"Pierwsza brygada" album 1: "Warszawski pacjent"

 

Staś Tarkowski występujący w roli tajnego agenta w służbie Jej Królewskiej Mości? Czemu nie. Wykorzystywanie klasycznych postaci literackich na potrzeby zupełnie nowej twórczości może niektórych szokować, ale jeśli w efekcie powstaje dzieło pokroju "Pierwszej brygady", nawet konserwatyści powinni przymknąć oko.

Tytuł serii nasuwa skojarzenia z I Brygadą Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego w latach 1914-1917, lecz w "Warszawskim pacjencie" trudno jej wypatrywać. Zresztą sam polski dowódca występuje tutaj w roli całkiem nietypowej - odnajdujemy go w Petersburgu, jako przesłuchiwanego więźnia opowiadającego niesamowitą historię, która miała miejsce lata wcześniej na dalekiej Syberii. Tam Piłsudski ukrywał się po zamachu na cara. Właściwa akcja komiksu rozgrywa się w 1901 roku, lecz opowieść aresztanta przenosi wielokrotnie akcję w czasie o dziewiętnaście lat wstecz.

O "Nowych przygodach Stasia i Nel", na których kanwie powstała "Pierwsza Brygada", głośno było w sieci w roku 2005. Wtedy to, zupełnie niespodzianie, na stronie portalu Retrostacja zaprezentowane zostały fragmenty komiksu, które rzekomo pochodzić miały z nieistniejącej gazety "Piechur". Fakt ten wzbudził niemałe zainteresowanie wśród miłośników komiksu i steampunku, lecz cała sprawa nieco ucichła, aż na światło dziennie wyszły informacje, jakoby Kultura miała w planie wydać pełnoprawny album autorstwa Piątkowskiego, Janicza i Wyrzykowskiego. Teraz tylko pozostaje trzymać kciuki, by kontynuacja nie kazała zbyt długo czekać na siebie tym wszystkim, na których pierwszy album wywołał jak najbardziej pozytywne emocje.

W albumie pojawiają się nie tylko Tarkowski i Piłsudski. Swoje role odgrywają także Bohatrowicz, Korczyński i Kali. Przyglądając się tej gamie postaci nie sposób odrzucić skojarzeń z komiksem Alana Moore'a, w którym pojawiła się plejada postaci zaczerpniętych z literatury brytyjskiej. Możnaby wysunąć prosty wniosek, że "Pierwsza brygada" to odpowiedź na komiks Brytyjczyka, że dobra prasa "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów" pociągnęła za sobą chęć stworzenia czegoś podobnego, tyle że przeznaczonego dla polskiego czytelnika. Ale tak na prawdę scenariusz Piątkowskiego i Janicza utrzymany jest w nieco innej konwencji, dużo lżejszej, nie tak wyrafinowanej, stawiającej nacisk przede wszystkim na akcję. Nie znaczy to jednak wcale, że rozrywka płynąca z jego lektury będzie mniejsza.

Na kartach komiksu dzieje się naprawdę dużo. Tempo narracji jest szybkie, akcja goni akcję, także miłośnicy przygodowych historii powinni zostać w pełni usatysfakcjonowani. Jak na komiks steampunkowy przystało, mamy do czynienia z pancernymi balonami i pancernymi zaprzęgami, bronią maszynową, a także innymi ciekawymi wynalazkami, o których trudno było usłyszeć na przełomie XIX/XX wieku, chyba że rozmową zabawiał kogoś sam Juliusz Verne - jeden z wizjonerów tamtej epoki. Cała ta wymyślna maszyneria została odpowiednio wmontowana w przygodową historię, pasuje do niej jak ulał, na pewno nie wysuwa się na pierwszy plan, a wzbogaca zarówno smak fabuły, jak również grafiki.

Kreska Wyrzykowskiego nie ustępuje dopracowaniu i oryginalnością scenariuszowi. Jest czysta, przejrzysta, miła dla oka. Widać, że artyście sporo frajdy sprawiło przedstawianie parowych wynalazków. Dwie różne rzeczywistości zostały pokolorowane w inny sposób. Sceny rozgrywające się na Syberii zostały utrzymane w czerni i bieli z balansem barwy niebieskiej, co oziębiło plansze. Wydarzenia z Petersburga pokolorowane zostały sepią, nastąpiło tym samym ocieplenie przedstawionego świata.

Jako regularna seria "Pierwsza brygada" ma duże szanse zapisać się do klasyki gatunku. Rokuje na dobry awanturniczy komiks polski w klimatach steampunka. Mam nadzieję, że kolejna odsłona przygód Tarkowskiego i Piłsudskiego będzie rozwinięciem talentów twórców "Warszawskiego pacjenta", którego wydanie zaliczyć można do jednego z większych wydarzeń na polskim rynku komiksowym w 2007 roku.

Jakub Syty

 

"Pierwsza brygada" album 1: "Warszawski pacjent"
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski, Krzysztof Janicz
Rysunki: Janusz Wyrzykowski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 11.2007
Liczba stron: 48
Format: 22,1 x 29,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 32,90 zł