Jakub Syty

I komiksiarz syty, i recenzent cały...
Jak przeczytać nienapisane?

 

Pewien siedmioletni chłopiec zaśmiał się w głos, kiedy zobaczył, że czytam komiks, w którym brakuje dymków z tekstem. Stanowczo powiedział, że to lektura dla malutkich dzieci, dużo młodszych od niego; dla takich, które, w przeciwieństwie do niego, nie potrafią jeszcze czytać.

Niedługo potem ten sam chłopiec zatopił się w lekturze rzeczonego albumiku. Z zaangażowaniem nadawał imiona bohaterom, doszukiwał się sensu przyczynowo-skutkowego poszczególnych historyjek. Owszem, najpierw zachęcił mnie do tego, żeby opowiedzieć mu jedną z nich, ale dalej chciał czytać już sam. I zrobił to po kilkakroć.

Mowa o rewelacyjnym "Pssst!" Jasona.

Przedstawiona sytuacja przemawia w dużym stopniu za talentem norweskiego twórcy, który skonstruował spójne narracyjnie opowiadanka potrafiące natychmiast wciągnąć zarówno starszego, bardziej doświadczonego czytelnika, jak również niesamowicie łatwo pobudzić wyobraźnię dziecka. Ale to nie wszystko w tym temacie.

Generalnie, czynności wymagające większego wkładu umysłowego, zmuszające nasze szare komórki do podwyższonego wysiłku, sprawiają, że jesteśmy bardziej pobudzeni. Można tym samym wysnuć wniosek, że wczytując się w niemy komiks wykorzystujemy w zdecydowanie większym stopniu nasz aparat poznawczy, niż wtedy, gdy "jedynie" czytamy tekst zamieszczony w dymkach na poszczególnych kadrach łącząc go z ilustracjami.

Doszukiwanie się wszelakiego rodzaju smaczków w dobrze napisanych historiach zawsze cieszy uważnego czytelnika. Idąc dalej, zrozumienie zakodowanej w samych tylko obrazkach informacji - fabuły, dopowiedzenie sobie tego, co nie zostało powiedziane wprost, prawdopodobnie przynosi jeszcze większe zadowolenie z lektury.

Jak widać, dobrze skonstruowany kalambur, czy łamigłówka to niesamowita frajda dla mózgu, zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego. Ponadto potrafi on przekroczyć międzykulturowe bariery, choćby te językowe. Nie wszystko trzeba przecież opisać, czasem wystarczy sam rysunek.

Jakub Syty