Podsumowanie rynku amerykańskiego za rok 2008

Miniony rok, tak samo jak 2007, należał do Marvela. Wydawnictwo to po raz kolejny potwierdziło swoją wyższość nad potencjalnymi konkurentami. Wydaje się, iż przygody bohaterów przeróżnej maści trafiają do większej ilości odbiorców. Jednocześnie stają się tanią, a zarazem najprostszą formą rozrywki dla miłośników zamaskowanych herosów na całym świecie. Komiksy podejmujące złożone problemy i zmuszające zazwyczaj do myślenia pozostają w tyle za starciami bohaterów w barwnych kostiumach.

W przeciągu całego 2008 roku najlepiej sprzedającym się zeszytem był "Secret Invasion" numer 1, który tylko w premierowym miesiącu rozszedł się w ćwierćmilionowym nakładzie. Paradoksalnie w pierwszej dziesiątce najbardziej poczytnych ubiegłorocznych zeszytów znajduje się osiem części tej serii, która zajęła również pierwsze sześć miejsc. W dziesiątce znajduje się tylko jeden tytuł należący do DC Comics, a jest nim "Final Crisis" numer 1, który uplasował się na dziewiątej pozycji. Pierwsze trzydzieści miejsc zostało podzielone między Marvela i DC, a dopiero na trzydziestym-pierwszym znajduje się pierwszy tytuł z innego wydawnictwa, dokładnie z Dynamite Entertainment. Ponadto w pierwszej setce trzy razy pojawia się jeszcze Dark Horse i to tyle. Próżno szukać w niej jakichkolwiek innych wydawnictw. Dwóch potentatów amerykańskiego rynku komiksów całkowicie dominuje w sprzedaży zeszytów. Rywalizacja między nimi wypada zdecydowanie na korzyść Marvela, który deklasuje DC Comics w stosunku 77 do 19 pozycji umieszczonych w pierwsze setce rankingu. Marvel konkurencję zostawił daleko w tyle.

TOP 15 zeszytów za 2008 rok:

1. "Secret Invasion" #1

2. "Secret Invasion" #2
3. "Secret Invasion" #3

4. "Secret Invasion" #4
5. "Secret Invasion" #5
6. "Secret Invasion" #6
7. "Uncanny X-Men" #500
8. "Secret Invasion" #7
9. "Final Crisis" #1
10. "Secret Invasion" #8
11. "Captain America" #34
12. "Ultimate Origins" #1
13. "Dark Tower": "Long Road Home" #1
14. "Hulk" #1
15. "Final Crisis" #2

Sprzedaż albumów wyglądała zupełnie inaczej. Najlepiej sprzedającymi się były te pozycje, których bohaterowie podbijali rynek filmowy albo trafią na ekrany kin na początku 2009 roku. I tak w pierwszej dziesiątce mamy "Strażników", "Wanted" czy specjalne wydanie "Zabójczego żartu".

TOP 10 albumów za 2008 rok:

1. "Watchmen"

2. "Batman: Killing Joke Special Edition" HC
3. "Joker" HC

4. "Y: The Last Man" vol. 10
5. "Walking Dead" vol. 8
6. "Batman: Dark Knight Returns"
7. "Fables" vol. 10
8. "Wanted"
9. "BTVS" season 8 vol. 2
10. "Y The Last Man" vol. 1

Marcin Andrys