"Astonishing X-Men" tom 2: "Niebezpieczni"

 

Po historii przedstawionej w "Obdarowanych", twórcy "Astonishing X-Men" postanowili skupić się na nieco mroczniejszej historii, rozgrywającej się w klaustrofobicznych pomieszczeniach Instytutu Xaviera.

Po rozprawieniu się z Ordem, kolejna misja przyniosła ze sobą przerośnięte monstrum i współpracę z Fantastyczną Czwórką. Akurat ten element "Niebezpiecznych" nie przypadł mi zbytnio do gustu. Potem było już znacznie lepiej. Drużyna po ciężkiej akcji wróciła do instytutu. Niestety, tutaj zastała ich niemiła niespodzianka. Pomieszczenie służące do ćwiczeń dla pokoleń mutantów - Danger Room, zbuntowało się, zyskując własną świadomość. Od tej pory posiadłości Xaviera stała się jedną wielką pułapką. Jak pokonać przeciwnika, który zna wszystkie twoje słabe punkty oraz wyjść bez szwanku z całej opresji? Jeśli się nie jest Wolverinem, może być z tym kłopot.

Wheddon udanie żongluje konwencjami, a jego scenariusz daje pole do popisu Cassadayowi. Ze spektakularnej, powietrznej akcji przechodzi do nieco dusznych i niewielkich pomieszczeń instytutu. Rozrywkowa historyjka w oka mgnieniu ewoluuje w kierunku horroru. Kadry stają się mroczniejsze, a krwisty odcień tła nadaje większego wyrazu klaustrofobicznemu klimatowi. Twórcy jak zwykle przygotowali kilka mocnych scen dla miłośników mutantów. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czemu Cyke jest liderem grupy, dostaje wyraźną odpowiedź w postaci ukazania możliwości Scotta. Nie zabrakło też akcji z Colossusem oraz Loganem w głównych rolach. Wheddon nie poprzestał wyłącznie na konfrontacji Danger Room z X-Men. Zapragnął definitywnie obalić jeszcze jeden mit, Xaviera jako dobrodusznego nauczyciela.

Ponownie, jak to miało miejsce w poprzednim albumie, można znaleźć sporo literówek. Pojawiają się słowa pokroju "stentinel" czy "indwywidualni", a także błędne dzielenie wyrazów. To wszystko są tylko detale, ale kładą się cieniem na polskie wydanie, które do najtańszych nie należy.

"Niebezpieczni" w moim odczuciu prezentują się trochę słabiej niż pierwszy album. Jednak można to wytłumaczyć faktem, iż stanowi on preludium do interesującej rozgrywki. Twórcy nadal kontynuują kilka rozpoczętych wątków. Postać Orda powróci do życia mutantów, a ostatnia strona komiksu stanowi zapowiedź naprawdę poważnych kłopotów X-Men. Do gry wraca groźny przeciwnik i w pewnym sensie ma znaczącą przewagę nad grupą Cyclopsa.

Marcin Andrys


"Astonishing X-Men" tom 2: "Niebezpieczni"
Scenariusz: Joss Whedon
Rysunki: John Cassaday
Kolor: Laura DePuy Martin
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca: Mucha Comics
Liczba stron: 156
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena: 65 zł