Dawno, dawno temu, gdy półki w EMPIK-ach nie uginały się od komiksów i nie istniały specjalistyczne sklepy komiksowe, ukazywało się w Polsce od dwóch do pięciu komiksów miesięcznie. Wydawały je wydawnictwa państwowe. W niebagatelnych, nawet na zachodnie warunki nakładach: kilkuset tysięcy egzemplarzy.
Dział ten stworzony został nie dla znawców, ani kolekcjonerów, ale dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki we wspaniałym świecie komiksu. Będą tutaj streszczane i recenzowane pozycje dawno temu wydane na naszym rynku (również w formie gazetowej) tak, aby początkujący, przekopując sterty staroci (w antykwariatach, giełdach komiksowych, na allegro lub u wujka w piwnicy) wiedzieli, na co zwrócić szczególną uwagę, a co ominąć szerokim łukiem.

Prehistoria, czyli co drzewiej się ukazało...

"Dziwne przedruki zachodnich albumów cz.5: Buddy Longway"

W tym odcinku odchodzimy od SF i sensacji w stronę "westernu", bo i ten gatunek komiksu zaserwowała nam nasza ulubiona gazeta harcerska.

W 1983 roku (przed pojawieniem się Papilio) mogliśmy śledzić losy zupełnie nieznanego w Polsce bohatera - Buddy Longwaya w historii zatytułowanej "Nie szukam zemsty". W zapowiedzi komiksu (na pierwszej stronie gazety) mogliśmy również dowiedzieć się skąd została zaczerpnięta przedstawiona wersja oraz kilka słów o samym komiksie: "Buddy Longway - traper, myśliwy, zwiadowca - jest bohaterem naszego nowego komiksu. Odpowiadając na życzenie czytelników i zgodnie z tradycją - prezentujemy w czasie lata próbkę zagranicznej twórczości komiksowej; tym razem fragment większej całości z zeszytu SUPER EKS ALMANAH z Jugosławii (Wydawnictwo Niro Decje Novine). Akcja "NIE SZUKAM ZEMSTY" toczy się po roku 1862, kiedy to Stany Zjednoczone zapoczątkowały nowy typ wojen przeciw plemionom indiańskim. Pozbawiano Indian gruntów, zamykano w rezerwatach. Nie wszyscy amerykanie popierali ten kurs...".

Seria "Buddy Longway" nie narodziła się jednak w jugosłowiańskim wydawnictwie, tylko w 1972 roku, na łamach francuskiego magazynu komiksowego "Tintin" (No Sélection 16, pod tytułem "Premiere chasse..."), w szesnastostronicowym opowiadaniu. Rok później (w numerach H13-H25) został zaprezentowany pierwszy pełny album zatytułowany "Chinook". W chwili obecnej seria liczy już 20 tomów, z których najnowszy zatytułowany "La Source" został wydany w tym roku.

Autorem serii jest szwajcarskiski rysownik - Derib (prawdziwe nazwisko: Claude De Ribaupierre, urodzony 8 sierpnia 1944 w La Tour-de-Peilz w Szwajcarii), znany w Polsce tylko i wyłącznie dzięki serii, dla dzieci - "Yakari". Jest to jednak dość wszechstronny autor, który (jako scenarzysta-rysownik lub tylko jako rysownik) stworzył wiele znanych i poczytnych serii komiksowych. Jego rysunki oscylują od kreski uproszczonej, w komiksach dla dzieci (typu "Yakari"), do pełnej realizmu (takiej jak zaprezentowana została w serii "Buddy Longway"). Jego najsłynniejsze serie to (z podziałem na sposób rysowania) - rysunek w pełni realistyczny: "Arnaud de Casteloup" (4 albumowa seria historyczna), "Buddy Longway" (20 albumowa seria westernowa), "Celui qui est né deux fois / Red road" (7 albumowa seria westernowa), "Homme qui croyait a la Californie" (one shot, western), "Jo" (1 album, obyczajowa), "No limits" (one shot, przygodowy), "Poulain mon ami" (one shot, dla młodzieży), "Pour toi Sandra" (one shot, obyczajowy), - rysunek nieco "uproszczony": "Les Ahlaaas" (one shot, humorystyczny), "Attila" (4 albumowa seria humorystyczna), "Go West" (1 album - western, jak patrzę na jego plansze, kojarzy mi się z Binio Billem ;) ), "Pythagore (Les Aventures de...et cie )" (3 albumy, seria humorystyczna) i wreszcie "Yakari" (32 albumy, seria przygodowa).


