"Queen & Country. Za królową i ojczyznę. Odtajnione"

 

Odtajnione akta Brytyjskiej Służby Wywiadowczej przedstawiają operacje przeprowadzone przez specjalnych agentów będących w służbie Jej Królewskiej Mości w przeszłości do wydarzeń ukazanych w regularnej serii. Polskie wydanie "Odtajnionych" zbiera wszystkie trzy amerykańskie tomy i uzupełnia rozpoczęty cykl.

Autorem dwóch pierwszych historii jest Greg Rucka. W pierwszej z nich poznajemy bliżej przeszłość Paula Crockera, aktualnego dyrektora sekcji operacji terenowych BSW. Na tle operacji rozgrywającej się w byłej Republice Czechosłowacji (rok 1986) ukazana została typowa sytuacja rodzinna agenta ryzykującego swym życiem pełniąc służbowe obowiązki. Druga odsłona "Odtajnionych" to początki pracy wywiadowczej Toma Wallace’a, obecnego szefa wydziału specjalnego BSW, człowieka zwanego Ogarem Jeden. U progu swej kariery wykonywał on niełatwą dyplomatycznie misję w Hongkongu, tuż przed jego przekazaniem Chińskiej Republice Ludowej (rok 1997).

Styl Rucki jest wypracowany i daje się to odczuć na każdej ze stron. Scenarzysta gładko przechodzi od sceny do sceny, umiejętnie snuje opowieść, zaskakuje wtedy, kiedy powinien zaskakiwać, a skonstruowani przez niego bohaterowie nie są postaciami papierowymi, ich przygody i problemy ukazywane są w sposób realistyczny. Widać, że tego typu fabuły to coś, co autor lubi tworzyć. Obie części bez kłopotu poradziłyby sobie jako odrębne, oderwane od jakiejkolwiek serii całości.

Trzeci scenariusz "Odtajnionych" wyszedł spod pióra Antony’ego Johnstona i jest zdecydowanie najsłabszym ogniwem w całym albumie. Akcja jest bardzo poszarpana, liczne skoki w czasie są mało harmonijnie ułożone, co rozbija płynny rozwój wydarzeń. Ponadto w komiksie występuje zdecydowanie więcej przekleństw, niestosowanych aż tak chętnie przez Ruckę. Motywem przewodnim historii są walki o niepodległość Irlandii i prywatna zemsta. Aby znaleźć odniesienie do regularnej serii warto byłoby przeczytać wcześniej piąty jej tom, pod tytułem "Stormfront".

Z trzech obecnych artystów, najprzyjemniejszą oku kreskę posiada Brian Hurtt ("Odtajnione 1"). Jego rysunki są bardzo przejrzyste, cartoonowe. Postacie przez niego rysowane wyglądają nad wyraz sympatycznie, natomiast tła, szczególnie ulice Pragi, oddane zostały z dbałością o detal. Kreska Ricka Burchetta ("Odtajnione 2") nie jest już tak miękka i gęsta, wydaje się być po prostu mniej dopracowana. Najmniej przypadły mi go gustu ilustracje Christophera Mittena ("Odtajnione 3"), jedyne kolorowane odcieniami szarości. Jego styl charakteryzują ostre, surowe linie i większe uproszczenie w ukazywaniu świata przedstawionego, co mimo wszystko nie zaburza percepcji opowiadanej historii.

Kwestią budzącą zastrzeżenia jest format komiksu; mniejszy niż format poprzednich tomów serii, mniejszy niż posiada standardowy zeszyt amerykański. Trudno zrozumieć taką edytorską decyzję polskiego wydawcy, tym bardziej biorąc pod uwagę dość wysoką cenę, jaką trzeba za czarno-biały album zapłacić.

Pomijając jednak kwestie finansowe, dla czytelników, którzy odnaleźli w przygodach Tary Chase odpowiednią dawkę wrażeń, lektura "Odtajnionych" wydaje się być niemalże obowiązkowa. Tym bardziej w oczekiwaniu na kolejne operacje z jej udziałem. Dobrze, że Taurus Media zdecydował się wreszcie na ruch związany z tą sensacyjną serią.

Jakub Syty


"Queen & Country. Za królową i ojczyznę. Odtajnione"
Tytuł oryginału: Declassified
Scenariusz: Greg Rucka, Antony Johnston
Rysunki: Brian Hurtt, Scott Morse, Rick Burchett, Christopher J. Mitten
Okładka: Scott Morse
Tłumaczenie: Łukasz Gładkowski
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 07.2008
Wydawca oryginału: Oni Press
Data wydania oryginału: 2003 - 2006
Liczba stron: 248
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 67,00 zł