Wybrane nowości z Francji

 

Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w "formacie europejskim", oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.

GRUDZIEŃ 2008


W grudniu nakładem Le Lombard ukazał się szósty album "Halloween Blues": "Sweet Loreena" Mythica (scenariusz) i Kasa (rysunki). Inspektor Hill jest tym razem pochłonięty śledztwem w sprawie Loreeny Sunburry, osieroconej dziedziczki fortuny, którą prześladują zjawy. W pamięci warto mieć zapisane, że wraz z zakończeniem się tego siedmioczęściowego cyklu, polski czytelnik może zacząć poważnie liczyć na jego zbiorcze wydanie.

Oprócz tego do sprzedaży trafił dziesiąty album serii "Niklos Koda": "Trois d'Epées" Dufaux (scenariusz) i Grensona (rysunki), wydawanej niegdyś przez Siedmiogród. To ostatni rozdział cyklu. Świat pełen magii, w którym porusza się tytułowy bohater, ogarnia chaos.

Na wzmiankę zasługuje komiks pod tytułem "Belmondo s'Affiche", album poświęcony pamięci jednej z jaśniejszych gwiazd francuskiego kina. Jest to zbiór wspomnień Philippe'a Chanoinat dotyczących filmów, w których niezapomniane role grał Jean Paul Belmondo. Zostały one zilustrowane przez różnych artystów.

 


Wydawnictwo Dargaud zebrało w jeden box zbierający trzy historie, których bohaterem jest Blacksad, detektyw cieszący się popularnością również na naszym rynku - postać stworzona rpzez Canalesa (scenariusz) oraz Guarnido (rysunki). Dodatkiem jest szereg grafik.

Światło dzienne ujrzał również box zawierający tryptyk "Berlin" stworzony przez Marvano. Seria przybliża stolicę Niemiec ukazaną na przestrzeni lat - od czasów II Wojny Światowej po czasy współczesne. Historia zwyczajnych ludzi została przez autora umiejętnie spleciona z historią powszechną. Powiększone w swoich wymiarach wydanie zawiera kalendarz z najważniejszymi wydarzeniami roku 1961, każdy egzemplarz jest numerowany i podpisany przez autora.

Wydawca uraczył także czytelników integralnym wydaniem "Zemsty Hrabiego Skarbka". Materiałem dodatkowym liczącego sobie sto dwadzieścia-osiem stron albumu są szkice z procesu Louisa Paulusa oraz nowe grafiki Rosińskiego.

 


Dupuis zaproponowało swoim czytelnikom dwa integralne wydania pierwszych przygód legendy Dzikiego Zachodu - Lucky Luke'a tworzonej przez Morrisa. Pierwszy z nich zawiera siedem historii z lat 1946-49 (160 stron w kolorze), drugi siedem historii z lat 1949-52 (152 strony w kolorze).

 


Nakładem Delcourt ukazał się dwunasty album drugiego cyklu "Le Chant des Stryges": "Chutes". Seria autorstwa Corbeyrana (grafiką zajmuje się Guerineau) stawia więcej pytań niż odpowiedzi, a śledztwo w sprawie strzyg prowadzone przez agenta Niveka wciąż trwa.

 

Nakładem Vents d'Ouest ukazał się drugi album serii "Le Grand Mort": "Pauline". Jest to cykl pisany przez Regisa Loisela, przy współpracy z Jean-Blaise Djianem, rysowany przez Vinceta Mallié. "Le Grand Mort" opowiada o niespodziewanej podróży Pauline do zupełnie innego, baśniowego świata, w którym czeka na nią przeznaczenie.

 

Les Humanoides Associes opublikowało zbiorcze wydanie serii "Polly and the pirates". Jej autorem jest Ted Naifeh, natomiast bohaterką Polly Ann Pringle, wzorowa uczennica, która pewnego dnia dowiaduje się, że jej matka była legendarną piratką. Kiedy poszukująca skarbu banda korsarzy porywa Polly, dziewczyna odkrywa w sobie niesamowitą siłę. Seria jest uważana za wprowadzająca świeży oddech w komiksowe opowieści o piratach.

Jakub Syty

Po szerszą wiedzę na temat nowości zapraszam do źródeł:
www.lelombard.be
www.dargaud.com
www.dupuis.com
www.editions-delcourt.fr
www.ventsdouest.com
www.soleilprod.com
www.bd.casterman.com
www.humano.com