"One thing to always remember about Matt Murdock is he's selfish..."

"Daredevil": "The Devil, Inside and Out" Vol. 2

Chociaż zeszyty 88-93 zostały włączone do "The Devil Inside and Out", zamykając tym samym pewien rozdział w życiu Daredevila, to jednak opowiadają odrębną historię, tom jest też trochę odmienny stylistycznie od poprzedniego. W "The Devil Takes a Ride" Matt stara się dotrzeć do osoby, która stoi za domniemanym zabójstwem Foggy'iego. W tym celu wyrusza w podróż, podczas której trafi między innymi do Monako, Portugalii, Francji.

Prowadząc śledztwo, Matt uwikłany zostaje w emocjonalną pułapkę. Poznana przez niego kobieta przypomina mu ukochaną Karen Page. Wpływa to znacznie na podejmowane przez niego decyzje, zaciemnia trzeźwy osąd i tak niełatwej sytuacji. Rozterki uczuciowe bohatera Brubaker przedstawił poprawnie, lecz zdecydowanie mocniejszą stroną jest sam wątek sensacyjny.

W drugim tomie tempo akcji jednak zdecydowanie siada. Można odczuć pewnego rodzaju inercję. Nie to, żeby zarysowana intryga była nieciekawa, nieatrakcyjna. Wręcz przeciwnie, scenarzysta zadbał o liczne zwroty akcji, ciągnięta przez niego fabuła jest naprawdę udana. Lecz niektóre z proponowanych sekwencji jakoś niespecjalnie pasują do całości. Chociażby pojedynek Daredevila z zamaskowanym toreadorem na arenie prywatnej posesji w Monte Carlo. Sytuacja ta jest strasznie nienaturalna, podchodzi bardziej pod pastisz. W związku z nią czytelnik zadaje sobie pytanie: Czy naprawdę nikt nie domyśli się, że to właśnie Matt Murdock jest tym zamaskowanym mężczyzną w czerwonym kostiumie?

Zupełnie odmienna sceneria nie przysłużyła się specjalnie warstwie graficznej. Ulice miast Europy nie są tak mroczne, cechuje je zupełnie inny klimat - osadzony w tej stylistyce Daredevil miejscami wygląda groteskowo (miedzy innymi w scenach z wieżą Eiffla w tle). Oczywiście, Michael Lark poradził sobie z rysunkami doskonale, potrafił odnaleźć się w nowych miejscach, lecz narzucone przez scenariusz sekwencje nie zawsze wypadły dobrze.. Dla podkreślenia zmiany atmosfery, nastroju dobrany został inny kolorysta, tym samym kadry zostały rozjaśnione, nie przytłaczają aż tak, ja te z poprzedniego tomu.

Finał historii faktycznie zamyka pewien rozdział w życiu zamaskowanego bohatera miasta Nowy Jork. Brubaker przygotował parę niespodzianek, zmienił kilka spraw w życiu herosa z Hell's Kitchen. Nie mniej, "The Devil Takes a Ride" posiada więcej słabszych momentów, nie jest aż tak dobry, jak historia z pierwszego tomu.

Jakub Syty


"Daredevil": "The Devil Inside and Out" vol. 2

Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Michael Lark
Zawiera: "Daredevil" #88-#93
Wydawca: Marvel Comics
Data wydania: 04.2007
Druk: kolorowy
Stron: 144
Cena: $14.99