"Authority" tom 1: "Krąg"

Po kilkunastu miesiącach oczekiwania, dziesiątkach zapowiedzi i obiecanek, wydawnictwo Manzoku wydało swój pierwszy komiks (nielicząc wydanego dwa lata wczesniej "Podróż smokiem Diplodokiem") - "The Authority": "Krąg".
W USA komiks cieszył się sporą popularnością oraz uznaniem krytyków. W Polsce wiele osób wiązało z tym komiksem duże nadzieje, z racji, że dobrego mainstreamu jest jak na lekarstwo. Także nazwiska twórców wzmacniały oczekiwanie na pojawienie się tej serii w naszym kraju.

Warren Ellis to scenarzysta, który posiada szczególny dar do tworzenia nowych światów oraz oryginalnych bohaterów. Niestety, scenariusz jest najsłabszym elementem tego komiksu. Ellis starał się opowiedzieć ciekawą historię, a jednocześnie przedstawić czytelnikom, nowych bohaterów. Po tak uznanym scenarzyście mogliśmy spodziewać się czegoś zdecydowanie lepszego. Opowieść o grupie bohaterów, którzy muszą uratować świat przed potężnym i szalonym władcą armii super-ludzi pojawia się, w co czwartym amerykańskim komiksie. Na dodatek wszelkie wydarzenia są do bólu przewidywalne i co bardziej doświadczony czytelnik, jest w stanie przewidzieć każde zdarzenie z wyprzedzeniem o kilka stron. Miałem nadzieję, że jeśli sama historia będzie nudna, to bohaterowie będą oryginalni... Niestety po pierwszym tomie ciężko powiedzieć cokolwiek o nowych postaciach. Owszem, część z nich posiada duży potencjał i wierzę, że Ellis pokaże pełnię swoich umiejętności już w następnych tomach "The Authority".

Silniejszą stroną tego komiksu jest oprawa graficzna stworzona przez uznanego twórcę - Bryana Hitcha. Dzięki pracy rysownika komiks jest bardzo dynamiczny, a niektóre panele robią duże wrażenie. Nie można mieć wielu zastrzeżeń do Hitcha. Co prawda jego rysunki nie wyróżniają się zbytnio na tle innych amerykańskich twórców, jednak jest to kawał solidnej roboty. Szczególnie na uwagę zasługują znakomicie rozrysowanie postacie oraz efektownie wyglądające sceny walk i wybuchów.

Komiks został wydany bardzo ładnie jak na debiutujące wydawnictwo. Kreda wysokiej jakości, mało literówek, mocno nasycone kolory. Jedyne zastrzeżenie mam do czcionki przypisów, informujących, gdzie toczy się akcja. Są to duże, niekształtne litery, które nie pasują do klimatu opowieści. Całościowo jakość wydania uważam za bardzo satysfakcjonującą, zwłaszcza, jeżeli wziąć pod uwagę niezbyt wygórowaną cenę - 28 zł.

Mimo, że pierwszy tom "The Authority" rozczarowuje, uważam, iż nie należy skreślać tego tytułu. W pierwszych czterech zeszytach mieliśmy poznać głównych bohaterów, a także rzeczywistość, która ich otacza. Ellis to bardzo dobry scenarzysta, który potrafi pisać ciekawe historie. Gdyby Authority było słabym komiksem, to nie odniosłoby tak dużego sukcesu za Oceanem. Tak naprawdę, po pierwszym tomie nie mieliśmy okazji dokładnie poznać tego komiksu. Powinniśmy dać szansę twórcom, gdyż następny tom powinien dać nam odpowiedź na pytanie, czy "The Authority" jest dobrym komiksem...

Maciej "Kingquest" Kosuń

"Authority" tom 1: "Krąg"
Tytuł oryginału: "Relentless"
Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Bryan Hitch, Paul Neary
Kolor: Laura Depuy
Wydanie: I
Wydawnictwo: Manzoku
Data wydania: maj 2007
Rok wydania oryginału: 2000
Wydawca oryginału: Wildstorm
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor, kreda
Oprawa: miękka
Format: 17x26 cm
Stron: 100
Cena: 27,90 zł