Nowości z USA - Krótko o...

 

"Bullet Points" #1

Wszystko w tej pięcioczęściowej mini-serii wychodzi od idei pocisku mogącego zmienić bieg wydarzeń. Nie trudno się zatem domyślić, że mamy do czynienia z kolejną historią z gatunku "co by było gdyby..."

Trwa II Wojna Światowa. W wyniku zabójstwa profesora Earskine'a, projekt mający na celu stworzenie super-żołnierza zostaje zawieszony. Steve Rogers, który miał wziąć udział w tym jakże ważnym przedsięwzięciu, by w konsekwencji stać się Kapitanem Ameryką, ostatecznie zostaje włączony do innego, porzuconego wcześniej eksperymentalnego programu. Przywdziewając prototypową zbroję bojową zostaje Iron Manem.

Straczyński postawił tym razem bardziej na suchą narrację, przez co praktycznie zupełnie odpuścił sobie budowanie ciekawych dialogów. Widać wyraźnie, że chciał zmieścić w jednym zeszycie pewną dawkę informacji, przedstawić rozwój pewnych wydarzeń, przez co zupełnie położył plastyczność przedstawianych postaci. Oprócz tego nieco absurdalne wydaje się być podkreślenie faktu, że Wielka Wojna zaczęła się z momentem ataku japońskich samolotów na Pearl Harbour. Niestety, wszystko to sprawia, że tego komiksu" nie można zaliczyć do szczególnie udanych.

"Bullet Points" #1
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunek: Tommy Lee Edwards
Wydawnictwo: Marvel
Ilość stron: 22
Data wydania: 11.2006
Cena: $2,99 US


"Bullet Points" #2

 

Drugi zeszyt przybliża osobę Petera Parkera, który w wyniku promieniowania gamma staje się niebezpiecznym monstrum - Hulkiem. Oczywiście jest to w pewnym sensie konsekwencją zabłąkanego pocisku, który podczas wojny zabił Bena Parkera, co całkowicie odmieniło proces wychowawczy niedoszłego Spider-Mana.

Peter przedstawiony został w jako buntowniczy nastolatek. To owa cecha jest przyczyną wypadku, na który z własnej głupoty się naraża. Z drugiej strony scenarzysta spróbował, choć w sposób niezbyt przekonujący, pokazać dramat jego ciotki, która samotnie go wychowuje. Prawdę powiedziawszy cała ta historia mogłaby bez problemu trafić na łamy jednego z marvelowskich zeszytów z serii "What if...?" I właściwie "Bullet Points" wypadałoby traktować jako rozszerzone wydanie któregoś z nich, choć jak dotychczas nie jest ono zbyt dobre i daleko mu chociażby do "Powerless" z 2004 roku.

Chwilami seria jawi się niczym wykład na temat historii, szczególnie tej amerykańskiej, w której jakże ważną rolę, co przecież jest najprawdziwszą prawdą, odgrywa amunicja wystrzeliwana z luf karabinów. Tyle tylko, że forma podania tychże informacji nie jest szczególnie zachwycająca, natomiast jest zbyt przerysowana i zupełnie na przykład nie pasuje to do fabuły tego odcinka, w którym nieokiełznany zielony gigant dokonuje zniszczeń w mieście.

Trzeci zeszyt ukazał się w USA na początku stycznia 2007.

"Bullet Points" #2
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunek: Tommy Lee Edwards
Wydawnictwo: Marvel
Ilość stron: 22
Data wydania: 12.2006
Cena: $2,99 US

Jakub "Tiall" Syty