"Insekt"

 

W mieście, w którym spaliny ograniczają widoczność tak bardzo, że ludzie ledwo się widzą, mieszka sobie Pascal. Pascal to chłopiec wdawałoby się podobny do innych dzieci, będący jednocześnie bardzo lubianym w swoim środowisku. Pewnego dnia, zupełnie przypadkowo, jego życie diametralnie się zmienia. Wydany przez Kulturę Gniewu albumik młodego niemieckiego twórcy to smutna opowieść o odrzuceniu.

"Insekt" mówi wyraźnie i dobitnie o inności, o braku tolerancji. Przedstawiona w nim rzeczywistość jest przerysowana, rozgrywa się w pozornie rzeczywistym świecie. Fakt ten tym bardziej podkreśla motywy przewodnie komiksu. Otóż według miejskiej legendy, za spowitym dymem miastem żyją insekty, stworzenia niepodobne ludziom. To, jak Sascha Hommer przedstawił konfrontację z odmiennością, jest rzeczą, której nie zdradzę. Dodam tylko, że została ona bardzo fajnie i na swój sposób nowatorsko przedstawiona.

Komiks narysowany został staranną, odrobinę uproszczoną kreską. Plansze są przejrzyste, czyste. Autor bardzo dobrze posłużył się rastrami, które właściwie wykorzystane zawsze służą czarno-białym planszom, a w przypadku "Insekta" są jak najbardziej trafnie dobranym zabiegiem technicznym. Wydany przez Kulturę Gniewu albumik prezentuje się bardzo dobrze. Wysoka gramatura papieru nadaje albumikowi dodatkowych walorów. Tyle tylko, że komiks jest na tak prawdę bardzo krótki, więc jego pozornie duża objętość może być odrobinę myląca.

Koniec końców, jest to albumik, który warto przeczytać. Opowiada naprawdę ciekawą historię i przedstawia istotne kwestie dotyczące człowieczeństwa z interesującego punktu widzenia. Niejednoznaczne zakończenie zmusza do dodatkowych refleksji.

Jakub "Tiall" Syty


"Insekt"
Scenariusz: Sascha Hommer
Rysunki: Sascha Hommer
Tłumaczenie: Marcin Chuta
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 02.2007
Wydawca oryginału: Reprodukt
Liczba stron: 128
Format: 18,5x14,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł