"SE7EN"

"Długa i ciężka jest droga, która z Piekła wiedzie ku Światłu."
John Milton "Raj utracony"

"Dziś zabiłem człowieka, spojrzałem na swe dzieło... i zobaczyłem, że było ono dobre."
John Doe

 

Film "Siedem" w reżyserii Davida Finchera opowiadał o parze policjantów z wydziału zabójstw (brawurowo zagrani przez Morgana Freemana i Brada Pitta), którzy prowadzą śledztwo w sprawie serii morderstw inspirowanych siedmioma grzechami głównymi. Za morderstwa odpowiada psychopatyczny John Doe (Kelvin Spacey).

O ile film pokazany był z perspektywy duetu policjantów, to narratorem komiksu jest sam Doe. Wydarzenia z jego kart są prequelami tego, co pokazano w obrazie. Widzimy Doe dokonującego makabrycznych zbrodni, poznajemy też jego mroczną przeszłość. Wydawcą tej noweli graficznej jest Zenescope Entertainment, wydawnictwo, które współpracowało już z wytwórnia filmową New Line Ciemna przy komiksie "Final Destination".

Komiks stylizowany jest na dziennik, każdą z siedmiu historii stworzyli inni twórcy, ale strony z notatnika - tekst, zdjęcia i dopiski Doe to dzieło scenarzysty Mike'a Kalvoda'y i grafika Davida Seidmana. Historie morderstw są już przedstawione w tradycyjnej komiksowej formie. Dzięki takiej niecodziennej narracji czujemy się, jakbyśmy weszli w chorą psychikę Doe i jego oczami oglądali to, co się wydarzyło.

W rozdziałach "Nieczystość", "Pycha" i w finałowym "Gniewie" poznajemy dawne życie Johna Doe począwszy od dzieciństwa. "Zazdrość" pokazuje jak Doe wyzbywa się wszystkiego, co ma, okaleczając swe ciało. Pod względem scenariusza najlepsze są "Pycha" i "Nieczystość", najsłabsze "Obżarstwo" i "Chciwość". Od strony graficznej świetnie prezentuje się "Lenistwo", zilustrowane przez Seidmana - bardzo psychodeliczne, wykonaniem przywołujące na myśl niektóre prace Dave'a McKeana.

Ciężko jest jednoznacznie ocenić ten komiks. Na pewno po jego lekturze chce się wrócić ponownie do filmu. Wielkim atutem obrazu Finchera była jednak tajemniczość Doe i co po niektórzy czytelnicy mogą uznać, że gdy poznajemy historię tego mordercy to film zostaje bardzo spłycony, a potwór, jakim był Doe, nabiera ludzkich cech. Również uważam, że takie postacie jak John Doe, Hannibal Lecter czy Joker to właśnie dzięki temu, że mają origin, którego nie znamy, są tak wspaniali w byciu złymi i fascynują tym odbiorców.

"Se7en", jako komiks na podstawie filmu, pośród morza zrobionych na podobnej zasadzie gniotów wybija się ponad przeciętność. Z drugiej strony nie jest to typowa komiksowa adaptacja - wcześniej należałoby obejrzeć pierwowzór. Lecz jeśli wolimy przedstawioną tam niejasną kreację Doe, to może lepiej byłoby darować sobie lekturę.

Damian "Damex" Maksymowicz

"SE7EN"
Scenariusz: Raven Gregory, Ralph Tedesco, Joe Brusha, Mika kalvoda, Christian beranek, Adam Beranek, David wohl, David Mack
Rysunki: Tommy Castillo, Arcana Studios, David Seidman, Steven Perkins, Jason Craig, Leif Jones, Brett Weldele
Wydawca: Zenescope Entertainment Inc.
Liczba stron: 212
Format: 17 x 26cm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Cena: $34,95