"Suppli" tom 1

 

Samotność, zagubienie, potrzeba kontaktu to niektóre z problemów 27-letniej Minako Fuji, bohaterki mangi "Suppli", wydanej przez debiutujące na polskim rynku komiksu japońskiego wydawnictwo Hanami. Fuji pracuje w agencji reklamowej, a jest to praca wymagająca, ingerująca w życie osobiste. Hanami wychodzi do czytelników z mangą społeczną, niełatwą w odbiorze, lecz bardzo prawdziwą w tym, co przedstawia.

Komiks Mari Okazaki porusza problemy, z którymi młodzi, ambitni ludzie spotykają się w pracy na co dzień. Dotyczy bardzo ważnych życiowych decyzji, dokonywania kluczowych dla przyszłości wyborów. Zwraca uwagę na bardzo często zadawane pytanie: co jest w życiu najważniejsze - praca czy uczucie? Bo nie trudno zauważyć, że dzielenie ze sobą tych dwóch sfer naszej egzystencji, szczególnie biorąc udział w tak zwanym "wyścigu szczurów", jest nie lada problemem dla wielu ludzi.

Bohaterka mangi dokonuje wyboru - stawia na pracę, ale właśnie wtedy wszystko dookoła zdaje się wskazywać jej, że podjęta decyzja nie była właściwa. Chociaż chęć osiągnięcia jak najwięcej w branży i chęć najefektywniejszego działania stymulują ją, to jednak brak kontaktu z ludźmi, brak czasu na wyjście do baru ze znajomymi, których wokół niej tak naprawdę niewielu, strasznie ją spalają. Przemyślenia Fuji, a także kolejne decyzje można obserwować z dużym napięciem.

Komiks charakteryzuje się dość chaotycznym sposobem narracji, co widoczne jest zarówno w warstwie tekstowej, jak również graficznej. Całe mnóstwo urwanych zdań, równoważników zdań, wtrąceń z boków kadrów wyraża gonitwę myśli, jaka panuje w życiu Fuji. Całość we właściwy sposób odzwierciedla wewnętrzne przeżycia bohaterki oraz ekspresję jej emocji, choć trzeba przyznać, że momentami niekoniecznie ułatwia lekturę.

Mam wrażenie, że manga "Suppli" powinna przypaść do gustu szczególnie żeńskiego grupie odbiorców komiksu. Nie tylko ze względu na tematykę, czy też płeć głównej bohaterki, lecz przede wszystkim na kreskę - typową dla mang kobiecych. Uważam też, że jest to zdecydowanie bardziej ambitna opowieść, niż większość komiksów dla dziewcząt ukazujących się w Polsce, a co za tym idzie, może zwrócić na siebie uwagę starszych, mniej zainteresowanych komiksem czytelniczek, jak również przekonać te młodsze, że manga może traktować o bardzo poważnych sprawach, odartych z płaszczyka nadprzyrodzonych mocy.

Jakub "Tiall" Syty


"Suppli" tom 1
Scenariusz i rysunki: Mari Okazaki
Wydawnictwo: Hanami
Wydanie: I
Format: 150 x 210 mm
Ilość stron: 224
Oprawa: Miękka
Cena: 26 zł