"Legendy Warmińskie" zeszyt 2: "O królu i chłopcu w czepku urodzonym"

 

Wybór ciekawej legendy, umiejętne przełożenie jej na język komiksu, dobór odpowiedniego rysownika do zilustrowania scenariusza potrafi zagwarantować sukces. Niekoniecznie komercyjny, tym bardziej w przypadku publikacji dotowanej i rozprowadzanej bezpłatnie, lecz na pewno artystyczny. Kolejno po "Jak chłop łabędzia za żonę wziął", w cyklu "Legend Warmińskich" (w dymkach znajdują się teksty przygotowane w języku polskim i dialekcie warmińskim) do obiegu trafiła opowieść o młodzieńcu, który będąc w czepku urodzonym, miał niemałe szczęście w życiu. Jest to bez cienia wątpliwości produkt wartościowy.

Pomysł na tego typu dwujęzyczne wydawnictwa nie jest wcale nowy, jednak ich właściwa realizacja zawsze niejako nobilituje komiks, pozwalając mu rozejść się szerszych kręgach, podnosząc go do rangi produktu edukacyjnego, czy też nawet stanowiącego dobro kulturalne (w tym przypadku tak kwestia nie ulega wątpliwości). To także swego rodzaju promocja autorów, gdzie dodatkowo chciałbym podkreślić ich udaną współpracę, która przełożyła się na zadowalający efekt. Warto zauważyć, że tak jak dla Grzegorza Rosińskiego praca nad "Legendami Polskimi" okazała się być przepustką na rynek zachodni, tak też dla Jarosława Gacha nad wyraz udane wykonanie "Legend Warmińskich" może stanowić jasny punkt w CV.

A skoro jesteśmy przy autorze rysunków, to bez dwóch zdań pasują one jak ulał do historii osadzonej w baśniowych realiach. Na pierwszy rzut oka widać, że grafik doskonale czuje tę materię. Szkic, poprowadzony delikatną linią, oblany został żywymi barwami, co silnie oddziałuje na percepcję czytelnika, zwłaszcza tego młodszego, do którego kierowany jest komiks. Gach nie poprzestał jednak tylko na nadaniu komiksowego kształtu scenariuszowi Wakara. Sam miał weń wkład, przemycając do historii całkiem udany, mroczny epizod rozgrywający się w piekle.

Snując wnioski na temat tego osiemnastostronicowego zeszytu właściwie wypada przyklasnąć całemu projektowi. Dla dzieci będzie to z pewnością przyjemna lektura na dłuższą chwilę, dla Warmiaków kultywujących swoją odrębną kulturę bez wątpienia powód do zadowolenia, natomiast dla starszych miłośników komiksu kolejna ciekawa, a także bardzo udana, pozycja do domowego zbioru.

Jakub Syty


"Legendy Warmińskie" zeszyt 2: "O królu i chłopcu w czepku urodzonym"
Scenariusz: Marcin Wakar
Rysunek: Jarosław Gach
Wydawnictwo: Stowarzyszenia "Wolna Grupa Twórcza"
Rok wydania polskiego: 5/2008
Liczba stron: 18
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: bezpłatny