"Batman": "Turning points" #2 & #3

 

Ed Brubaker jest jednym z trzech autorów, którzy wzięli udział w projekcie "Turning points". Celem tegoż było przybliżenie znajomości Batmana i komisarza Gordona na tle kluczowych w ich działalności epizodów. Na potrzeby pięcioczęściowej mini-serii, która ukazała się w zeszytach w 2001 roku, Brubaker napisał dwa epizody. Narysowali je Joe Giella i Dick Giordano.

Historia "...And There Were... Three...?" wprowadza w sojuszniczy układ pomiędzy dwoma obrońcami Gotham postać Robina. Gordon ma za złe Batmanowi, że w swoją krucjatę zaangażował dziecko. Lecz na tle rozgrywających się wydarzeń, to jest na tle pościgu za ludźmi Freeze'a, dochodzi do wniosku, jak ważną osobą dla samotnego mściciela będzie jego młody uczeń. Przemyślenia komisarza może i są trafne, tyle że całości brakuje odpowiedniego charakteru oraz nieco innego nacechowania emocjonalnego - zaproponowane jest zbyt słodkie, co podkreślają proste, odrobinę cartoonowe i kolorowe rysunki.

W "Casualties of war" panuje już mroczniejszy klimat. Akcja ma miejsce po dramatycznych wydarzeniach - dla Batmana była to strata Robina, dla Gordona kalectwo Barbary. Jak nie trudno się domyślić, ich piętno wpłynęło na sposób postępowania obydwu bohaterów. Sposób, w jaki Brubaker opowiedział o odzyskaniu przez Człowieka Nietoperza motywacji do dalszego oczyszczania miasta z przestępców nie jest specjalnie przekonujący. Owszem, ma sens, lecz jest zbyt płaski, a postaci są tak naprawdę papierowe.

Ma się rozumieć, oba zeszyty trafiły do zbiorczego wydania "Turning points" (2007) zawierającego wszystkie pięć historii składających się na mini-serię. Scenariusze do pozostałych trzech rozdziałów napisali Greg Rucka ("Uneasy allies", "Comrades in arms") oraz Chuck Dixon ("The ultimate betrayal"). Całość utrzymuje mniej więcej równy poziom stylistyczny, to znaczy każdy z epizodów osadzić w niszy raczej przeciętnych historyjek z obrońcą miasta Gotham w roli głównej. Niestety, angaż znaczących nazwisk nie przełożył się na oczekiwany efekt, a nie ma co kryć, że spodziewać się po nich można było dużo, dużo więcej. Tym bardziej, iż pomysł na projekt był całkiem interesujący i mógł przynieść ciekawe rezultaty.

Tym samym, "Turning points" nie jest rzeczą wartą większej uwagi. Nie tylko dla przeciętnego czytelnika amerykańskiego mainstreamu, lecz również, a może przede wszystkim, dla miłośnika przygód Batmana. I niech nikt nie da się zwieść nazwiskom twórców. Tym razem może się bowiem po prostu rozczarować.

Jakub Syty

 

 

"Batman": "Turning points"
Scenariusz: Greg Rucka, Ed Brubaker, Chuck Dixon
Rysunki: Steve Lieber, Joe Giella, Dick Giordano, Bob Smith, Brent Anderson, Paul Pope, Claude St. Auben
Kolor: Tom McCraw, Shannon Blanchard, Glenn Whitmore, John Kalisz, Patricia Mulvihill
Wydawca: DC Comics
Data wydania: 2007
Liczba stron: 128
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Cena: $14,99