O Spiricie

Spirita zobaczyłem po raz pierwszy na ilustracji w jednym z wydanych w Polsce zeszytów z przygodami Supermana (4/91). Lecz wówczas nawet mi na myśl nie przyszło, że to ktoś inny niż Clark Kent znajduje się na obrazku. Denny Colt był łudząco podobny do jednego z moich ulubionych superbohaterów w przebraniu.

Tymczasem Spirit to jakże charakterystyczna postać w historii amerykańskiego komiksu. Powołany do życia jeszcze w latach czterdziestych XX wieku, wykreowany przez samego Willa Eisnera. Dlatego też przy okazji wejścia do kin obrazu Franka Millera inspirowanego, to chyba najwłaściwsze słowo, kultowym komiksem ojca powieści graficznej, postanowiliśmy poświęcić temu herosowi najnowszy numer magazynu. Znajdziecie w nim historię "Spirita", recenzję wydanych przez Egmont najlepszych opowieści ze Spiritem w roli głównej, omówienie nowoczesnej wizji Spirita stworzonej przez Darwina Cooke'a oraz recenzję filmu "Spirit. Duch Miasta".

Z okazji tego, że jest to pierwszy numer w nowym roku, zgodnie z tradycją przygotowaliśmy małe podsumowanie komiksowe za rok ubiegły. Wzięli w nim udział nasi redaktorzy oraz przedstawiciele wydawnictw. Przyjrzeliśmy się również wynikom sprzedaży komiksów na rynku frankofońskim, to dzięki Arkowi, oraz amerykańskim, a to dzięki Marcinowi.

Mam nadzieję, że oprócz wyżej wymienionych, przypadną Wam do gustu również inne przygotowane przez nas artykuły, wywiady, felietony oraz recenzje. Zapraszam do lektury.

Jakub Syty