Witajcie!

Za nami XX Międzynarodowy Festiwal Komiksu (i Gier). Mamy nadzieję, że udało się Wam dotrzeć do Łodzi i z tej okazji przyjemnie spędzić czas w gronie komiksowych pasjonatów. Nasza redakcja, wyraźnie podbudowana i pokrzepiona na duchu tym jubileuszowym wydarzeniem, efektywnie przepracowała kolejny tak zwany okres przygotowawczy, czego efektem jest ten oto numer KaZetu.

Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Wam twórczość Mike'a Careya. To znany i uznany brytyjski scenarzysta, związany między innymi z kultowym "Hellblazerem" czy autorskim "Lucyferem". Jego nazwisko pojawiło się już niejednokrotnie na naszym rynku. W tym roku Carey był gościem łódzkiego Polconu i właśnie z tej okazji udało nam się przeprowadzić z nim krótki wywiad.

A wywiadów tym razem całkiem sporo, bo aż cztery. Pozostałymi gośćmi kazetowego vip roomu są: Grażyna Kasprzak, z którą udało się zamienić kilka zdań na temat pracy kolorystki komiksowej; Zbigniew Kasprzak, który opowiedział między innymi o pracy nad albumem poświęconym Marylin Monroe; a także Grzegorz Rosiński, który powiedział kilka miłych zdań o swojej rodzinie.

Ponadto przygotowaliśmy stosunkowo dużą liczbę recenzji. Przybliżamy kilka komiksów wydanych za granicą, w co wlicza się również przegląd wybranych nowości z rynku frankofońskiego. Z tych wydanych na naszym podwórku omówiliśmy między innymi ciepło przyjętą przez czytelników "Łaumę" Karola Kalinowskiego czy integralne wydanie "Halloween Blues" z rysunkami Kasa.

W związku z dyskusją, jaka miała miejsce na forum portalu gildia.pl, poświęconą przedstawionemu przez nas z zeszłym numerze magazynu rankingowi dwudziestu najlepszych polskich komiksów ostatniego dwudziestolecia, zamieszczamy drobny suplement dotyczący tegoż zestawienia. Mamy nadzieję, że rzuci on trochę światła na sposób, w jaki redakcja podeszła do zabawy w zbudowanie tego typu spisu.

Zapraszamy do lektury.

Jakub Syty