"Przedwieczni"

 

 

Przedwiecznych powołał do życia w roku 1976 roku nie kto inny, jak sam Jack Kirby, ikona komiksu amerykańskiego. Źródeł ich powstania można doszukiwać się w tworzonej kilka lat wcześniej dla DC Comics serii "New Gods", zakończonej wbrew woli autora po zaledwie jedenastu odcinkach (choć później przywróconej do życia przez innych twórców). Nie mniej, "Przedwieczni" również nie cieszyli się zbyt długo ze statusu niezależnego tytułu. Po dziewiętnastu zeszytach i jednym annualu wydawca zawiesił ich publikację, co nie znaczy, że znikli oni z uniwersum Marvela. Nie wnikając w ich dalsze losy, koniec końców, po trzydziestu latach, o odświeżenie mitologii stworzonej przez Kirby'ego poproszony został Neil Gaiman. W ten oto sposób powstała siedmioczęściowa mini-seria, którą w zbiorczym tomie wydał Egmont.

Oprócz tego, że Gaiman zaczytywał się w dzieciństwie komiksami Kirby'ego, obydwu autorów łączy coś więcej. Otóż ten sam Jack Kirby był współtwórcą pierwszego, choć nie tylko, zeszytu serii "The Sandman" powołanej do życia w 1974 roku, a powszechnie wiadomo, kto w doskonały sposób wykorzystał postać Władcy Snów, choć nie koniecznie w tej samej inkarnacji. Nic zatem dziwnego, że Brytyjczyk przyłożył się do pracy, tworząc kolejną po "1602" udaną pozycję dla Marvel Comics.

W skrócie opowiada ona o powołanej do życia przez istoty z kosmosu - Celestian, rasie nieśmiertelnych istot zamieszkujących Ziemię i ich walce z drugą, powołaną przez te same istoty, rasą Dewiantów, zmienno-kształtnych bestii. Na początku historii bohaterowie nie zdają sobie sprawy z tego, kim naprawdę są, lecz z czasem wraca im pamięć i mogą z podniesionymi czołami stawić czoła czyhającemu w ukryciu złu zagrażającemu całemu światu. Oczywiście Gaiman nie omieszkał wtrącić do historii bliskich mu motywów. Doskonałe jest chociażby nawiązanie do "Piotrusia Pana" J. M. Barrie'ego, natomiast pewne postacie wydają się być jakby znajome, na przykład para Dewiantów przypomina panów Croupa i Vandemara z "Nigdziebądź".

Jeszcze niedawno kunszt Johna Romity Jr.'a można było podziwiać w rozpoczętym przez Fun Media tytule "The Amazing Spider-Man" i właściwie niewiele od tamtego czasu zmienił się jego rozpoznawalny na pierwszy rzut oka warsztat. Co za tym idzie, niektóre postacie, czy nawet sceny, są niemalże żywcem wyjęte z przygód Człowieka-Pająka pisanych przez J. Michaela Straczynskiego. Mimo wszystko grafik ten operuje solidnie wypracowaną kreską, doskonale oddającą klimat tego typu opowieści, także zdecydowanie sprawdził się w ilustrowaniu scenariusza Gaimana - tak na marginesie, Zurak odpowiada w jakimś sensie mojej wizji Wotana z "Amerykańskich Bogów".

Wydany przez Egmont tom posiada cały szereg dodatków, co stanowi niemałe zaskoczenie w kontekście tego typu suplementów obecnych lub nieobecnych w innych komiksach. Tym samym czytelnik może zapoznać się z wyczerpującym wywiadem ze scenarzystą, przybliżającym w znacznym stopniu pracę nad tym komiksem; wywiadem z przyjaciółką scenarzysty, piosenkarką Tori Amos; artykuł Roberta Greenbergera, przybliżający mitologię Przedwiecznych; jak również obejrzeć liczne szkice rysownika. Przyznam, że zebrany materiał jest wyjątkowo interesujący.

Komiks Gaimana bez wątpienia przyczynił się do rozpoczęcia w połowie 2008 roku drugiego cyklu regularnej serii "Przedwieczni", lecz tak naprawdę stanowi spójną całość, z intrygującym początkiem i spinającym główne wątki zakończeniem, także nie powinni się obawiać wszyscy ci, którzy dopatrywać by się w nim mogli jedynie wstępu do nieuniknionej kontynuacji. Tym samym polecam tę pozycję jako doskonałą rozrywkę.

Jakub Syty

"Przedwieczni"
Tytuł oryginału: "Eternals"
Scenariusz: Neil Gaiman
Szkic: John Romita Jr.
Tusz: Danny Miki, Tom Palmer, Jesse Delperdang, Klaus Janson
Kolory: Matt Hollingsworth, Paul Mounts
Okładka: Mike Berry
Tłumaczenie: Michał Cetnarowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 1.12.2008
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 07.2008
Liczba stron: 264
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł