Dawno, dawno temu, gdy półki w EMPIK-ach nie uginały się od komiksów i nie istniały specjalistyczne sklepy komiksowe, ukazywało się w Polsce od dwóch do pięciu komiksów miesięcznie. Wydawały je wydawnictwa państwowe. W niebagatelnych, nawet na zachodnie warunki nakładach: kilkuset tysięcy egzemplarzy.
Dział ten stworzony został nie dla znawców, ani kolekcjonerów, ale dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki we wspaniałym świecie komiksu. Będą tutaj streszczane i recenzowane pozycje dawno temu wydane na naszym rynku (również w formie gazetowej) tak, aby początkujący, przekopując sterty staroci (w antykwariatach, giełdach komiksowych, na allegro lub u wujka w piwnicy) wiedzieli, na co zwrócić szczególną uwagę, a co ominąć szerokim łukiem.

 

Prehistoria, czyli co drzewiej się ukazało...

"Pegasus"

 

W dzisiejszej Prehistorii zajmiemy się kolejnym wydawnictwem z lat 90-tych. "Pegasus" - bo o nim mowa, nie wydał może zbyt wielu komiksów (dokładnie 8), jednak tak jak w przypadku "As-Editora", były to dość ciekawe tytuły i warto tutaj o nich wspomnieć.

"Pegasus Spółka z o.o." (Warszawa, ul. Długa 29) wydawanie komiksów rozpoczęła w październiku 1990 roku. Było to już w okresie prężnego wchodzenia na rynek Tm-Semic. Przyszły gigant wydał już na naszym rynku (w ciągu pięciu miesięcy) 12 komiksów (5 numerów "Spider-man", 5 numerów "The Punisher" i po jednym numerze "Goliata" i "Pink Panther"). Rynek frankofoński był jednak nieco zaniedbany (a przynajmniej była w nim jeszcze luka na nowe wydawnictwo). Istniał prawda "Komiks Fantastyka" (przemianowany już wtedy na "Komiks"), który wydał swój trzynasty numer "Yans 5: Prawo Ardelii", Z "Orbity" mieliśmy czwarty album "Hugo - Zamek Mew" oraz szesnasty album "Thorgala" - Wilczycę", ciągle jednak nie było to zbyt wiele.

W tych oto okolicznościach pojawił się na naszym rynku nowy "gracz". Na pierwszy ogień wydawnictwo wydało 2 albumy z dwóch zupełnie nieznanych w naszym kraju serii: "Ian Kaledine" oraz "Tetfol". Albumy były wydawane w znanym nam już standardzie, do którego przyzwyczaiła nas "Orbita". Cenowo wyglądało to również bardzo interesująco. Wszystkie albumy wydane przez "Pegasus" miały taką samą cenę - 7000 zł - było to znacznie drożej od komiksów "Orbity" ("Thorgal: Wilczyca" był w cenie 5600 zł), jednak znacznie taniej niż komiksy "Tm-Semic" (dla przypomnienia zeszyt "Spider-Man" kosztował 9500 zł).

Wydawnictwo wydało w sumie 8 komiksów z czterech nowych serii: "Ian Kaledine", "Tetfol" "Vasco" oraz ""Marine". Zapowiedziało również albumy trzech nowych serii: "Ivor", Bruce J. Hawker" oraz Bec-En-Fer", jednak nie zostały one nigdy wydane (poza "Bruce J. Hawker", który wydała 2 lata później "Orbita").

Zacznijmy jednak od początku. W drugiej połowie października 1990 roku w kioskach "Ruchu" pojawiły się dwa pierwsze albumy zupełnie nieznanych u nas serii komiksowych:

 

"Ian Kaledine" album 1 - "Biała Noc".

Album rozpoczyna się w 30 czerwca 1908 roku w Paryżu. Głównym bohaterem jest tytułowy Ian Kaledine - książę rosyjski, który ma za zadanie dostarczyć broń armii kozackiej dowodzonej przez jego ojca. W tym samym czasie w tajdze dochodzi do wielkiej eksplozji (widocznej nawet w Paryżu). Zainteresowany tym książę postanawia zbadać sprawę. W tej przygodzie towarzyszy mu reporterka (Jane Headlong) z londyńskiej gazety oraz wynajęty człowiek, irlandzki emigrant - Ferragus. Po wielu przygodach docierają w Tajdze do epicentrum wybuchu, gdzie znajdują fragmenty dziwnej maszyny (najwięcej dowiadujemy się o tym z okładki komiksu, ponieważ w tym właśnie miejscu kończy się album)...

Cała historia jest bardzo sprawnie opowiedziana oraz narysowana. Jak dowiadujemy się z tylnej okładki, Jean-Luc Vernal stworzył "Iana Kaledine" jako hołd złożony Juliuszowi Verne i E. P. Jacobsowi, którzy rozbudzili w nim zamiłowanie do przygody, fantastyki oraz fikcji literackiej.


Tył polskiej okładki


Tył okładki oryginalnego wydania

Z tylnej okładki dowiadujemy się, że nakładem wydawnictwa "Pegasus" ukaże się 5 albumów tej serii, znajdujemy notki biograficzne (wraz ze zdjęciami) autorów oraz znajdujemy notkę od redakcji o treści: "Z przyjemnością informujemy naszych Czytelników, iż Spółka "Pegasus" rozpoczyna prezentację nowych serii komiksowych - światowych bestsellerów renomowanych wydawnictw zachodnich. Zapraszamy naszych Czytelników do krainy baśni, fantastyki i przygody. Gwarantujemy przyjemną lekturę, miłe doznania estetyczne i dobrą zabawę." Podane zostały również tytuły pozostałych trzech serii. Album (tak jak wszystkie pozostałe) wydrukowano w Zakładach Graficznych w Pile.


Reklama serii na 3 stronie komiksu.

W tym samym czasie ukazał się również pierwszy album drugiej z serii - "Tetfol".

 

"Tetfol" album 1 - "Syn Wilka".

Album składa się z dwóch opowiadań. Pierwsze w pełni stworzone przez Erica (Frédérica Delzant) opowiada nam historię Tetfola oraz wprowadza w jego świat.

Główny bohater jest chłopcem żyjącym samotnie w górach w otoczeniu wilków. Tetfol nie lubi ludzi, jednak mimo swej niechęci czasami im pomaga. Nasz bohater ma również niezwykły dar - potrafi rozmawiać ze swoimi przyjaciółmi wilkami. Żyje z nimi w pełnej harmonii, mając za najlepszego przyjaciela przewodnika stada - "Czarną Śmierć". W tym opowiadaniu Tetfol pomaga ludziom z pobliskiego miasteczka rozwiązać sprawę tajemniczych morderstw dokonywanych przez wilkołaka.

W drugim opowiadaniu Tetfol pomaga tajemniczemu rycerzowi w hełmie, który nigdy nie widział swojej twarzy. Samotny wojownik szuka werweny, rośliny, która da mu nieśmiertelności i pomoże uwolnić się od nieustającej walki. Po tym jak rycerz uratował od śmierci "Czarną Śmierć", Tetfol pomaga mu dotrzeć do doliny, gdzie rośnie werwena, walcząc po drodze z samą śmiercią. Scenariusz do tego opowiadania napisał znany nam już z "Iana Kaledina" Jean-Luc Vernal.

Z tylnej okładki albumu dowiadujemy się, że wydawnictwo zamierzało wydać 7 albumów z serii Tetfol. Poza tym była tam również notka biograficzna o autorze oraz informacje od wydawnictwa (takie same jak na poprzednio omówionym albumie).


Reklama serii na 3 stronie komiksu.

Kolejny album od wydawnictwa otrzymaliśmy na początku grudnia. Był to pierwszy album kolejnej nowej serii - "Vasco".

 

"Vasco" album 1 - "Złoto i Żelazo".

Postać Vasco stworzył Gilles Chaillet w 1978 roku dla magazynu "Tintin". Dzięki przygodom młodego Włocha, autor pokazał nam mało znane średniowiecze, gdzie o losach Zachodu nie decydowali już rycerze, ale bankierzy. Graficznie album zaskakuje przepięknie rysowaną architekturą średniowiecznych Włoch. Z prawdziwą przyjemnością można śledzić przygody Vasco obserwując bardzo szczegółowo rozrysowane kadry. Na uwagę, poza architekturą, zasługują również szczegółowo przedstawione ówczesne ubrania, zbroje itd.

