"Wilq Superbohater" zeszyt 13: "Morderczy bluszcz na przednim siedzeniu"

 

Lepiej nie być studentem, bo jak głosi napis na okładce najnowszego zeszytu "Wilqa", sprzedaż komiksu kształcącym się na wyższych uczeniach "ćwokom" jest wzbroniona, o ile ich w ogóle na jego zakup stać. Jeśli jednak nierozgarnięty sprzedawca nie zauważy tegoż nagłówka, to i żak nabyć może rzeczony produkt, w którym znalazły się kolejne przygody nieustraszonego opolskiego superbohatera. Ale czy warto?

Na początku autorzy zabierają nas na Bolkową Kępę, gdzie do rozwiązania czeka sprawa seryjnego mordercy. Rzecz warta jest zapoznania chociażby po to, by mieć przyjemność zobaczyć brodatego Wilqa. Poza tym, "bez echa". I tak się niestety składa, że podobnego sformułowania można użyć przy okazji omawiania pozostałych epizodów. Niczym szczególnym się one nie wyróżniają, nie zapadają na długo w pamięć, nie bawią zbyt wieloma celnymi ripostami. Owszem, jest w tym zeszycie kilka doskonale wyważonych żartów, ale to zdecydowanie za mało. Co więcej, całość zawiera jedynie cztery krótkie historie, w których Wilq gra pierwsze skrzypce. Resztę stanowią cztery komiksy z serii "Opole na PCta i konsole", jednoplanszówka "W mateczniku najniższej oglądalności" oraz kolejna odsłona "Salwatora". W sumie niewiele. Lektura jest naprawdę krótka.

Do ostatniego w tym roku zeszytu został dołączony kalendarz na rok przyszły. W nim, podobnie jak w edycji poprzedniej, dużo zabawnych (choć nie tylko) dat. Ot, dla przykładu taki 17. czerwień (nazwy miesięcy zostały ujednolicone), który okazuje się być światowym dniem walki z pustynnieniem i suszą, podczas którego w samo południe wszyscy powinni odkręcić na znak protestu wodę. Tylko na jak długo? A tak na poważnie, kalendarz to de facto sympatyczny bonus. Chociażby dla niego warto zakupić zafliowany dwupak.

Ktoś może zadaje sobie pytanie, czy trzynasty zeszyt przygód Wilqa jest pechowy? Otóż nie. Wystarczy "zsynchronizować metabolizmy" z autorami i od razu otaczający nas świat wyda się zabawniejszy.

Jakub Syty


"Wilq Superbohater" zeszyt 13: "Morderczy bluszcz na przednim siedzeniu"
Scenariusz: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 11.2007
Liczba stron:
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Cena: 13,00 zł