Wybrane nowości z Francji

 

Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w "formacie europejskim", oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.

LISTOPAD 2008


Le Lombard wydał w listopadzie kolejne albumy jednych ze swoich sztandarowych serii - "Thorgala": "Le bouclier de Thor" (jednocześnie dwie wersje komiksu, z dwoma różnymi okładkami, w tym wydanie rozszerzone o ekslibrisy), w którym Jolan wraz z grupą nowopoznanych śmiałków wyrusza na polecenie Manthora do Asgardu, by wykraść stamtąd tarczę Thora, boga burzy i piorunów; a także "Koziorożca": "Reve en cage", w którym detektyw nie potrafiąc na jawie rozwiązać stawianych przed nim zagadek, poszukuje odpowiedzi w snach, co może prowadzić do zagubienia w labiryncie przywidzeń.

Oprócz tego, do sprzedaży trafiły dwie ciekawe reedycje - "Western" z linii Signé autorstwa duetu van Hamme/Rosiński (liczący sobie aż 132 strony(!) album zawierający między innymi skrypt scenariusza) oraz integralne wydanie "Dallas Barr" Marvano i Haldemana (uzupełnione o wizjonerskie rysunki przyszłości ilustratora serii), w czym niejako ubiegł Belgów Egmont w sierpniu 2007 roku.

 


Dargaud wydał przede wszystkim nowy album "Skorpiona": "L'Ombre de l'Ange" Desberga i Mariniego. Jest to drugi album drugiego cyklu przygód naznaczonego piętnem poszukiwacza relikwii. W nim konfliktu z krwawym papieżem Trebaldim ciąg dalszy. Powróciwszy do Rzymu bez Krzyża Świętego Piotra, Skorpion jest nękany przez swojego przeciwnika. W grze pojawiają się nowe postacie, co rozbudowuje prowadzoną intrygę.

Oprócz tego, na uwagę zasługuje trzeci album serii "Gus": "Ernest" autorstwa Blaina (autor wydanego przez Egmont "Pirata Izaaka"). Odkrywająca na nowo gatunek westernu, porównywana stylistycznie do twórczości Woody'ego Allena seria przybliża perypetie trzech kamratów: Gusa, Gratta i Clema, którzy należą do wyjętej spod prawa szajki chętnie napadającej na banki i ceniących sobie ponad wszystko towarzystwo kobiet. Na komiks składa się kilka krótkich historii.

Bardzo szybkie tempo wydawnicze ma sensacyjna seria "Empire USA", tworzona przez różnych rysowników do scenariusza Desberga (wspomniany również wyżej "Skorpion"), która wystartowała raptem we wrześniu! Do sprzedaży trafiły dwie kolejne jej części: czwarta (z rysunkami Griffo - "Vlad") i piąta (ilustrowana przez Daniela Kollera). Przedstawia ona świat po ataku chemicznym na Stany Zjednoczone. Ma to szereg reperkusji, w tym brak odbycia się kolejnych wyborów prezydenckich, zmianę konstytucji, wprowadzenie ograniczeń wolności. Głównym bohaterem jest Jared Gail, człowiek chcący popełnić w tym właśnie czasie samobójstwo. Ostatnia część cyklu została zapowiedziana na grudzień.

W szerokiej ofercie na ten miesiąc, w ramach reedycji kolekcjonerskich, wydawca zaproponował chociażby box na pierwszy cykl "Mureny" Dufaux i Delaby'ego oraz zbiorcze wydanie trzech pierwszych albumów "Kota rabina" Sfara.

 


Nakładem Dupuis ukazał się między innymi 50. album serii "Spirou et Fantasio": "Aux sources du Z", znanej między innymi z kart "Świata Komiksu". Za scenariusz odpowiadają Morovan ("Lanfeust z Troy") oraz Yann, za rysunki Munuera. Fabuła dotyczy poszukiwań pewnej kobiety, znajomej dwóch naukowców, Zorgluba i Champignaca. By ją odnaleźć, Spirou odbywa długą podróż, podczas której zmierzy się z własnym przeznaczeniem.

Światło dzienne ujrzał również szesnasty album serii "Largo Winch": "La vocie et la vertu" van Hamme'a i Franque'a (dostępny również w limitowanej wersji o większym formacie, zawierającej między innymi szkice rysownika), którego akcja toczy się w Chinach, a konkretnie w Hong Kongu. Grupa W ma tam podpisać kontrakt z Tsai Industries Copr., jednak Winch jest uznany za zaginionego, z czego doskonale zdaje sobie sprawę chiński biznesmen. Oprócz tego, w ramach akcji promocyjnej związanej z kinową premierą filmu (12 grudzień) opartego na motywach komiksu, w specjalnej reedycji ukazał się pierwszy album serii - "L'Héritier", wzbogacony o szesnastostronicową wkładkę przybliżającą wykreowane przez autorów uniwersum.

