Wybrane nowości z Francji

 

Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w "formacie europejskim", oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.

MAJ 2009

 

W maju oficyna Le Lombard przygotowała między innymi drugi tom integralnego wydania kolejnych trzech albumów z cyklu "Vasco". Warto przypomnieć, że dwa albumy tej serii trafiły na początku lat dziewięćdziesiątych na polski rynek dzięki Pegasusowi, natomiast seria ta jest wciąż obecna na rynku frankofońskim (na jesieni 2008 roku wydano ostatni, jak dotąd, jej dwudziesty-drugi odcinek zatytułowany "La dame noire").

 

Światło dzienne ujrzał ósmy już album z serii "Wayne Shelton" zatytułowany "La Nuit des Aigles". Cykl powołany do życia przez Jeana van Hamme'a jest nieustannie kontynuowany przez Thierry'ego Cailleteau (scenariusz) oraz Christiana Denayera (rysunki). Akcja nawiązuje do poprzedniego odcinka, a główny bohater poszukuje Lancy Św. Longinusa, artefaktu, którym chcą się posłużyć zamieszkujący niewielkie miasteczko w Andach sympatycy III Rzeszy w celu wskrzeszenia swojego Führera. Gdyby tego było mało, sympatycy przygód Sheltona mogli w tym samym miesiącu zaopatrzyć się również w pierwsze trzy albumy cyklu zebrane w integralne wydanie.

Ciekawostką będzie pewnie fakt, że w maju wydawnictwo Dargaud opublikowało "Łajkę" Nicka Abadzisa. Komiks ten ukazał się w podobnym momencie w naszym kraju.

 


Album zatytułowany "Le groom vert-de-gris" to piąta część cyklu przygód Sprycjana i Fantazjo widzianych oczami różnych scenarzystów i rysowników. Yann (scenariusz) i Schwartz (rysunki) przenoszą bohaterów w rok 1942 do okupowanej Belgii. Hotelowy posłaniec Sprycjan współpracuje z belgijskim ruchem oporu, któremu kres chce położyć pułkownik von Knochen. Komiks jest porównywany do klasycznego filmu kina francuskiego pod tytułem "Wielka włóczęga".

Pierwszy album serii "La route Jessica" Dufaux (scenariusz) i Renaud (rysunki) zatytułowany "Daddy!" to kontynuacja klasycznego cyklu "Jessica Blandy", którego trzy pierwsze odcinki wydał w Polsce Motopol - Twój Komiks.

Oficyna wydała również kolejne dwa zbiorcze albumy przygód najszybszego rewolwerowca Dzikiego Zachodu, Lucky Luke'a. Album piąty zbiera historie z lat 1957-59, natomiast album szósty historie z lat 1959-60.

 

W maju wydawnictwo Delcourt uraczyło czytelników dwunastym albumem serii "Arq" Andreasa, zatytułowanym "Mission". Akcja cofa się czterysta tysięcy lat przed naszą erę, by przedstawić początek głównych wydarzeń.

Pierwszy album nowej fantastycznej serii autorstwa Jeana Dufaux (scenariusz) i Béatrice Tillier (rysunki) zatytułowanej "Le Bois des vierges" przedstawia świat, w którym ludzie i bestie bliscy są zawarcia pokoju. W życie ma wejść historyczny pakt podparty małżeństwem cnotliwej Aube ze śmiałym Wilkiem Ognia. Lecz w momencie, gdy ten zostaje znaleziony zamordowany w łożu małżeńskim, konflikt pomiędzy dwiema stronami zdaje się czekać niezwykle brutalny ciąg dalszy. Album pierwszy nosi tytuł "Hache".

Pojawił się również kolejny tytuł do scenariusza Corbeyrana. Akcja przygodowej serii z elementami fantastycznymi "Le Siecle des ombres" rozpoczyna się w 1751 roku. Pierwszy album jest zatytułowany "Le Pierre".

Jakub Syty

Po szerszą wiedzę na temat nowości zapraszam do źródeł:
www.lelombard.be
www.dargaud.com
www.dupuis.com
www.editions-delcourt.fr