"Miłość krok po kroku" tomik 1

 

Reklamowana jako "mangowa kamasutra z jajem", seria "Miłość krok po kroku" autorstwa Katsu Aki to odważne wejście przez wydawnictwo Waneko w zupełnie nową niszę komiksu japońskiego. Faktycznie, być może nie jest to zwykły komiks erotyczny, pretenduje on do miana swego rodzaju przewodnika po zagadnieniach związanych z seksem zrealizowanego w formie mangi, natomiast nie sposób podejść do niego inaczej, jak do historii takie treści zawierającej. I jako taka wypada on dość blado.

Fabuła mangi sprowadza się do tego, że dwójka bohaterów, która nigdy wcześniej nie była w sytuacji intymnej z innym partnerem, zawiera związek małżeński. Co ciekawe, jest on wynikiem skorzystania przez obojga z agencji, która łączy ludzi w pary. Jak można dowiedzieć się z narracji, jest to dość powszechnie stosowana praktyka w Japonii. Tak czy inaczej, noc poślubna stawia przed Makoto i Yurą pierwsze poważne wyzwanie. A to dopiero początek przygody w poznawaniu siebie.

Posługująca się miłą oku kreską, Katsu Aki, autorka między innymi powszechnie kojarzonej serii "Vision of Escaflowne", przybliża kolejne perypetie młodych, niedoświadczonych w sztuce miłosnej bohaterów, którzy jakoś próbują sobie ułożyć pożycie małżeńskie. Jak na gatunek ecchi przystało, choć jest to ecchi dosyć odważne, w mandze nie zostały pokazane sfery intymne, lecz mnóstwo w niej scen rozbieranych i rozmów poświęconych seksowi. Te zostały opatrzone równego rodzaju przypisami, z których dowiedzieć się można kilku rzeczy na temat zwyczajów panujących w Kraju Kwitnącej Wiśni, ot chociażby to, jak wiele kobiet korzysta ze wspomnianej wyżej pomocy swatki. Nie obyło się również bez przekazania przez autorkę poświęconych sztuce miłości informacji teoretycznych, mających służyć tym, dla których komiks miałby faktycznie pełnić funkcję poradnika.

Z reguły jest tak, że po komiks oznaczony sygnaturą "+18" sięgają chętniej ci, którzy lat osiemnastu nie mają niż ci, którzy już je skończyli. I właściwie w tym przypadku byłoby to nawet wskazane, ponieważ kogo, jak kogo, ale ów przewodnik powinien na swój sposób edukować młodzież, a nie dorosłych ludzi. Tyle tylko, że scenariusz jest nie tylko infantylny, lecz również mało zabawny. Ciekawe, jak ta pozycja poradzi sobie na rynku.

Jakub Syty

"Miłość krok po kroku" tom 1
Tytuł oryginału: "Futari Ecchi"
Scenariusz: Katsu Aki (Katsuaki Nakamura)
Rysunki: Katsu Aki (Katsuaki Nakamura)
Tłumaczenie: Magdalena Malinowska
Wydawca: Waneko
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: Hakusensha, Inc.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 172
Format: 11,5 x 18,0 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 18,90