"Warto poznać historię miasta, z którego pochodzisz... nie tylko, aby odkryć to, co nie odkryte, ale by odkryć siebie."

"Lustro czasu"

W bieżącym roku Jarocin obchodzi 750-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Urząd Miasta postanowił wydać komiks, który przybliżałby historię tego miejsca. Scenariusz napisał Dawid J. Prescott. Za stronę graficzną odpowiada Jacek Kowalski.

"Lustro czasu" to bardzo luźno opowiedziana historia przygodowa naładowana detalami dotyczącymi historii Jarocina. Cel, który przyświecał powstaniu tego albumu jest widoczny niemal na każdym kroku, ale pomimo tego cała opowieść jest w stanie się obronić. Bohaterami komiksu są Kasia i Dawid. Chłopak postanawia zabrać dziewczynę na wycieczkę krajoznawczą. Za pomocą magicznych luster, przedstawiona dwójka rusza w podróż w czasie, podczas której znajdzie się w kilku kluczowych momentach z przeszłości miasta.

Jacek Kowalski narysował komiks lekką, miejscami bardzo uproszczoną, lecz całkiem przyjemną dla oka kreską. Co do kolorów, kładzionych na szkice aż przez trzy osoby, to odrobinę przeszkadzać może ich komputerowa tonacja. Tym bardziej, gdy kolorowe plansze porówna się z czarno-białymi szkicami. Całość momentami przypomina plansze z bilboardów, ale taka stylistyka nie jest bynajmniej niewskazana, jako że komiks służy przecież celom promocyjnym.

Na szczególną uwagę zasługuje forma promocji samego komiksu. Otóż w całym Jarocinie przystanki autobusowe zostały oklejone odpowiednio powiększonymi planszami z albumu. Prawdę powiedziawszy, akcja taka może przynieść nie tylko pożądane przez miasto efekty, a więc zwrócenie uwagi na publikację "Lustra czasu", lecz również skierować uwagę społeczeństwa na komiks jako taki, chociaż w tym przypadku jest on "tylko" narzędziem promocji.

Warto zauważyć jakość wydania albumu. Kredowy papier, twarda oprawa i solidne szycie prezentują się naprawę okazale. Takiego wydania mogłoby pozazdrościć Jarocinowi niejedno wydawnictwo komiksowe. Fakt, publikację albumu wsparł Minister Kultury i Dzieciństwa Narodowego, lecz to tylko dobry prognostyk dla twórców komiksu. Można sobie życzyć, by więcej takich ciekawych inicjatyw było wspieranych przez rządowe organizacje.

Myślę, że wydawca wraz z twórcami zrobili wszystko, by w ręce czytelników oddać kompletny produkt. Być może nie jest to komiks wybitny, ale z pewnością jest w stanie spełnić rolę, dla której go stworzono, jak również stanowić swojego rodzaju ciekawostkę na półkach kolekcjonerów. Gdyby ktoś chciał zdobyć "Lustro czasu" powinien skontaktować się z Urzędem Miasta Jarocina.

Jakub "Tiall" Syty


"Lustro czasu. Historia Jarocina w komiksie"

Scenariusz: Dawid J. Prescott
Rysunki: Jacek Kowalski
Kolory: Agnieszka Bara, Krystian Bemie, Jacek Kowalski
Wydawca: Fundacja 750-lecia Jarocina
Data wydania: 07.2007
Liczba stron: 64
Format: 21,5x29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: Urząd Miasta Jarocin