze Stali oraz długo oczekiwany "Adventure Comics #1" opowiadający o powrocie Superboya. Zapnijcie pasy, zaczynamy.

Od kilku lat, raz na jakiś czas, mamy możliwość zapoznania się z kolejnymi komiksami serii "Secret Files", które uświadamiają zwykłemu czytelnikowi, co dzieje się w komiksach o jego ulubionym bohaterze. Najnowsze wydanie "Superman: Secret Files 2009" przypomina nieco, kim są postacie obecnie występujące w seriach o Człowieku ze Stali, więc jeżeli zgubiłeś się w aktualnych przygodach Kal-Ela, to właśnie "Secret Origins 2009" jest od tego by Ci to przypomnieć i przy okazji wyjaśnić nieścisłości. Dodatkowo otrzymujemy krótkie opowieści uzupełniające aktualne historie. W sumie to taka "zapchajdziura" według wydawnictwa DC, ale czasami pomocne dla nowych, lub powracających fanów. Polecam, przynajmniej dla przypomnienia sobie, co i jak u Kryptonijczyka słychać.

Zanim podsumujemy bieżące wydarzenia z regularnych serii, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na pierwszy numer "Adventure Comics". Jak zapewne pamiętacie, Kon-El powrócił do życia, a teraz otrzymuje własny komiks, który dzieli z Legionem Super-Bohaterów. Za nową serię odpowiedzialni są scenarzysta Geoff Johns i równie rewelacyjny rysownik, Francis Manapul. Komiks czyta się na jednym wdechu, podziwiając piękne i sielankowe rysunki. Conner wraca do Smallville i tam stara się udowodnić samemu sobie, że jego prawdziwym, dominującym genem jest ten od Człowieka ze Stali. Kon tworzy notatnik, w którym wypisuje porównania siebie do Supermana i Lexa Luthora. Sam nie wie, która strona jego natury zwycięży. Interesująca historia, milusi Krypto i postacie ze Smallville to plusy tego komiksu. Musicie się z tym zapoznać, bo krążące porównania do mini-serii "Superman For All Seasons" nie są wyssane z palca.

A co słychać w bieżących seriach? Oj dużo, zwłaszcza, że historia pt. "Codename Patriot", która przewija się przez wszystkie tytuły o Supermanie, utwierdza w przekonaniu, że coś wielkiego zbliża się równie wielkimi krokami.

W "Superman: World of New Krypton #6" zostaje schwytany Ral-Dar, Kryptonijczyk, który strzelał do Generała Zoda. Okazuje się, że to on jest tajnym pracownikiem Samuela Lane'a na Nowym Kryptonie. Ral ucieka od swoich rodaków i udaje się na Ziemię. Tylko prawdziwy Superman jest w stanie go schwytać.
"Action Comics #880" ukazuje dalszą pogoń za Ral-Darem, któremu udaje się dotrzeć do Generała Lane'a. Pomiędzy Nightwingiem i Flamebird zaczyna iskrzyć i para po raz pierwszy całuje się, wyznając sobie miłość. Ich sielanka nie trwa jednak długo, bo Mirabai wraz ze swoimi pomocnikami - Reactronem i Metallo chwyta dwójkę bohaterów. Kolejna faza planów Lane'a wchodzi w decydujący moment.

W jednej z baz Projektu 7734, Ral-Dar, zostaje okłamany przez Generała Lane i ucieka, co jest oczywiście tylko zagraniem ojca Lois. Ral chce zabić prezydenta sądząc, że ten jest o krok od podpisania paktu przeciwko Nowemu Kryptonowi. Tymczasem Mirabai udaje się oszukać Mon-Ela, że to ona jest Supergirl i używając swojej magii bez problemu manipuluje młodym bohaterem. To wszystko i wiele więcej w "Supergirl #44".

Zakończenie historii "Codename Patriot" ma miejsce w "Superman #691". Generał Lane niszczy całą kanalizację w Metropolis, podrzucając lokalnym telewizjom walkę fałszywej Supergirl, Flamebird i Nightiwinga z niczego nie podejrzewającym Mon-Elem. Prawdziwi bohaterowie zostają oskarżeni o zabicie Mon-Ela, który tak naprawdę zostaje schwytany i uwięziony. W tym samym czasie Superman w ostatniej chwili powstrzymuje Ral-Dara przed zabiciem prezydenta. Generał Lane ujawnia się światu, zabijając przy okazji Rala na oczach Człowieka ze Stali. Nasz bohater nie ma jednak czasu na dyskusje z ojcem Lois, bo musi wracać na Nowy Krypton. Całemu zamieszaniu przygląda się cały świat, który traci zaufanie do Supermana, ale tego właśnie chciał Lane.

Jak sami widzicie regularne serie nie zwalniają tempa, a wręcz odwrotnie. Dodając do tego prawdopodobną śmierć Jimmy Olsena z rąk Assasina w "Superman's Pal: Jimmy Olsen #2" muszę znowu przyznać, że bycie fanem Supermana jest teraz na topie. Tak dobrych historii dawno już nie mieliśmy okazji czytać.

A co w następnym podsumowaniu? Powiem tylko tyle, "Superman: Secret Origin"... I wszystko jasne. Pozdrawiam i do przeczytania w następnym podsumowaniu.

Łukasz "xZera" Żerański
Daily Planet - Pierwsza Polska Strona o Supermanie