Album opowiada o spisku, który ma za zadanie obalić rządy Collonów w Rzymie. Vasco jest częścią tego spisku. Do jego wuja, który jest bogatym bankierem, przyjeżdża Cola di Rienzo, prosząc o pożyczkę wspierającą spisek. Otrzymawszy milion dukatów musi dostarczyć je do Rzymu. Pomaga mu w tym młody Vasco. Po drodze muszą przeciwstawić się wielu niebezpieczeństwom, intrygom, zasadzkom oraz zdradzie, zanim Cola di Rienzo zostanie nowym trybunem Rzymu.

Seria była niezwykle interesująca i nie przypominała żadnej innej wydawanej ówcześnie. Wydawca (na tylnej okładce) zapowiadał 9 albumów. Poza tym, standardowo znajdowała się tam notka biograficzna Gilles'a Chaillet oraz znane nam informacje od wydawnictwa.


Reklama serii na 3 stronie komiksu.

W tym samym miesiącu otrzymaliśmy jeszcze pierwszy tom serii "Marine".

 

"Marine" album 1 - "Czarna Wieża".

Nowa seria była wyraźnie skierowana do nieco młodszej widowni niż czytelnicy "Vasco" lub "Iana Kaledine". Była to momentami zabawna historyjka o małej dziewczynce, piratach i ukrytym skarbie.

Bohaterką jest mała dziewczynka Marinella, pracująca w tawernie "Pod kulawą beczką". Ma ona coś, co budzi zainteresowanie przebywających tam dwóch mężczyzn (starego pirata Tafia oraz Pająka, całkiem czarne indywiduum pracującego dla "Żelaznej ręki") - pozostawiony jej przez ojca medalion. Pirat Tafia, chce odnaleźć Marinellę, aby spełnić daną kiedyś jej ojcu obietnicę. Pierwszy jednak dociera do niej "Pająk", który porywa dziewczynkę na pokład statku dowodzonego przez "Żelazną rękę". Marynarze myślą, że medalion doprowadzi ich do ukrytego przez ojca Marinelli skarbu. Po wielu przygodach, przy pomocy Tafii, Marinella odnajduje "skarb" (w tytułowej czarnej wieży), a jest nim pozostawiony przez jej ojca list, w którym ojciec karze Marinelli podjąć naukę. Oddana do klasztoru na naukę Marinella, nie chce jednak słuchać ojcowskiego nakazu i tej samej nocy ucieka...

Historia, w porównaniu do trzech wydanych wcześniej, ma dwie strony mniej, dzięki temu wydawca musiał zagospodarować dwie dodatkowe strony. Na pierwszej umieścił okładkę drugiego albumu serii "Marine", natomiast na drugiej, poza stopką redakcyjną, znalazła się informacja o tym, że jeszcze w grudniu trafią do rąk czytelników nowe dwa albumy: "Tajemnica Tajgi" z serii "Ian Kaledine" oraz "Książę Gevaudanu z serii "Tetfol". W styczniu natomiast zostały zapowiedziane dwa kolejne albumy: "W więzieniu szatana" z serii "Vasco" oraz "Królowa piratów" z serii "Marine". Na tylnej okładce brakowało notki o autorach. Zapowiadanych było 7 albumów z serii "Marine".


Reklama serii na 3 stronie komiksu.

Nowe albumy jednak nie trafiły do kiosków w zapowiadanym terminie. Ostatnie 4 albumy tego wydawnictwa pojawiły się w lutym 1991 roku, w kolejności takiej jak poprzednio.

 

"Ian Kaledine" album 2 - "Tajemnica Tajgi".

Kontynuacja "Iana Kaledine" to już prawie czysta fantastyka. Nasi bohaterowie są zmuszeni do przezimowania w Tajdze. Odkrywają poparzonego człowieka, który mówi o "latających wężach". Wkrótce Jane i Ferragus zostają porwani przez latający spodek. Kaledin odkrywa zaś tajemnicze miasto w Tajdze, gdzie żyją kosmici. Odnajduje tam swoich przyjaciół i dowiaduje się, że sam również może pochodzić z gwiazd (Thorgal?), kosmici zaś wyglądają jak egipscy bogowie...

