"Death Note" tomik 3

 

Sięgając po trzeci tomik mangi autorstwa Tsugumi Ohby i Takeshiego Obaty nie sposób odpędzić od siebie nurtujących pytań dotyczących dotychczasowego rozwoju wydarzeń. L zdaje się deptać po piętach Kirze, Light Yagami musi coraz bardziej wysilać umysł, by odwrócić od siebie uwagę błyskotliwego detektywa.

Jest jedna rzecz, która podczas lektury może męczyć bardziej niecierpliwego czytelnika. To nieustanny wewnętrzny dialog prowadzony przez głównych bohaterów. Oczywiście nacisk położony jest przede wszystkim na posiadacza tytułowego Death Note'a. Tego typu narracja zdecydowanie spowalnia akcję, choć niewątpliwie nadaje jej wyjątkowego charakteru. Jakby nie patrzeć, dywagacje bohaterów, starających przewidzieć intencje swojego oponenta nie są pozbawione sensu. Wręcz przeciwnie, są nad wyraz logiczne, świadczą tym samym o wysokim poziomie intelektualnym obydwu chłopców.

Co natomiast jest mocną stroną serii? Na pewno trzymająca w stałym napięciu rozgrywka prowadzona między Kirą i eLem. Od momentu, w którym obie postacie zostają ze sobą skonfrontowane twarzą w twarz, poziom niecierpliwości u odbiorcy zdecydowanie wzrasta. Zderzenie ze sobą dwóch tak silnych indywidualności od początku elektryzowało, a z rozdziału na rozdział intryguje coraz bardziej. Poza tym, interesujący jest rozwój postaci Lighta. Coraz bardziej widać, jak bardzo się zmienił od dnia, w którym pozyskał dający mu boskie atrybuty notes. Spoczywająca na impresja wyraźnie przytłacza go. Pomimo posiadania potężnego artefaktu, Yagami wciąż zdaje się być bardziej owcą, niż wilkiem.

Bieg wydarzeń, przetykany licznymi zwrotami akcji, prowadzi we wciąż nieodgadnionym kierunku. Myślę, że przed czytelnikami sporo ciekawych momentów, ponieważ autorka stara się rozbudowywać wykreowany przez siebie świat. "Death Note" może nie powala na kolana, lecz jest konsekwentnie realizowanym serialem.

Jakub Syty


"Death Note" tomik 3
Scenariusz: Tsugumi Ohba
Rysunki: Takeshi Obata
Tłumaczenie: Paweł "Rep" Dybała
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 01.2008
Wydawca oryginału: Shueisha
Liczba stron: 200
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 18,95 zł