"Sala Prób"

 

Gipi to jeden z najciekawszych twórców europejskiego komiksu. Dzieła włoskiego artysty otrzymały wiele wyróżnień, między innymi nagrodę dla najlepszego komiksu na Festiwalu Komiksu w Angouleme (2006). Po wielu latach oczekiwania polski czytelnik wreszcie ma okazję zapoznać się z jego pracami. Wszystko to dzięki wydawnictwu Kultura Gniewu, które zdecydowała się wydać "Salę Prób".

Komiks opowiada historię czterech młodych chłopaków, których połączyła wspólna pasja, mianowicie muzyka. Ojciec jednego z nich udostępnił im tytułową salę prób. To właśnie ona stała się ich azylem, miejscem gdzie godzinami mogą rozwijać swoje umiejętności, a w swojej muzyce wyrażać uczucia, rozterki i problemy. Jednocześnie każdy traktuje muzykę inaczej: jeden jako przepustkę do wielkiego życia, inny jako źródło radości. Ich celem jest nagranie dema, poprzez które chcą zaistnieć na rynku.

Gipi stworzył znakomitych bohaterów. Każdy z nich jest odmienny i jak każdy nastolatek posiada własne odchyły. Możemy żałować, że autor nie poświęcił więcej czasu na przybliżenie sylwetek chłopców. Postacie takie jak Alex, mają duży potencjał i aż proszą się o więcej miejsca w fabule.

Narracja, prowadzona przez jednego z bohaterów, jest bardzo skromna. Komiks opiera się na dialogach, które są jedną z jego największych jego zalet. "Sala Prób" to tytuł tak naprawdę opowiadający o ludzkich emocjach. O miłości, zaangażowaniu, poświęceniu czy przyjaźni. Gipi w krótkich, zaledwie kilkustronicowych scenach potrafi przedstawić analizę charakteru bohatera, a także uczucia, które nim kierują. W albumie możemy znaleźć kilkanaście właśnie takich scen, które w jakiś sposób stanowią o sile tego tytułu.

Kolejną rzeczą, która mnie ujęła jest klimat. Czytając "Salę Prób" czułem się, jakbym był jednym z bohaterów. Dzięki świetnym dialogom, ludzkim postaciom, a także umiejętności Gipiego do przekazywania emocji, każdy z czytelników może stać się członkiem zespołu.

"Sala Prób" jest też komiksem o życiowych wyborach. Pieniądze, czy przyjaźń? I tak dalej. Problem, przed którym staje jeden z bohaterów (kariera, czy przyjaciele), można uznać za alegoryczny. Autor nie rozwiązuje tej sytuacji na łamach komiksu, zachęcając nas abyśmy, sami dali sobie odpowiedź.

Bardzo oryginalnym zabiegiem, jest wprowadzenie przez Gipiego ogromnej ilości onomatopei. Autor zachwycił mnie rozmaitością tychże odgłosów, które towarzyszą bohaterom w każdej sytuacji i ujawniają się jako bicie serca czy przesuwanie noża po talerzu. Niejednokrotnie uśmiechałem się doceniając kreatywność autora.

Gipi to nie tylko świetny scenarzysta, ale też wyśmienity rysownik. Rysunki są bardzo lekkie, momentami podchodzą pod szkice. Bardzo podszedł mi charakterystyczny styl autora. Wszystko, począwszy od mimiki twarzy, przez sylwetki bohaterów, aż do przedstawienia budynków, jest wręcz perfekcyjne. Największe wrażenie zrobiły na mnie kolory. Jest to jeden z najlepiej pomalowanych komiksów, jakie widziałem. Jasna, radosna kolorystyka, wzmacnia klimat. Kolory nadają pewnej magii samym rysunkom, sprawiając, że warto nabyć ten komiks tylko dla oprawy graficznej. Majstersztyk. W zasadzie każdy kadr jest wart tego, aby się przy nim zatrzymać.

Słowa uznania należą się też wydawcy. Komiks jest wydany znakomicie. Dobrano świetny papier, idealnie pasujący do treści albumu, na końcu znajdziemy też szkicownik z malunkami Gipiego – mała rzecz, a cieszy.

"Sala Prób" to znakomity komiks. Piękna opowieść o młodych ludziach, ich przygodach i problemach. Dla starszych wspaniała podróż do czasów młodości. Wszyscy młodsi znajdą w tym komiksie wiele wartości. Warto przeczytać, choćby dla wspaniałej kreski i urzekających kolorów.
Pierwsze zetknięcie z Gipim uznaję za jak najbardziej pozytywne i czekam na kolejne komiksy tego autora. Wszystkim zaś polecam "Salę Prób".

Maciej Kosuń

"Sala prób"
Tytuł oryginału: Questa e la Stanza
Scenariusz: Gipi (Gian Alfonso Pacinotti)
Rysunki: Gipi (Gian Alfonso Pacinotti)
Tłumaczenie: Paulina Gorzkowska
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Coconino Press
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 128
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,90 zł