Drugi tom był znacznie bardziej absurdalny, jeśli chodzi o scenariusz. Wydany został podobnie do pierwszego. Tylna okładka zmieniła się tylko w kilku miejscach: zapowiedź obejmowała już 9 albumów, które miał wydać Pegasus oraz ofertę wydawnictwa uzupełniono o serię "Ivor" (miało więc już być 5 serii z pod skrzydeł "Pegasusa"). Jeśli chodzi o wygląd tylnej okładki tej serii - to była ona analogiczna do wydania oryginalnego (tomy 1-6). Dziewiąty album tej serii wyszedł we Francji kilka miesięcy wcześniej (w listopadzie 1990 r.), zapewne dlatego uzupełniono aż do tego tytułu plany wydawnicze.

Jak się ta historia skończyła i co przydarzyło się dalej rosyjskiemu księciu z gwiezdnymi korzeniami - tego już się nie dowiedzieliśmy. Zaś cała seria została przez autorów zamknięta w dziesięciu albumach (ostatni wyszedł w 1992 roku), miał powstać również jedenasty - "Excalibur", jednak nie został nigdy wydany. W Polsce te dwa albumy to wszystko, na co mogliśmy liczyć i dalej nie wygląda, aby sytuacja się miała zmienić. Nie sądzę również, czy warto byłoby w dzisiejszych czasach wydać kontynuację tej serii.

 

"Tetfol" album 2 - "Książę Gevaudanu".

W drugim albumie z serii "Tetfol" również mamy dwa opowiadania. Pierwsze (tytułowe) opowiada o ostatnim z dumnych wilków z Gevaudanu, który schronił się w sforze przyjaciół Tetfola. Został jednak złapany przez Maurata, który sprzymierzył się z diabłem, aby posiąść wszelką wiedzę i władanie nad ludźmi. Tetfol wyrusza uratować wilka, jednak również wpada w niewolę. Na ratunek uwięzionym przybywają inne wilki...

Drugie opowiadanie, "Dolina szaleńców", opowiada o walce Tetfola z czarodziejem, który chce skazić jego dolinę cywilizacją, budując szklane domy i wabiąc do nich ludzi. Czarodziej nosi maskę klauna, jego strażnicy to człekokształtne psy... Tetfol w końcu zwycięża, a dolina wraca do pierwotnego kształtu.

Kolejny album "Tetfola" wydany został równie porządnie jak pierwszy. Ilość albumów "do wydania" na okładce się nie zmieniła - ponieważ była to już wtedy zamknięta seria (ostatni, siódmy album wyszedł w listopadzie 1986 roku).

 

"Vasco" album 2 - "Więzień Szatana".

Vasco wyrusza do papieża, aby przekazać mu wiadomości od Coli di Rienza z prośbą o powrót do Rzymu. Papież jednak, obawiając się tego, wysyła do Rzymu jednego ze swoich biskupów. W drodze powrotnej Vasco ma dwa wypadki, których o mało nie przypłaca życiem. Po dotarciu na miejsce młody Włoch odkrywa spisek mający na celu zatrucie umysłu nowego Trybuna i ciągłym podjudzaniu go do zdobywania coraz większych zaszczytów i władzy. Wszystko to doprowadza do obalenia przez lud Coli di Rienzo i tylko dzięki pomocy Vasco, Trybun uchodzi z życiem z Rzymu...

Kolejny świetny album. To była najlepsza wydana przez "Pegasusa" seria. Jest to również najdłuższa seria, jaką zajęło się to wydawnictwo. W momencie rozpoczęcia wydawania w Polsce na świecie ukazało się 9 albumów (tyle właśnie znalazło się w zapowiedziach), natomiast do dnia dzisiejszego ukazało się tych albumów 22 (ostatni w grudniu 2007). To jest seria, którą bardzo chętnie zobaczyłbym znowu w Polsce.

Na tylnej okładce wymienionych zostało 6 serii, które wydawnictwo zamierza wydawać. Do czterech już znanych dołączyły "Ivor" oraz "Bruce J. Hawker".

 

"Marine" album 2 - "Królowa Piratów".

Marinella ukryła się na statku, na którym zaokrętował się pirat Tafia. Po odkryciu pasażera na gapę, nie tylko Tafia jest na nią zły, ale również kapitan statku. Po wielu przygodach udaje dziewczynce z przyjaciółmi umknąć na tratwie. Po kolejnych przygodach trafiają do portu na wyspie Świętej Marmelady, należącej do korony francuskiej. Niestety, okazuje się, że gubernatorem tej wyspy został znany nam już kapitan statku. Nasi przyjaciele dostają się do lochu, tylko Marinelli udaje się zostać na wolności. Namawia więc okolicznych piratów, aby pomogli jej oswobodzić skazanych...

Drugi tom "Marinelli", a zarazem ostatni komiks wydany przez "Pegasus", nie różnił się prawie niczym od pozostałych. Podobnie, jak w przypadku pierwszego tomu, wydawca skorzystał do wypełnienia pozostałych dwóch stron albumu zapowiedziami. Tym razem były to dwie okładki (pełnometrażowe) dwóch pierwszych numerów nowych serii: "Igor: Dzień Najemnika" Zorana (nigdy nie wydana już w Polsce) oraz "Bruce J. Hawker: Kurs na Gibraltar" Vance'a (ten drugi komiks zobaczyliśmy kilka lat później w Polsce dzięki Orbicie, jednak ta okładka była dużo ładniejsza - nie oszpecona tak ohydnie wielkim żółtym paskiem z napisem "Orbita" zasłaniającym autora). Co ciekawe, na tylnej okładce mogliśmy się dowiedzieć, że dwie wspomniane wyżej nowe serie ukażą się już w marcu, natomiast w kwietniu będzie kolejna nowa seria "Bec-En-Fer". Rozczarowanie jednak było gorzkie. Nic więcej (jeśli chodzi o komiksy) spod znaku "Pegasusa" nie ujrzeliśmy...


Zapowiedź nowego tytułu: Ivor - Zorana


Zapowiedź nowego tytułu: Bruce J. Hawker - Vance'a

 


Propozycja wydawnictwa - "tylko dla dorosłych".

Samo wydawnictwo natomiast nie zniknęło z rynku jeszcze przez przynajmniej rok. Równocześnie z wydawaniem komiksów publikowali oni również książki. Po zarzuceniu planów komiksowych pozostały do wydania już tylko książki. Nie była to proza "najwyższych lotów", jednak autorzy znani i wydawani w tamtym okresie przez wiele wydawnictw, jak "Pociąg śmierci" Alistair MacLean, "Cytadela w Andach" Desmond Bagley, "Pluton" Dye Dale A., "Cesarzowa" - Norbert Frýd, "RoboCop" Ed Naha, "RoboCop 2" Ed Naha, BOULI (magazyn rozrywki dla dzieci), "Dzikość serca" B. Gifford, "58 Minut" Waltera Wagnera lub "tylko dla dorosłych" - "Biała Emilia" Jeffreya Sommersa. Po 1992 roku trudno już napotkać tytuły wydane przez to wydawnictwo.

Robert "graves" Góralczyk

 

Ian Kaledine album 1: Biała Noc
Scenariusz: Jean-Luc Vernal
Rysunki: Ferry
Przekład z francuskiego: Barbara Janicka
Format: A4
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Oddane do druku: wrzesień 1990
Druk zakończono: październik 1990
Wydawca: Pegasus 1990
Wyd. oryg.: Editions du Lombard 1983.
Ilość stron: 48

Tetfol album 1: Syn Wilka
Scenariusz: Frédéric Delzant (Eric) i Jean-Luc Vernal
Rysunki: Frédéric Delzant (Eric)
Przekład z francuskiego: Barbara Janicka
Format: A4
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Oddane do druku: wrzesień 1990
Druk zakończono: październik 1990
Wydawca: Pegasus 1990
Wyd. oryg.: Editions du Lombard 1981
Ilość stron: 48

Vasco album 1: Złoto i Żelazo
Scenariusz i rysunki: Gilles Chaillet
Przekład z francuskiego: Barbara Janicka
Format: A4
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Oddane do druku: wrzesień 1990
Druk zakończono: listopadzie 1990
Wydawca: Pegasus 1990
Wyd. oryg.: Editions du Lombard 1983
Ilość stron: 48

