"Bez urazy"

 

Nie dość, że ten komiks jest dobry, to w dodatku można go było dostać za darmo. Z okazji 2. Polskiego Dnia Darmowego Komiksu Timof i cisi wspólnicy, przy pomocnej dłoni ze strony wydawnictwa Taurus Media, opublikowali nowelkę autora "Najgorszej Kapeli Świata". Przyklaskując samemu pomysłowi, warto pochwalić pomysłodawców za dobór tytułu.

Krótka forma niejednokrotnie lepiej sprawdza się w przypadku poruszania poważnych tematów niż opasłe tomisko - oczywiście z wyjątkami. Na dwudziestu stronach, przy użyciu niewielkiej ilości tekstu, Fernandezowi udało się niewymownie dużo powiedzieć na temat tego, że punkt widzenia może diametralnie różnie przedstawiać pewne rzeczy, co w skrajnych, patologicznych przypadkach jest po prostu katastrofalne w skutkach. Odpowiednio zastosowany zabieg narracyjny pozostawia czytelnika z niesamowicie uderzającą i głęboką w swym wyrazie puentą, która potrafi i powinna wręcz zmuszać czytelnika do myślenia, stanowić podstawę do daleko idących wniosków na temat własnego zachowania i traktowania drugiego człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem osób najbliższych.

Oprawa graficzna historii nadaje jej jeszcze bardziej przygnębiającego charakteru. Przeważająca na planszach czerń budzi niepokój, natomiast poszczególne obrazki wywołują poczucie, że historia po prostu nie może mówić o rzeczach pozytywnych. Co ciekawe, mały format polskiego wydania przewrotnie udowadnia, że o poważnych rzeczach można mówić będąc ledwie zauważalnym.

Polecam rozejrzeć się, czy niniejszy albumik można jeszcze gdzieś zdobyć. To na pewno niezła gratka dla kolekcjonerów, ale przede wszystkim kawałek dobrego społecznie zaangażowanego komiksu.

Jakub Syty

"Bez urazy"
Tytuł oryginału: Sem Ressentimento
Scenariusz: José Carlos Fernandes
Rysunki: José Carlos Fernandes
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2008
Data wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 24
Format: A6
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: bezpłatny