"Scott Pilgrim's Precious Little Life"

 

Bryan Lee O'Malley już w swoim debiucie - "Zagubionej duszy" - pokazał, że ludzkie uczucia nie są mu obce. Tworzone przez niego postacie posiadają mocne charaktery, których życiowe perypetie intrygują czytelnika. Tak samo jest w przypadku kolejnej pozycji tego autora: "Scotta Pilgrima".

Kim jest Scott? Typowym 23-latkiem, chwilowo znajdującym się bez pracy. Mieszka z kumplem, wolny czas poświęca bynajmniej nie na szukaniu pracy. Oddaje się namiętnie dwóm pasjom: grze w zespole rockowym oraz wiadomo - kobietom. W obecnej chwili spotyka się z Knives Chau, ale to pojawienie się Ramony Flowers mocno namiesza w uczuciowym życiu Pilgrima.

W tym komiksie widać ewolucję w twórczości O'Malleya. Melancholijny oraz w pewnym sensie nostalgiczny styl "Zagubionej duszy", został zamieniony na bardziej swobodną i humorystyczną historyjkę. Główni bohaterowie stanowią o sile napędowej albumu. Na każdym kroku prowadzą zwyczajne rozmowy, nieraz o błahych sprawach, nieraz o istotnych dla nich samych. Prawie wszystko wydaje się być dokładnym odbiciem rzeczywistości. Do Scotta Pilgrima można porównać każdego, kto jeszcze nie wybrał swojej drogi życiowej. Hedonistyczne podejście do życia samemu Scottowi przynosi dobrą zabawę, ale czy gwarantuje pełnię szczęścia?

Pisząc scenariusz "Scotta Pilgrima" O'Malley znajdował się w zbliżonym wieku do swojego bohatera. Można przypuszczać, że autor kierował się własnymi doświadczeniami przy budowie pewnych aspektów fabularnych. Bynajmniej nie jest to album autobiograficzny, co jednak nie wyklucza zaczerpnięcia niektórych elementów z rzeczywistych wydarzeń. Łatwiej i bardziej emocjonalnie pisze się o sytuacjach, w których aktywnie się uczestniczyło. Nawet niewielkie wspomnienia nabierają znaczącego charakteru, gdy zostają uwiecznione w danej formie artystycznej.

Graficznie O'Malley prezentuje swój standardowy warsztat. Prosta kreska stanowi swoisty miks trzech stylów: mangowego, zinowego, a także karykatury. Z połączenia wspomnianych stylów otrzymujemy niezwykle sugestywną kreskę, która mimo braku kolorów sprawia, że album zapada nam głęboko w pamięci.
Od komiksów autora "Zagubionej duszy" bije wewnętrzne ciepło opowiadanych historyjek. Nieskomplikowane, obyczajowe, z odpowiednią dozą humoru, stanowią godną rozrywkę. Ilu Pilgrimów spotkaliście w swoim życiu? A może sami jesteście jednym z nich, tylko jeszcze o tym nie wiecie? Polecam twórczość O'Malleya, jego komiksy stanowią wspaniałą odmianę dla przeładowanego świata superbohaterów.

Marcin "Motyl" Andrys


Scott Pilgrim
Tytuł: "Scott Pilgrim's Precious Little Life"
Scenariusz: Bryan Lee O'Malley
Rysunek: Bryan Lee O'Malley
Wydawnictwo: Oni Press
Ilość stron: 168
Data wydania: 07.2004
Cena: 11,95$