Wybrane nowości z Francji

 

Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w "formacie europejskim", oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.

LIPIEC 2009

 W pierwszy wakacyjny miesiąc Dargaud zaproponowało między innymi trzecie i ostatnie zbiorcze wydanie przygód dzielnego sierżanta kanadyjskiej policji górskiej, Tenta - serii rysowanej przez Leo do scenariusza Rodolphe. Jako dodatek znalazł się w tym tomie opis postaci, która mogła stanowić pierwowzór komiksowego bohatera.

 


Na koniec października Casterman zaplanował wydanie albumu komiksowego dotyczącego wybuchu i przebiegu I Wojny Światowej - w dziewięćdziesiątą rocznicę jej zakończenia. W międzyczasie, publikowane są dwudziesto-stronicowe wydawnictwa, w formacie gazetowym, zawierające piętnaście stron komiksu oraz pięć stron artykułów dotyczących jednego roku z tego okresu. Złożą się one na pełnowartościowy zbiór. Nad stroną merytoryczną przedsięwzięcia czuwa historyk Jean-Pierre Verney, oprawą graficzną zajmuje się Jacques Tardi. W lipcu ukazał się czwarty odcinek serii "Journal de guerre - 1917".

 


Nakładem Vents d'Ouest ukazało się zbiorcze wydanie "Purgatoire" Christophe'a Chaboté ("Henri Désiré Landru"). Komiks przedstawia losy Benjamina Tartouche'a, który najpierw stracił dom, pracę i stał się bankrutem, a następnie został przejechany przez swojego ubezpieczyciela. Jednak prawdziwe kłopoty Beniamina zaczynają się dopiero po jego śmierci. Oto zostaje wysłany powrotem na ziemię, by nawracać na dobrą drogę żyjących ludzi.

 

Pod koniec lipca oficyna Soleil Production wydała dwunasty album serii Arlestona i Mouriera "Trolle z Troy" zatytułowany "Sang familie". Można się z niego dowiedzieć, jak bardzo mogą narozrabiać dwa małe trolle w sierocińcu.

Jakub Syty

Po szerszą wiedzę na temat nowości zapraszam do źródeł:
www.dargaud.com
www.ventsdouest.com
www.soleilprod.com
www.bd.casterman.com