"Blaki": "Paski"

 

 

Z Blakim można było zaprzyjaźnić się przy okazji wydanych albumików "Blaki" (Timof i cisi wspólnicy) oraz "Pan Blaki" (Znak). Teraz z Blakim można zapoznać się dzięki tomikowi "Blaki": "Paski" i jest to tak naprawdę najwłaściwszy moment, żeby to zrobić, ponieważ zamieszczone w nim historyjki są chronologicznie starsze niż te wydane wcześniej. Trochę to zawiłe, nie mniej tak właśnie potoczyła się historia papierowych publikacji perypetii tego bohatera.

Zebrane przez Kulturę Gniewu paski z przygodami ubranego na czarno człowieczka to w dużej mierze efekt udziału Mateusza Skutnika w konkursach na pasek komiksowy, które miały miejsce na nieistniejącym dziś forum Komiksowej Agencji Prasowej Wrak.pl. Już wtedy można było przypuszczać, że kiedyś zostaną one wydane na papierze. Nie mniej w międzyczasie autor przygotował wakacyjny cykl na potrzeby internetowego "Webesteem Art & Design Magazine", a potem nawiązał współpracę ze scenarzystą Karolem Konwerskim, czego skutkiem było ukazanie się dwóch wyżej wymienionych komiksów. Historia publikacji zaiste bywa nieprzewidywalna w swej przewidywalności.

O ile dłuższe formy z Blakim w roli głównej, zrozumiały efekt ewolucji z formy paskowej opartej o jakiś motyw - słowo klucz, rozwijały postać protagonisty, choć tak na prawdę są niejednokrotnie czystym dumaniem o niczym istotnym, o tyle większość pasków niespecjalnie dużo o nim mówi. Ot, zarysowują one jakąś sytuację, puentując ją szybciej, niż czytelnik sam o puencie pomyśli. Jest tak między innymi dlatego, że w wersji drukowanej odcinki pochodzące z internetu, poza mającymi wspólny mianownik paskami urlopowymi, nie są podpisane, a tym samym nieznany jest ich temat przewodni. Owszem, są takie, którym hasło kryjące się za powstaniem odcinka w zupełności nie jest potrzebne, nie mniej byłoby wskazanym ich zatytułowanie. Co więcej, część pasków jest bardzo hermetyczna. Mam tu przede wszystkim na myśli wątek pająków niesionych okrzykiem "Forza Italia!" Kryje się za tym tak osobista, że aż niezrozumiała dla czytelnika historia. Chyba, że pozostawi on ją bez refleksji, przechodząc z użytym przez autora pomysłem do porządku dziennego.

Mimo to, albumik ten jest świetnym uzupełnieniem wszystkiego, co dotychczas zostało zaprezentowane z codziennego życia Blakiego. Podział na trzy rozdziały tematyczne na pewno uporządkował powstałe paski, choć te wakacyjne niejako od początku tworzyły zamkniętą całość. Ci, którzy zaprezentowany materiał znali chociażby we fragmentach (niewielka część została dorysowana dopiero na potrzeby zbiorku), na pewno chętnie przyjrzą się ich wydaniu papierowemu i odświeżą sobie pamięć. A dla tych, co to po raz pierwszy, lektura będzie z pewnością chwilą na niejeden szczery i niekontrolowany uśmiech. Każdy znajdzie w perypetiach Blakiego coś, co mu się spodoba. Taki to urok tej postaci.

Jakub Syty

"Blaki": "Paski"
Scenariusz: Mateusz Skutnik
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 09.2008
Liczba stron: 72
Format: 16,5 x 16,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy Munken Print Cream 115 18
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 21,90 zł