Ponadto wydano piąty album "Lady S.": "Une taupe a Washington", serii pisanej przez Jeana van Hamme a rysowanej przez Aymonda. Tematyka komiksu jest jak najbardziej aktualna, bowiem jego akcja rozgrywa się w czasie wyścigu o nominację na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dokonane w Białym Domu morderstwo może mieć niebanalne znaczenie w przededniu amerykańsko-rosyjskiego spotkania na szczycie oraz stanowić zagrożenie dla tytułowej bohaterki, adoptowanej córki amerykańskiego ambasadora.

 

Delcourt zaprezentowało przede wszystkim szósty album "Les Chroniques de Sillage" (scenarzysty Jean-Davida Morvana i różnych rysowników), niepublikowanej w Polsce serii odpryskowej do "Armady", w którym wyjaśnia się pochodzenie jedynego ludzkiego pasażera gwiezdnego konwoju, i którym powróci ukochany Navis, Clement Vildieu, znany z trzeciego albumu oryginalnej serii ("W trybach rewolucji").

Oprócz tego ukazał się album Fredercka Beziana "La Belle Vie" ("Piękne Życie"), o którym sam autor mówi, że jest jego najlżejszym albumem. Przedstawia krótkie scenki rodzajowe z pociągu, ulicy, domu, metra, w których przewija się kilku charakterystycznych bohaterów.

 

Nakładem Vents d'Ouest ukazało się liczące sobie 784 strony wydanie zbiorcze szesnastu tomów serii "Spaghetti Brothers". Jej scenarzystą jest Carlos Trillo ("Bird", "Chicanos"), rysownikiem Domingo Mandrafina. Balansujący na granicy dramatu i komedii komiks przybliża losy pięciorga rodzeństwa Centobucchi, pochodzących z włosko-amerykańskiej rodziny, ukazane na tle depresji lat trzydziestych XX wieku. Amerigo, Franck, Tony, Catarina i Carmela nienawidzą się. Ten pierwszy jest okrutnym gangsterem, drugi torturowanym księdzem, trzeci nieugiętym gliną, czwarta aktorką, piąta zabójczynią na zlecenie.

 

Wydawnictwo Soleil opublikowało ostatni album cyklu "Lanfeust des Etoiles": "Le Sang des comets" Arlestona i Tarquina. Bohaterowie muszą ocalić w nim Merrion przed jego nowym władcą i jednocześnie poradzić sobie z uzależnionym od narkotyków synem Lanfeusta i Cixi.

 

Casterman zaprezentował czytelnikom przede wszystkim dwa niesamowite wydania zbiorcze. "Tout Tintin" to liczący sobie 1694(!) strony tom zbierający wszystkie albumy serii stworzonej przez Herge'ego. Warto podkreślić, że został on wydany w mniejszym formacie, o jakim wspomina Egmont szykujący się do publikacji "Tintina" w tomikach zbierających po trzy oryginalne albumy. Z kolei box "Enki Bilal" zbiera większość głównych prac artysty (374 strony), w tym "Trylogię Nikopola", "Tetralogię potwora", dyptyk "Koniec wieku" ("Falangi czarnego porządku" i "Polowanie") oraz "Wiek miłości" - zbiór ilustrowanych tekstów powstałych we współpracy z prozaikiem Danem Franckiem. Jest to również publikacja w zmniejszonym formacie, wydana bardzo luksusowo.

 

Les Humanoides Associés wydało drugi album dyptyku "Pietrolino": "Un Cri d'espoir" pisanego przez Alexandro Jodorowsky'ego i rysowanego przez Oliviera Boiscommuna. To komiks rozgrywający się podczas okupacji Paryża, w którym poznajemy magika Pietrolino. Na tle Ścierając ze sobą dwa odmienne spojrzenia na świat (bardziej realnego i zupełnie idealistycznego), artyści poruszają w historii tematykę brutalnej rzeczywistości, potęgi miłości oraz okrutnej niesprawiedliwości losu. Niebanalny scenariusz podparty został urzekającymi ilustracjami.

Zainteresowanie wzbudzić może również pierwszy album rozgrywającej się w dziewiętnastowiecznym Londynie steampunkowej serii "Clockwerx": "Genese" Jasona Hendersona, Tony'ego Salvaggio (scenariusz) oraz Jean-Baptiste Hostache'a (rysunki). Clockwerx to dużych rozmiarów roboty, których energia pochodzi z fragmentów meteorytu. Molly Vane była inżynierem pracującym nad tym tajnym projektem, ale dowiedziawszy się, że ma on służyć powstaniu wyborowych żołnierzy, postanowiła sabotować przedsięwzięcie. Lecz nie tylko ona pragnie zdobyć ukryte pod londyńską Tower kolejne części meteorytu. Oprócz ciekawie zapowiadającego się scenariusza, komiks w wyjątkowy sposób przedstawia maszyny - ilustrator uczył się fachu przy animacji.

Jakub Syty

Po szerszą wiedzę na temat nowości zapraszam do źródeł:
www.lelombard.be
www.dargaud.com
www.dupuis.com
www.editions-delcourt.fr
www.ventsdouest.com
www.soleilprod.com
www.bd.casterman.com
www.humano.com

Dziękuję Arkowi za drobne wsparcie w przygotowaniu materiału.