Marine album 1: Czarna Wieża
Scenariusz: Corteggiani
Rysunki: Tranchand
Przekład z francuskiego: Stanisław Kroszczyński
Format: A4
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Oddane do druku: wrzesień 1990
Druk zakończono: listopadzie 1990
Wydawca: Pegasus 1990
Wyd. oryg.: Editions du Lombard 1984
Ilość stron: 48

Ian Kaledine album 2: Tajemnica Tajgi
Scenariusz: Jean-Luc Vernal
Rysunki: Ferry
Przekład z francuskiego: Barbara Janicka
Format: A4
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Oddane do druku: listopad 1990
Druk zakończono: grudzień 1990
Wydawca: Pegasus 1990
Wyd. oryg.: Editions du Lombard 1983.
Ilość stron: 48

Tetfol album 2: Książę Gevaudanu
Scenariusz: Frédéric Delzant (Eric) i Jean-Luc Vernal
Rysunki: Frédéric Delzant (Eric)
Przekład z francuskiego: Barbara Janicka
Format: A4
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Oddane do druku: listopad 1990
Druk zakończono: grudzień 1990
Wydawca: Pegasus 1990
Wyd. oryg.: Editions du Lombard 1981
Ilość stron: 48

Vasco album 2: Więzień Szatana
Scenariusz i rysunki: Gilles Chaillet
Przekład z francuskiego: Barbara Janicka
Format: A4
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Oddane do druku: grudzień 1990
Druk zakończono: styczeń 1991
Wydawca: Pegasus 1991
Wyd. oryg.: Editions du Lombard 1984
Ilość stron: 48

Marine album 2: Królowa Piratów
Scenariusz: Corteggiani
Rysunki: Tranchand
Przekład z francuskiego: Stanisław Kroszczyński
Format: A4
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Oddane do druku: grudzieńń 1990
Druk zakończono: styczeń 1990
Wydawca: Pegasus 1991
Wyd. oryg.: Editions du Lombard 1984
Ilość stron: 48

 

Oryginalne wydania serii, które rozpoczął wydawać "Pegasus":

Ian Kalédine

1 La nuit blanche Lombard 02/1983
(Biała Noc)

 

 

 

 

2 Le secret de la tajga Lombard 01/1983
(Tajemnica Tajgi)

 

 

 

 

3 La mémoire du fond de l'oeil Lombard 02/1984 (Podróże do wnętrza oka)

 

 

 

 

4 Shan Pacha Lombard 05/1985
(Szan Pasza)

 

 

 

 

5 La fée Péri Lombard 01/1986
(Czarodziejka Peri)

 

 

 

 

6 Le couteau de braise Lombard 06/1987
(Ognisty miecz)

 

 

 

 

7 Le grand complot Lombard 06/1988
(Wielki spisek)

 

 

 

 

8 Le samourai noir Lombard 06/1989
(Czarny Samuraj)

 

 

 

 

9 Le secret du château Flambard Lombard 11/1990 (Wojna automatów)

 

 

 

 

10 Dottore Serpenti Lombard 05/1992

 

 

 

 

 

Tetfol

1 Le fils du loup Lombard 01/1981
(Syn Wilka)

 

 

 

 

2 Le prince du Gévaudan Lombard 01/1981 (Książę Gevaudanu)

 

 

 

 

3 Les soleils perdus Lombard 01/1982
(Zagubione słońca)

 

 

 

 

4 Le grand livre Lombard 01/1983
(Wielka księga)

 

 

 

 

5 La lumiere noire Lombard 09/1983
(Czarne światło)

 

 

 

 

6 Les héritiers du crépuscule Lombard 11/1984 (Spadkobiercy zmroku)

 

 

 

 

7 La pierre des certitudes Lombard 11/1986 (Kamień pewnosci)

 

 

 

 

Vasco

1 L'or et le fer Lombard 06/1983
(Złoto I żelazo)

 

 

 

 

2 Le prisonnier de satan Lombard 01/1984
(Więzień szatana)

 

 

 

 

3 La byzantine Lombard 08/1984
(Bizantyjka)

 

 

 

 

4 Les sentinelles de la nuit Lombard 01/1986 (Nocne ścieżki)

 

 

 

 

5 Les barons Lombard 01/1987
(Baronowie)

 

