"Duds Hunt"

 

Czy gra to dobry sposób na odskocznię od rzeczywistości? Oczywiście, lecz wszystko zależy od tego, jakiego jest ona rodzaju i w jakim stopniu potrafi zapewnić relaks czy odprężenie. Jednak chwilowa zmiana reguł postępowania może być zarówno wskazana, co wręcz niezalecana. O nadużycie w tej kwestii tak naprawdę nie trudno, tym bardziej, jeśli przyjrzeć się szerokiemu spektrum oferowanych gier. Idąc dalej, wybór człowieka nękanego otaczającą go codziennością może okazać się nietrafiony. Jak bardzo? O tym między innymi opowiada manga "Duds Hunt".

Jednotomowa historia autorstwa mangaki młodego pokolenia, dla którego był to pełnometrażowy debiut, przybliża rodzaj gry miejskiej, rozgrywanej w rzeczywistym czasie i rzeczywistej przestrzeni, mającej jednak charakter odrobinę oderwany od realności. Biorący w niej udział zawodnicy polują na posiadane przez innych graczy znaczniki na ulicach miasta. Główny bohater jest przytłoczonym przez życie akwizytorem ubezpieczeniowym. "Duds Hunt" okazuje się być dla niego nie tylko odskocznią od dnia codziennego czy sposobem na zarobienie pieniędzy, lecz przede wszystkim drogą do wyzwolenia tych pokładów osobowości, które trwały w nim od jakiegoś czasu uśpione.

Komiks skupia się przede wszystkim na dynamicznej akcji. Ukazane postacie są raczej płytkie, nawet Nakanishi - protagonista, nie zostaje właściwie scharakteryzowany. Jego motywy, choć przedstawione w sposób jasny i przejrzysty, pozostają nie do końca odkryte, pozostawiają zbyt mocno otwartą furtkę do interpretacji. Przewodni motyw kanalizacji agresji w prowadzoną grę oraz poszukiwanie możliwości zniwelowania wysokiego poziomu stresu ukazane zostały bardzo pobieżnie.

Przyznam, że pomysł na historię jest bardzo interesujący. Z jednej strony, czytając "Duds Hunt" na myśl przychodzą takie filmy, jak "Fight Club", "Battle Royale" czy może mniej znany "13 Beloved" ("13 Game Sayawng"), z drugiej jest to zupełnie nowa fabuła cechująca się dobrą konstrukcją narracyjną - mam tu szczególnie na myśli przeplatanie historii retrospekcjami. Rozumiem, że mangaka miał pomysł na jeden tomik, w zasadzie niedługą fabułę, jednak w znacznym stopniu przyczyniło się to do niepełnego wykorzystania potencjału tkwiącego w zarysowanej scenerii i w nakreślonych bohaterach. Akcja posuwa się do przodu zdecydowanie za szybko, finał następuje zbyt gwałtownie - ukazany rozwój wydarzeń wydaje się być po prostu nienaturalnie szybki.

Jakość wydania "Duds Hunt" to swego rodzaju demonstracja możliwości, jak dobrze można wydać komiks. Świetnej jakości papier, właściwe nasycenie czerni i solidna obwoluta znacznie podnoszą wartość estetyczną tomiku. Bardzo delikatna kreska mangaki, bliska w swoim wyrazie do szkicu, tym samym pozbawiona właściwie czerni i operująca w znacznej mierze szarościami, wygląda dzięki temu dużo efektowniej.

Dołączona do "Duds Hunt" krótka historia pod tytułem "Wielopoziomowe sny" jest przede wszystkim popisem możliwości artystycznych Tetsui Tsutsui. Na uwagę zasługuje ciekawe zestawienie różnych stylów graficznych, począwszy od reprezentującego bardzo uproszczoną kreskę typową dla szkiców czy rysunków dziecięcych, po trójwymiarową stylistykę, a nawet typowo dokumentalistyczny styl łączący suchą narrację i zdjęcia. Tym samym to warstwa graficzna stoi w tym przypadku na pierwszym miejscu, stanowi tak jakby przyczynek do nakreślenia nielinearnej, odrobinę onirycznej fabuły, która jest summa summarum niespecjalnie intrygująca.

Mimo wszystko, ta propozycja od wydawnictwa Hanami pozwala przybliżyć sobie zupełnie nieznaną pozycję z kraju Kwitnącej Wiśni. Pozycję plasującą się na półce z niezłymi sensacyjnymi historiami, które zapewniają rozrywkę, choć niekoniecznie niosą ze sobą jakieś większe przesłanie.

Jakub Syty


"Duds Hunt"
Scenariusz: Tetsuya Tsutsui
Rysunki: Tetsuya Tsutsui
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Ki-oon Ltd.
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 176
Format: 13 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,00 zł