"Pierwotny wygląd bohaterów -kadr z 2 albumu:L'ennemi oraz wygląd bohaterów z późniejszych albumów - materiały z oryginalnych albumów"

Seria "Buddy Longway" rozpoczyna się od spotkania przez młodego trapera młodej indianki (Chinook). Opisuje ich perypetie, próbę stworzenia własnego domu, narodziny córki... Z każdym albumem historia staje się poważniejsza, mocniejsza w swoim wyrazie. Oddaje to również rysunek. Kreska z lekko uproszczonej staje się coraz bardziej realistyczna, bardziej szczegółowa. Świat Młodych pokazał nam fragment dosyć odległego albumu - 12 zatytułowanego "Capitaine Ryan". Oczywiście historia została nieco "pocięta".


"Pierwsza strona przedruku ze "Świata Młodych" oraz oryginalnego albumu 12"

"Nie szukam zemsty" rozpoczyna się od powrotu trapera Buddy'ego Longwaya i jego przyjaciela z długiej wyprawy. Niedaleko fortu, do którego zmierzali, spotkali kawalerię Stanów Zjednoczonych pod dowództwem kapitana Ryana. Longway dowiedział się od niego, że jego żona (Indianka - nazywana tutaj Czinuk) i córka zostały wygnane z fortu, przez wojsko, po ataku Indian z plemienia "Czarnych Stóp". Zdenerwowany Longway uderzył dowódcę i zmuszony został do ucieczki. Ukrywając się przed wojskiem wyruszył w poszukiwaniu swojej rodziny. Od spotkanych przyjaciół dowiedział się, że jego dawny dom (znajdująca się poza fortem - koliba) został przejęty przez Ryana i sprzedany nowym osadnikom. W momencie, kiedy tam dociera, jest świadkiem ataku Indian na znajdujących się w kolibie osadników oraz odwiedzający ich oddział wojska. Wszyscy zostają zabici z wyjątkiem chłopca, (którego Baddy uratował) i sierżanta Geriba. Longway pomógł sierżantowi pochować wszystkich zabitych, po czym wyruszył na dalsze poszukiwanie. Nie szukał zemsty, szukał swojej rodziny...

Zaprezentowane przez Świat Młodych 20 stron z tej serii (bez koloru, tylko w żółto-czarnych barwach), daje pojęcie o wielkim potencjale serii. Bardzo chciałbym móc ją przeczytać po polsku, jednak biorąc pod uwagę, że nawet "Blueberry" został w naszym kraju zawieszony po zaledwie 5 albumach, nie bardzo wierzę w możliwość wydania opisywanej serii. Ale, Jeśli ktoś ma dostęp do historii "Nie szukam zemsty" - zachęcam do przeczytania, bo jest to kawałek, moim zdaniem, naprawdę świetnego komiksu.


"Derib razem z naszymi dobrymi znajomymi Grazą i Kasem (czyli Grażyną i Zbigniewem Kasprzak)"

 

Robert "graves" Góralczyk

Nie szukam zemsty (10 odcinków)
Scenariusz i rysunki: Derib
Wydanie I: ostatnia strona Gazety Harcerskiej - Świat Młodych w 10 odcinkach
Data I wydania: 1983 nr 93-102
Liczba stron: 20

Seria "Buddy Longway" składa się z następujących albumów:

01. Chinook (09/1974)

 

 

 

 


02. L'ennemi (01/1975)

 

 

 

 


03. Trois hommes sont passés (01/1976)

 

 

 

 


04. Seul (01/1977)

 

 

 

 


05. Le secret (10/1977)

 

 

 

 


06. L'orignal (03/1978)

 

 

 

 


07. L'hiver des chevaux (08/1978)

 

 

 

 


08. L'eau de feu (10/1979)

 

 

 

 


09. Premi?res chasses (08/1980)

 

 

 

 


10. Le démon blanc (01/1981)

 

 

 

 


11. La vengeance (10/1982)

 

 

 

 


12. Capitaine Ryan (01/1983)

 

 

 

 


HS. Les amis de Buddy Longway (04/1983)
Album specjalny w którym swoje prace zaprezentowało 31 autorów: Edouard aidans, Bédu, Michel Blanc-Dumont, Cosey, Dany, Deliege, Derib, Dupa, Ernat, F'Murr, René Follet, Frannz, Gir, Godard, Annie Goetzinger, René Hausman, Hermann, Lambil et Cauvin, Macherot, Jean-Claude Mézieres, Peyo, Renoy, Roba, Rosinski, Jean-Claude Servais, Tibet, Turk et de Groot, Walthéry, Wasterlain

13. Le vent sauvage (11/1984)

 

 

 

 


14. La robe noire (11/1985)

 

 

 

 


15. Hooka-Hey (11/1986)

 

 

 

 


16. Le dernier rendez-vous (11/1987)

 

 

 

 


17. Regarde au-dessus des nuages (06/2002)

 

 

 

 

18. La balle perdue (06/2003)

 

 

 

 


19. Révolte (11/2004)

 

 

 

 


20. La source (05/2006)

Materiały zaczerpnięte ze strony:
http://www.bedetheque.com