"See, prison, it changes the man."

"Daredevil": "The Devil, Inside and Out" Vol. 1

Finiszując niezwykle udany run w serii, Brian Michael Bendis postanowił odwrócić życie Daredevila do góry nogami. Tym oto sposobem nowy scenarzysta, Ed Brubaker odnalazł Matta Murdocka w więzieniu. Dla tak utalentowanego twórcy historii kryminalnych była to w rzeczy samej woda na młyn.

Sytuacja Matta Murdocka jest, co tu dużo kryć, beznadziejna. Może i jest on sobie w stanie poradzić w więzieniu (w pewnym sensie ma przewagę nad innymi więźniami, którzy w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach nie dostrzegają tego, co widzi on), lecz jako osadzony nie za bardzo może wspierać swoich przyjaciół. Tymczasem uknuty przeciwko jego osobie spisek ukierunkowany jest nie tylko w niego samego, co jego najbliższych. Spróbujcie wyobrazić sobie emocje targające obdarzonego niesamowitym słuchem herosa, który odbiera zza grubych murów sygnał coraz wolniej bijącego serca Foggy'ego Nelsona, zaatakowanego gdzieś w więziennym korytarzu. Owa scena skonstruowana została nad wyraz zręcznie. Jej ładunek emocjonalny właściwie trudno opisać.

Podczas lektury tomu nie sposób nie odnieść motywu osadzenia w więzieniu niewinnego człowieka do pierwszego sezonu głośnego serialu "Prison Break". Faktycznie, obie fabuły mają ze sobą wiele wspólnego. Między innymi obraz więzienia, miejsca nieprzychylnego osobom spoza kręgów przestępczych, miejsca kipiącego od agresji, miejsca wyobcowania. Sytuacja Matta jest o tyle lepsza, że jako superbohater walczył on z łotrami, miał z nimi styczność już nie raz, także na salach sądowych - Michael Scofield był wcześniej jedynie uzdolnionym inżynierem, który z własnej woli zdecydował się na kontakt z typami spod ciemnej gwiazdy. Mimo to i on był sobie w sanie poradzić z wieloma trudnymi sytuacjami, ostatecznie z zakładu penitencjarnego Fox River uciekając.

Sześcioczęściowa historia rozgrywa się na kilku płaszczyznach narracyjnych. Wyeksponowany został między innymi wątek związany z dziennikarzami Daily Buggle, opisujący problem niezawisłości prasy. Ben Urlich ma niemały problem z J.J. Jamesonem - dla każdego z nich prawda to zupełnie inaczej definiowane pojęcie. Poza murami więziennymi Ben i Dakota prowadzą ponadto prywatne śledztwo mające na celu oczyścić Matta z zarzutów. W pewnym sensie ułatwia to pojawienie się na ulicach nowego Jorku kogoś, kto wciela się w osobę śmiałka w czerwonym kostiumie i walczy z przestępczością. Niemałym echem odbija się także wątek polityczny. W sprawę osadzenia w niewoli domniemanego Daredevila zamieszane są osoby zasiadające na wysokich stołkach. Tego typu koloryt sytuacyjny na pewno znacznie ubarwia fabułę, wielowątkowość zazwyczaj urealnia opisywane wydarzenia i tak jest też w tym przypadku.

Michael Lark doskonale portretuje przestępczy półświatek w każdym realizowanym przez siebie projekcie. "Daredevil" ze scenariuszem Brubakera pozwolił mu oczywiście rozwinąć jak najszerzej skrzydła swojego talentu Dzięki temu nakreślone nieprzyjemne ulice Hell's Kitchen, czy też ciasne więzienne korytarze wyglądają bardzo realistycznie, oglądając je na planszach można wręcz odczuć dreszczyk podniecenia, jak gdyby było się w tych miejscach naprawdę. Lark wspaniale poradził sobie również z oddaniem charakterystyki znanych postaci. Narysowani przez niego Matt Murdock, Foggy Nelson czy Kingpin zachowują swoje stałe cechy fizjonomiczne, ale nabierają jednocześnie bardzo ludzkich przymiotów. Niebywała w tym zasługa artysty, który posługuje się w sumie bardzo umowną kreską. Oczywiście swoją niemałą rolę odgrywa w całości kolorystyka, stonowana, oszczędna, nadająca plastyczności szkicom.

Od początku do końca historia trzyma w napięciu, "The Devil In Cell D" to kawał naprawdę dobrej roboty scenarzysty (świetne dialogi, liczne zwroty akcji) oraz ekipy grafików (udanie oddana charakterystyka miejsc i postaci). Duet Brubaker-Lark udowodnił tym samym, nie po raz pierwszy zresztą, że potrafi złożyć bardzo dobrą historię sensacyjno-kryminalną. Decyzja o przekazaniu serii w ręce tak utalentowanych twórców okazała się być doskonałym krokiem ze strony wydawcy. Zdecydowanie polecam!

Jakub Syty

"Daredevil": "The Devil Inside and Out" vol. 1
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Michael Lark
Zawiera: "Daredevil" #82-87
Wydawca: Marvel Comics
Data wydania: 10.2006
Druk: kolorowy
Stron: 144
Cena: $14.99