Witam serdecznie!

W sierpniu 1991 roku, szesnaście lat temu, TM-Semic wydał grubszy, niż zwykle (68 stron), zeszyt z przygodami Batmana z historią zatytułowaną "Mroczony Rycerz Mrocznego Miasta". Bardzo dobrze pamiętam, że kiedy czytałem ów komiks, zrobił on na mnie wielkie wrażenie. Gra, w jaką wciągnął detektywa z Gotham Riddler, była niesamowicie zakręcona i miejscami wręcz makabryczna. Scenarzystą wspominanej przeze mnie historii jest Peter Milligan. To przede wszystkim jemu poświęcony jest numer "KaZetu", który właśnie czytacie.

W redakcji drobne zmiany. Ze stanowiska redaktora naczelnego zrezygnował Arek. Pod jego bystrym okiem ekonomisty ukazało się kilka dobrych numerów naszego internetowego periodyku. Z tego miejsca chciałem mu z całego serca podziękować za dotychczasowe osiągnięcia, jak również za powierzenie opieki nad Magazynem mojej osobie. Arek oczywiście nas nie opuszcza, a ja ze swojej strony postaram się zrobić wszystko, by "KZ" mógł wciąż być interesującym dla jak największej grupy czytelników komiksów w Polsce. Rola zastępcy naczelnego przypadła Michałowi, a entuzjazm z tym związany przełożył się jednoznacznie na ilość przygotowanych przez niego tekstów. Oby tak dalej!

Debiutując od razu dwoma tekstami, do redakcji dołączyła Joanna "Szyszka" Pastuszka. Mam nadzieję, że zostanie z nami dłużej i chętnie będzie dzielić się swoimi wrażeniami na temat komiksów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Mamy także nową korektorkę, Anię Szamruchiewicz-Pałkę. Jak widać, płeć piękna jest coraz silniej reprezentowana.

Po raz kolejny na łamach "KaZetu" pojawiają się komiksowe przygody naszej redakcyjnej maskotki - Kiziora. Dzięki talentowi Bartka Kuczyńskiego śledzić możemy jego wesołe perypetie. Gdyby ktoś miał pomysł na historyjkę z Kiziorem w roli głównej, a jej realizacja przypadłaby nam do gustu, chętnie opublikujemy taką pracę.

Oprócz komiksów Bartka mamy przyjemność zaprezentować planszę komiksową, do której scenariusz napisał Robert Wyrzykowski, a którą zilustrował Maciej Banaś. Komiks ten był pierwotnie przygotowywany na eksport, do serii "Paradise Lost Incorporated", stąd jego angielskojęzyczna forma.

Jako że udało się nam pozyskać komiks "Lustro czasu", album wydany przez Fundację 750-lecia Jarocina, przygotowaliśmy zarówno jego krótką recenzję, jak również wywiad z rysownikiem, Jackiem Kowalskim. Ten ciekawy projekt wart jest poświęcenia mu odrobiny uwagi.

W numerze znajdują się recenzje aż trzech kinowych adaptacji komiksów. Arek napisał o "Źródle" Darrena Aronofsky'ego. Właściwie pierwotnie scenariusz amerykańskiego reżysera przewidywał film, nie mniej komiks ukazał się wcześniej, niż planowany obraz trafił ostatecznie do kin. W tym miejscu dodam, że Aronofsky przygotowuje scenariusz do adaptacji kultowej mangi "Samotny Wilk i Szczenię", która u nas ukazuje się nakładem wydawnictwa Mandragora. Łukasz podzielił się swoimi wrażeniami na temat filmowej trylogii "Spider-Mana". Mnie osobiście część trzecia rozczarowała. Pamiętam, jak bardzo zniesmaczony byłem tym, co Joel Schumacher zrobił z postaci Bane'a w swoim bardzo nieudanym obrazie pod tytułem "Batman i Robin". Podobnie było w przypadku niezbyt udanego wykorzystania postaci o tak wielkim potencjale, jak Venom. Ten przeciwnik Pajączka zdecydowanie zasługiwał na "własny film". Marcin przybliżył sequel przygód Fantastycznej Czwórki, w której pojawił się wysłannik Galactusa. Podobno Silver Surfer ma doczekać się własnego filmu. Jak widać, w planach wytwórni filmowych coraz więcej adaptacji komiksowych. Będzie o czym pisać także w przyszłości.

Kończąc dodam, że przygotowaliśmy dla Was, Czytelnicy, konkurs dotyczący Blakiego - postaci powołanej do życia przez Mateusza Skutnika, autora serii "Rewolucje", rysownika takich komiksów, jak "Morfołaki", "Alicja", czy "Czaki Eunuch". Zapraszamy do uczestnictwa. Do wygrania najnowszy komiks Mateusza, "Pan Blaki", do którego scenariusz napisał Karol Konwerski, były redaktor "KaZetu".

Tyle słowem wstępu. Ufam, że udało mi się zachęcić do lektury bieżącego numeru. Kolejny powinien pojawić się na ekranach Waszych monitorów jeszcze przed tegorocznym Festiwalem Komiksu w Łodzi, który dobędzie się w tym roku w dniach 5-7.10.2007 i na który serdecznie w imieniu organizatorów zapraszam.

Jakub "Tiall" Syty