Nowości z USA - Krótko o...

 

"Action Comics" #844

Nowymi scenarzystami najstarszej serii z przygodami Człowieka ze Stali zostali Geoff Johns, autor między innymi "Infinite Crisis", oraz Richard Donner, reżyser pierwszych dwóch kinowych filmów o Supermanie. Swoją współpracę z superbohaterem twórcy rozpoczęli historią pod tytułem "Last son".

W Metropolis ląduje niezidentyfikowana kapsuła. W środku odnaleziony zostaje mały chłopiec. Wszystko wskazuje na to, że pochodzi z Kryptona. Superman widzi w dziecku własne odbicie sprzed wielu lat. Wyraźnie czuje się odpowiedzialny za pobratymca i nie chce, żeby spotkało go coś złego.

Osoba Donnera jako współ-scenarzysty to chyba nielada niespodzianka. Jego obecność wpływa między innymi na to, że mamy w tej historii obecny hologram Jor-Ela, czy też kryształy w Samotni. Należy pamiętać, że do tych elementów z pierwszych filmów nawiązał także Brian Singer, odpowiedzialny za kształt obrazu "Superman Returns". Elementem łączącym rozpoczynającą się historię "Last son" i najnowszy film jest dziecko obdarzone supermocami. W przypadku komiksu jest to bliżej niezidentyfikowany przybysz z Krypona, w przypadku filmu rzekomy syn Supermana i Lois. Jak widać, motyw młodego potomka kryptonijskiej rasy cieszy się zainteresowaniem i sam przyznam szczerze, że wart jest eksploatacji.

Oprawą graficzną historii zajął się Adam Kubert. Jego kreska jest przejrzysta, momentami bardziej szkicowa i uproszczona, ale miła dla oka. Również kolorystyka, raczej stonowana, dobrze się prezentuje.

Nie ukrywam, mnie do lektury niniejszego zeszytu zwabiły nazwiska osób odpowiedzialnych za jego kształt, to znaczy Donnera i Kuberta. Być może będzie to również bodziec do sięgnięcia po ten komiks dla wielu innych czytelników. Początek historii wygląda obiecująco. Fani superbohatera w kostiumie z dużym "S" na piersi nie powinni się zawieść.

"Action Comics" #844
Scenariusz: Geoff Johns i Richard Donner
Rysunek: Adam Kubert
Kolor: Dave Stewart
Wydawnictwo: DC Comics
Ilość stron: 22
Data wydania: 10.2006
Cena: $2,99 US


"Action Comics" #845

W drugim odcinku "Last son" do gry włącza się odwieczny wróg Supermana, Lex Luthor, który chce mieć niezwykłego kryptońskiego chłopca dla siebie. W związku z powyższym dochodzi do klasycznego już pojedynku pomiędzy Supermanem a Bizarro.

Ten zeszyt jest dużo bardziej dynamiczny niż pierwszy. Właściwie rzeczona walka zajmuje większą jego część, nie mniej lektura nie rozczarowuje. Autorzy nie zapomnieli poruszyć również problemu ukrycia chłopca przed światem. Co więcej, cała związana z tym sytuacja została przedstawiona w naprawdę sympatyczny sposób.

Kolejny zeszyt "Action Comics" ukaże się za Oceanem pod koniec lutego 2007. Zważywszy na finał tego odcinka, warto czekać.

"Action Comics" #845
Scenariusz: Geoff Johns i Richard Donner
Rysunek: Adam Kubert
Kolor: Dave Stewart
Wydawnictwo: DC Comics
Ilość stron: 22
Data wydania: 11.2006
Cena: $2,99 US

"Superman Confidential" #1

Wydawnictwo DC Comics ruszyło z nową serią przygód Człowieka ze Stali. Jej założeniem jest podejście do klasycznych elementów zawierających się w kanonie superbohatera i opowiedzenie czegoś nowego na ich temat. Scenarzysta Darwin Cooke rozpoczął od sześcioczęściowej historii na temat kryptonitu.

Osią historii wydaje się być postać bogacza Anthony'ego Gallo, który prowadzi w Metropolis przestępczą działalność pod przykrywką. Perry White za wszelką cenę chce zdekonspirować gangstera. Wątek ten przybliża oczywiście pracę dziennikarskiej, jaką na co dzień wykonuje Clark Kent. Niestety, nim scenarzysta przechodzi do rzeczy, serwuje wstęp dotyczący szmaragdowego kawałka skały, która przed wielu laty spadła z kosmosu, a następnie konfrontuje Supermana z grupą przestępców ucharakteryzowanych na karty z talii. Nie jestem przekonany, czy to dobry zabieg.

Zdradzę może drobny sekret, ale właściwie nie do końca przekonuje mnie pomysł na przedstawienie kryptonitu jako żywego, myślącego organizmu. Z drugiej strony to dopiero początek, i właściwie ten dość nietypowy pomysł tylko podsyca moją ciekawość odnośnie tego, jak poradzi sobie z tym fantem autor.

O tym, jak radzi sobie z Supermanem Tim Sale przekonać się mogli wszyscy ci, którzy czytali historię "Na wszystkie pory roku". Rysownik przedstawia superbohatera w manierze przywodzącej na myśl dość archaiczne czasy. Fakt jest jednak taki, że chociaż owa forma wyrazu sprawia, iż czytelnik wraca raczej myślami do klasycznych przygód Supermana, a nie tych nowoczesnych, to przecież akcja rozgrywa się w Metropolis przyszłości. Warto tutaj wspomnieć, że akcja komiksu dzieje się dwa miesiące po tym jak Superman pojawił się w Metropolis, co tym bardziej przywodzi na myśl wspomniany wyżej album.

Podsumowując, historia "Kryptonite" ma w sobie potencjał, który być może autorom uda się szybko wydobyć, jednak jak na start to za wiele w niej wstępów, za wiele pytań, a za mało konkretów. Może to odstraszyć tych, którzy dość ostrożnie podeszli do tego zeszytu.

"Superman Confidential" #1
Scenariusz: Darwin Cooke
Rysunek: Tim Sale
Kolor: Dave Stewart
Wydawnictwo: DC Comics
Ilość stron: 22
Data wydania: 11.2006
Cena: $2,99 US


"Superman Confidential" #2

W drugiej odsłonie historii "Kryptionite" Superman stawia czoła najpotężniejszemu z rodzajów strachu, mianowicie strachowi przed śmiercią. Pozornie łatwa do opanowania przez najpotężniejszą istotę na Ziemi erupcja wulkanu zmusza superbohatera do zakwestionowania swojej niezniszczalności.

Akcja właściwie nie posuwa się naprzód, niemniej ten odcinek ma o tyle przewagę nad poprzednim, że udaje się w nim oddać specyficzny klimat zagrożenia i emocje temu towarzyszące, które znajdą jeszcze swoje odzwierciedlenie w przyszłych wydarzeniach. Nie trudno się przecież domyślić, że wkrótce dojdzie do konfrontacji Kryptonijczyka ze skałą pochodzącą z jego rodzimego świata, i że będzie to konfrontacja bardzo niekorzystna na naszego bohatera.

Kolejny zeszyt serii ukazał się w USA na początku stycznia 2007.

"Superman Confidential" #2
Scenariusz: Darwin Cooke
Rysunek: Tim Sale
Kolor: Dave Stewart
Wydawnictwo: DC Comics
Ilość stron: 22
Data wydania: 12.2006
Cena: $2,99 US

Jakub "Tiall" Syty