Wybrane nowości z Francji

 

Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w "formacie europejskim", oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.

WRZESIEŃ 2009

 
Oficyna Le Lombard we wrześniu opublikowała jedenasty album sensacyjnej serii "Alpha", której nowym scenarzystą został jej dotychczasowy ilustrator - Youri Jigounov, zastępujący na tym miejscu Mythica (choć trzeba pamiętać, że autorem scenariuszy dwóch pierwszych albumów był zmarły przedwcześnie Pascal Renard). Rozpoczynający drugi sezon serii, "Fucking Patriot" przewraca do góry nogami wizerunek agenta CIA, którego czytelnicy poznali w pierwszych dziesięciu albumach.

Ukazał się również trzeci album serii "Cassio" Desberga (scenariusz) i Reculé (rysunki). "La troisieme plaie" to kontynuacja śledztwa pani archeolog, która próbuje rozwikłać zagadkę zabójstwa sprzed stuleci.

W ramach reedycji, na półki trafiło trzecie zbiorcze wydanie kolejnych albumów cyklu "Vasco". Podobnie jak poprzednie, zawiera ono dokumentację historyczną, którą przygotował specjalista od tej właśnie serii oraz wieków średnich - Luc Révillion. Do tego należy dołożyć ósmy tom integralnego wydania serii "Michelle Vaillant", również opatrzony bogato ilustrowaną dokumentacją, związaną ze sportowymi automobilami z lat, w których pierwotnie ukazywały się poszczególne albumy. Zbiorczego wydania doczekał się ponadto dyptyk "Terreur" duetu Duchâteau (scenariusz) - Follet (rysunki), którego bohaterką jest przyszła Madame Tussaud.

 


Pod szyldem Dargaud światło dzienne ujrzał drugi album serii "Terres Lointaines" autorstwa Leo (scenariusz) i Icara (rysunki). Poszukując ojca, Paul natrafia na miejsce, gdzie znajdują się największe skarby planety Altair-3, mianowicie perły. Na jego drodze pojawia się kolejna z niezwykłych istot - wyjątkowo inteligentny Stepanerk, które z taką chęcią i pomysłowością kreuje wyobraźnia Leo.

"1276 Ames" to tytuł kolejnego albumu cyklu przybliżającego młodość Bluberry'ego. Po raz kolejny wpada on w tarapaty. Tym razem podąża tropem oświeconego kaznodziei i jego zbirów chcących pomścić rzeź cywilów, żądając jednocześnie zadośćuczynienia w postaci odwrotu armii Północy i dymisji prezydenta Lincolna. Za kształt komiksu odpowiadają Corteggiani (scenariusz) oraz Blanc-Dumnot (rysunki).

 


Delcourt odświeżyło między innymi komiks pod tytułem "Che". Jego scenarzystą jest Héctor Germán Oesterheld, argentyński dziennikarz i scenarzysta historii obrazkowych. Za szatę graficzną odpowiadają jego rodacy - Alberto Breccia i jego syn, Enrique. Należy nadmienić, że jest to reprint wydania z 1968 roku, mającego swoją premierę rok po śmierci Ernesto Guevary. Było ono rozprowadzane tamże w ukryciu przed cenzurą, którą objęte zostało przez argentyńską juntę. Oryginalne plansze zostały wówczas zniszczone.

 

Vents D'Ouest kontynuuje publikację zupełnie nowej komiksowej wersji klasyka gatunku płaszcza i szpady - "Trzech Muszkieterów", ukazującej się pod tytułem "D'Arthagnan!". Za kształt tej serii odpowiadają Hugues Micol (scenariusz) oraz Eric Adam (rysunki). W albumie zatytułowanym "La Sérénissime" muszkieterów odnajdujemy w drodze do włoskiego miasteczka.

"Les Voyages du Docteur Gulliver" autorstwa Kokora to również autorski retelling klasycznej powieści. Dwa lata po ostatniej podróży tytułowego bohatera, będzie on musiał między innymi zmierzyć się ze swoją żoną w badmintona. Stawką jest wzięcie udziału w jego kolejnej wędrówce. Jest to trzeci i ostatni album cyklu.

"Terre Neuvas" to kolejny kryminał Christophe'a Chabouté ("Henri Désiré Landru", "Czyściec"). Jego akcja rozgrywa się w 1913 roku na jednym z kutrów rybackich w okolicach Nowej Funlandii. Podczas takich wypraw, trwających nawet i dziewięć miesięcy, wiadomość o tym, że połów dorsza będzie marny, może doprowadzić do niebezpiecznych napięć między ludźmi. Wówczas o tragedię nie trudno.

 


Nakładem wydawnictwa Glenat ukazał się czternasty album kontynuacji klasycznej serii "Les Tours de Bois Maury" pod tytułem "Vassya". Za kształt tego one-shota odpowiadają Hermann i jego syn Yves H. Akcja komiksu skupia się na Aymarze de Bois-Maury, który sprzeniewierzył swoje ziemie. Odegra swoją rolę w wojnie bratobójczej na ziemiach rosyjskich, toczonej między zwolennikami i przeciwnikami cara.

 


Wydawnictwo Soleil opublikowało trzeci album serii "La Livre des Destins", za której kształt odpowiadają scenarzysta Letendre ("W poszukiwaniu ptaka czasu") oraz rysownik Biancarelli. "Silverman" przybliża spotkanie dwóch goniących za sukcesem autorów komiksów o przygodach Silvermana z poszukującymi tytułowej księgi, odsłaniającej przyszłość jej czytelnikowi, trzema bohaterami, a są to: protagonista serii, Guénodon Novel, dziennikarka Agathe oraz łowca przygód Holdaway. Po zamianie w Silvermana, główny bohater będzie musiał zmierzyć się z monstrami powołanymi do życia przez szalonego nazistowskiego profesora Von Faulhabera.

Jakub Syty

Po szerszą wiedzę na temat nowości zapraszam do źródeł:
www.lelombard.be
www.dargaud.com
www.editions-delcourt.fr
www.ventsdouest.com
www.glenatbd.com
www.soleilprod.com