Rynek francuski 2006 - Podsumowanie

 

Poniższa tabelka podaje wyniki sprzedaży na francuskim rynku komiksowym w roku ubiegłym (na podsatwie raportu Gillesa Ratiera - przewodniczacego agencji ACBD - Stowarzyszenia Krytyków i Dziennikarzy Komiksowych). Nakłady są podane w tysiącach egzemplarzy.

LP.
Album
Autorzy
Wydawnictwo
Nakład
1
Titeuf t.11 Zep
Zep
Glénat
1800
2
Lucky Luke t.2
Achdé, Gerra
Lucky Comics
650
3
Lanfeust z Gwiazd t.6
Tarquin, Arleston
Soleil
300
4
Cedric t.21
Laudec, Cauvin
Dupuis
288,9
5
Spotkanie w Paryżu
Enki Bilal
Casterman
280
5
Thorgal t.29
Rosinski, van Hamme
Lombard
280
7
Jack Palmer t.13
René Pétillon
Albin Michel
200
7
Profs t.9
Pica, Erroc
Bamboo
200
9
Kaamelott t.1
Dupré, Astier
Casterman
190
10
Niebieskie Mundury t.50
Lambil, Cauvin
Dupuis
184,8
11
Trole z Troy t.9
Mourier, Arleston
Soleil
165
12
Sprycjan i Fantazjusz t.49
Munuera, Morvan
Dupuis
160
13
Skorpion t.7
Marini, Desberg
Dargaud
150
14
Smerfy t.24
Borecki, Parthoens, Culliford
Lombard
140
15
Tajemnica Dusiciela
Jacques Tardi
Casterman
130
15
Naruto t.24
Masashi Kishimoto
Kana
130
15
Naruto t.25
Masashi Kishimoto
Kana
130
15
Naruto t.26
Masashi Kishimoto
Kana
130
19
Game Over t.2
Midam, Adam, Augustin
Dupuis
126,1
20
Tępek w Szkole t.12
Godi, Zidrou
Lombard
125

Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy to ogromne nakłady - niemal dwa miliony sprzedanych Titeufów - w Polsce tak się nie sprzedaje chyba nic, włączając w to najpopularniejsze płyty i powieści.

Druga sprawa, że po Titeufie jest długo nic, potem Lucky Luke, potem znów długo nic i osiągamy bardziej realne liczby. Oczywiście ta realność ma się nijak do nakładów jakichkolwiek komiksów w Polsce. KRON ze swoimi 60 tysiącami egzemplarzy, gdyby nie poszedł na przemiał, ale sprzedał co do egzemplarza, nie wszedłby we Francji nawet do pierwszej setki (biorę pod uwagę również serie mangowe).

Kolejna rzecz - rynek francuski jest w pełni dojrzały, jednak raport jako wnioski wskazuje na jego ciągłe umacnianie się (maturation du marche). Cały raport nosi tytuł "Rok Dojrzewania". A co za tym idzie - mamy wzrost nakładów, sprzedaży, liczby aktywnych wydawców oraz liczby publikowanych tytułów.

Rzeczy zajmujące czołowe miejsca na liście bestsellerów to komiksy ewidentnie mainstreamowe, znaczna część to komiksy dziecięce i humorystyczne, jednak nie ma tak wyraźnego podziału jak w Polsce na komiks dziecięcy (Kaczor Donald, Witch) i produkcje dla dorosłych i młodzieży.

Cieszy oczywiście wysoka - piąta pozycja "Thorgala" Grzegorza Rosińskiego, szkoda że w jego kraju nie sprzeda pewnie nawet jednej dziesiątej tego nakładu (a i tak po znacznie niższej cenie). Ta sama - piąta pozycja jest też udziałem innego wydanego już także w Polsce komiksu - "Spotkania w Paryżu" Enki Bilala.

Pozostałe komiksy nie zostały jak dotąd wydane w Polsce, choć większość tytułów jest doskonale znana polskim czytelnikom, głównie dzięki wydawnictwom Egmont, Motopol ("Niebieskie Mundury") i PRiSka ("Uczeń Ducobu", znany też z łamów Świata Komiksu jako "Tępek w Szkole" - tego tytułu użyłem w tabelce).

Rzeczy u nas dotąd niezaprezentowane to tylko "Jack Palmer" - kryminał z karykaturalną kreską, "Profs" ("Nauczyciele") - klasyczne plansze humorystyczne i "Kamelot" - król Artur kontra armia zombie w realistycznej konwencji - we Francji wyszły już dwa tomy. "Game Over" to odprysk "Kida Paddle".

Aha, prawda - jest jeszcze Jaques Tardi ze swoim najnowszym kryminałem - kiedy byłem we Francji we wrześniu ten album był eksponowany we wszystkich księgarniach. Szkoda, wielka szkoda, że ten twórca nie został jeszcze u nas wydany. Może kiedyś Egmont w Mistrzach Komiksu się odważy, skoro zaryzykował z "Sambre" i chyba nie wtopił (przynajmniej mam taką nadzieję).

W zestawieniu ująłem też tytuły mangowe - na równych prawach co tytuły francuskie. Do dwudziestki weszły trzy ostatnie tomy Naruto. Widać, że komiks japoński jest doskonale reprezentowany we Francji.

Łącznie we Francji ukazały się:

302 komiksy humorystyczne
242 komiksy fantastyczne
210 komiksów kryminalnych
189 komiksów historycznych
102 komiksy dziecięce

(to tylko albumy wydane przez tzw. "wielkich tradycyjnych wydawców").

Największe grupy wydawnicze opublikowały następujące ilości wolumenów:

SOLEIL 624
MEDIA PARTICIPATION 421
DELCOURT 412
GLENAT 305
FLAMMARION 262

Media Participation to wydawnictwa: Dargaud, Lombard, Dupuis.
Flammarion to wydawnictwa: Casterman, Fluide Glacial, J'ai Lu.

Arek Królak