 

 

 

6 Ténebres sur Venise Lombard 10/1987
(Mrok na Wenecją)

 

 

 

 

7 Le diable et le Cathare Lombard 10/1988
(Diabeł I Carthar)

 

 

 

 

8 Le chemin de Montségur Lombard 06/1989 (Droga do Montsegur)

 

 

 

 

9 Poussiere d'Ispahan Lombard 10/1990
(Pył Isfahanu)

 

 

 

 

10 Les chiens de Bâhrâm Ghör Lombard 11/1991

 

 

 



11 Le royaume interdit Lombard 12/1992

 

 

 

 


12 Les princes de la ville rouge Le Lombard 12/1993

 

 

 

 

13 Les fossoyeurs de Belzébuth Le Lombard 12/1994

 

 

 

 

14 Sortileges Le Lombard 01/1996

 

 

 

 


15 Le fantôme de Bruges Le Lombard 06/1997

 

 

 

 

16 Mémoires de voyages Le Lombard 03/1998

 

 

 

 

17 La bete Le Lombard 01/1999

 

 

 

 


18 Rienzo Le Lombard 01/2000

 

 

 

 


19 Les ombres du passé Le Lombard 05/2001

 

 

 

 

20 Le dogue de brocéliande Le Lombard 11/2003

 

 

 

 

21 Le clan Mac Douglas Le Lombard 11/2005

 

 

 



22 La dame noire Le Lombard 12/2007

 

 

 

 

 

Le petit Vasco illustré Le Lombard 07/1994

 

 

 

 


HS Rienzo, le dernier des césars Le Lombard 12/2002

 

 

 

 

Marine

1 Le serment de la tour noire Hachette 10/1984 (Czarna wieża)

 

 

 

 

2 Cap au large Hachette 05/1985
(Królowa piratów)

 

 

 

 

3 Le trésor du ca?man Hachette 10/1985
(Skarb Kajmana)

 

 

 

 

4 L'empereur des singes Hachette 06/1986
(Cesarz Małp)

 

 

 

 

5 Les yeux de Kukulkan Hachette 10/1987
(Oczy Kukulkan)

 

 

 

 

6 Les lutins de Morleroc Lombard 11/1988
(Diabliki z Morlerok)

 

 

 

 

7 Traquenard en Corse Lombard 10/1989
(Korsykańska pułapka)

 

 

 

 

8 La princesse engloutie Lombard 09/1990

 

 

 

 


9 Les demoiselles du Québec Lombard 03/1992

 

 

 

 

Serie zapowiedziane przez "Pegasus":

Ivor

1 Un jour, un mercenaire Lombard 06/1986
(Dzień najmenika)

 

 

 

 

2 La danse du cabotin Lombard 02/1987

 

 

 

 


3 L'île Lombard 07/1987

 

 

 

 


4 Comme un faucon Lombard 05/1988

 

 

 

 


5 Les mercenaires vont au paradis Lombard 11/1988

 

 

 

 

Bruce J. Hawker

1 Cap sur Gibraltar Lombard 02/1985
(Kurs na Gibraltar)

 

 

 

 

2 L'orgie des damnés Lombard 02/1986
(Potępieńcy)

 

 

 

 

3 Press gang Lombard 01/1987

 

 

 

 


4 Le puzzle Lombard 09/1987

 

 

 

 


5 Tout ou rien Lombard 09/1988

 

 

 

 


6 Les bourreaux de la nuit Lombard 01/1991

 

 

 

 


7 Le royaume des enfers Le Lombard 04/1996

 

 

 

 

 

Bec-en-fer

1 Le complot de Bec-en fer Fleurus 10/1980

 

 

 

 


2 Pas d'Armagnac pour Bec-en-fer ! Fleurus 02/1983

 

 

 

 

3 Bec-en-Fer chez les Flamands Fleurus 02/1985

 

 

 

 


4 Bec-en-fer ? Paris Fleurus 02/1986

 

 

 

 


5 Bec-en-fer au Mont-Saint-Michel Lombard 05/1988

 

 

 

 

6 Bec-enfer chez les bourguignons Lombard 01/1989

 

 

 

 

7 Bec-en-fer chez Dracula Le Lombard 09/1995