"Żywe trupy" tomy 1-3

 

Lubicie "Skazanego na śmierć"? Siedzieliście przed telewizorem po kilka godzin na dobę dzień w dzień, aż pochłonęliście pierwsze dwa sezony? No to z "Żywymi trupami" będziecie mieli podobnie. Ja miałem. Bo cykl Roberta Kirkmana (rysowany dotychczas przez Moore'a, Adlarda i Rathburna) to właśnie komiksowy "Prison Break" skrzyżowany z "Kaznodzieją" Gartha Ennisa. Miks dynamiki "skazanych" scenariuszy i mocnych zwrotów akcji, z silnym charakterem opowieści i niekiedy wulgarną specyfiką przygód Jessego Custera.

Wspomniałem o nagłych zwrotach akcji w "Żywych trupach" - ale stanowią one siłę głównie dlatego, że pojawiają się w kontekście dogłębnie zanalizowanych i przedstawionych sytuacji. Nie mamy w tym cyklu do czynienia tylko z portretami psychologicznymi bohaterów, ale również ze świetnie rozpisaną na szczegóły prezentacją wydarzeń i sytuacji, w jakich się znajdują. Oczywiście ukierunkowanych tak, by każdy zwrot akcji był jak najbardziej emocjonalny a jednocześnie stwarzał iluzję rzeczywistości.

Nie kręciły mnie nigdy klimaty zombie. Ani filmy, ani książki, ani komiksy - nie były dla mnie porywające, bo niby horrory a wcale nie straszne. Dlatego do "Żywych trupów" zabierałem się topornie. A tu taka masakra. Zapaliła mi się lampka z hasłem, które powtarzałem wiele razy innym - "nieważne, jaki bohater, ważne, jaki autor!"

Bez mrugnięcia okiem mogę stwierdzić, że "Żywe trupy" to nie tylko najlepsza seria Taurusa, ale również jedna z najlepszych dostępnych na naszym rynku, i twardo będzie walczyć o to miano z egmontowskimi "Baśniami". Pytanie tylko, czy na porażkę nie skaże ją na starcie obecny terminarz wydawcy.

ronek


"Żywe trupy" tomy 1-3
Scenariusz: Robert Kirkman
Rysunki: Tony Moore, Charlie Adlard, Clif Rathburn
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Taurus Media
Wydawca oryginału: Image Comics
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 27,90 zł x 3