W polskim internecie nie brakuje portali o tematyce komiksowej. Można powiedzieć, że rynek ten cały czas się rozwija, a konkurencja jest coraz większa. Użytkownicy mogą mieć niemały problem, która strona jest najlepsza? Z której strony korzystać? Tym tekstem chciałbym pomóc w wybraniu najlepszego serwisu komiksowego!

I. Aleja Komiksu.pl

A. Aktualizacje\ Newsy - (Ocena 5/6)
Aleja jest najczęściej aktualizowanym serwisem. To właśnie ona jest najszybsza w dostarczaniu najświeższych wiadomości. Redaktorzy są bardzo dynamiczni i pracowici. Dążą do zdobywania informacji. Wszystko jest przedstawione poprawnie językowo. Newsy są czytelne i treściwe. Bardzo dużo tu szczegółowych informacji na temat polskiego rynku. Od niedawna redaktorzy umieszczają też newsy na temat komiksów zza Oceanu.
B. Przejrzystość Strony - 5
Serwis jest znakomicie zbudowany. Wszystko ma tu swoje miejsce. Całość jest przejrzysta i bardzo łatwo jest dostać się do wybranego punktu. Dodatkowe punkty, za bardzo przyjemną kolorystykę.
C. Artykuły - 4
Jeszcze niedawno była to pięta achillesowa tego serwisu. Teraz redaktorzy starają się to naprawić. Systematycznie dodawane są recenzje najnowszych komiksów. Pojawiło się kilka ciekawych działów takich jak: Rzut Okiem czy Komentarze. Coraz częściej pojawiają się wywiady. Ogólnie jest nieźle, jednak wciąż daleko do ideału.
D. Baza Danych - 3
Galeria okładek. jest wciąż rozbudowywana. Zaś Archiwum Komiksów jest dziurawe i można znaleźć w nim dużo braków. Mało tu informacji na temat twórców komiksu. Aleja Komiksu powinna popracować na tym aspektem strony.
E. Komiksy on-line - 4
W tej kategorii jest całkiem nieźle. Wprawdzie można się czepiać, że mało itd. Jednak jakość komiksów jest całkiem niezła. Mamy tu takie pozycje jak Josephine czy Wyłowione z Wraka.
Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie komiksów nie przybywa. Miejmy nadzieję, że to chwilowe załamanie.
F. Dodatki/ Szczegóły - 4
- Forum Internetowe (małe i słabo rozwinięte)
- Konkursy ( jak na polskie warunki jest ich całkiem sporo)
- Kanał informacyjny RSS
- Newsletter
Łączna Ocena: 4,16

II. Komiks.gildia.pl

A. Aktualizacje/Newsy - 4
Gildia Komiksu jest szybka jeśli chodzi o podawanie najświeższych wiadomości. Nie jest to poziom Alei Komiksu, jednak redaktorzy są na bieżąco ze wszystkimi newsami. Jakość aktualizacji jest przeciętna. Mnóstwo tu newsów na temat komiksowych filmów, jednak wyraźnie brakuje informacji na temat komiksu zagranicznego.
B. Przejrzystość Strony - 3
Niestety z tym nie jest najlepiej. Gildia komiksu to część wielkiego portalu. Dlatego też dużo tu reklam. Muszę przyznać, że ciężko przyzwyczaić się do Gildii. Strona nie jest zbyt przejrzysta, a poruszanie się po niej jest niewygodne. Ocenę podwyższa łagodna i klimatyczna kolorystyka.
C. Artykuły - 3
Mamy sporo recenzji, trochę zapowiedzi. Czasami pojawi się artykuł o zagranicznym komiksie. Niestety cały czas jest tego za mało. Podczas gdy Aleja rozwija się, Gildia stanęła w miejscu. Na innych serwisach pojawiają się ciekawe wywiady, felietony. A tu ciągle pustka. W tej kategorii strona prezentuje się bardzo przeciętnie.
D. Baza Danych - 5
To mocna strona Gildii Komiksu. Szczególnie jeśli chodzi o archiwum twórców. Mamy tu mnóstwo nazwisk związanych z komiksem. Niektórzy są opisani stosowną notatką. Rewelacja. Szukasz jakiegoś twórcy - szukaj na Gildii. Ponadto Baza Danych obejmuje większość wydanych w Polsce komiksów. Kolejnym plusem jest ramka, w której jesteśmy informowani o tym, który twórca ma dziś urodziny!
E. Komiksy On-Line - 4
Gildia może się pochwalić całkiem sporym działem komiksów on-line. Jest ich tu grubo ponad 100! To imponująca liczba. Niestety zaobserwowałem, że nowe komiksy pojawiają się coraz rzadziej. Mimo tego Gildia to serwis, na którym można przeczytać dużo dobrych komiksów.
F. Dodatki/ Szczegóły - 5
- Forum Internetowe (Najpopularniejsze i największe w Polsce)
- Kanał RSS
- Własny sklep internetowy
- Jest to część dużego i stabilnego portalu. Można tu znaleźć informacje nie tylko na temat komiksu.
Łączna Ocena: 4

III. Komiks.polter.pl

A. Aktualizacje/ Newsy - 3 Informacje pojawiają się w miarę często. Nie ma tu informacji na temat filmów, czy też komiksów zagranicznych. Redaktorzy piszą w zasadzie tylko o tym, co dzieje się w Polsce. Piszą bardzo treściwie i krótko. Zaś newsy często dotyczą tego, co właśnie pojawiło się na stronie. W tej konkurencji polter zostaje w tyle za konkurencją.
B. Przejrzystość Strony - 5
Serwis prezentuje się znakomicie. Jest bardzo estetyczny, a zarazem efektowny i przejrzysty. Każda część serwisu ma tu swoje miejsce i łatwo można do niej dotrzeć. Brawa dla twórców za bardzo porządne wykonanie strony graficznej serwisu!
C. Artykuły - 3
Zważywszy na to, że praktycznie za wszystko odpowiedzialny jest Maciek Reputakowski, ilość artykułów nie jest mała. Serwis jest najmłodszy ze wszystkich biorących udział w plebiscycie. Trzeba mieć to na uwadze. Widać, że autor stara się zamieszczać jak najwięcej recenzji. Stoją one na przyzwoitym poziomie. Są treściwe i spełniają swoją rolę w działalności serwisu. Czasami na Polterze można przeczytać interesujący wywiad, czy przeczytać relację z ostatniej imprezy komiksowej.
D. Baza Danych - 2
Jak już wspominałem komiks.polter.pl to młody serwis. Na stronie praktycznie nie ma bazy danych. Nie ma informacji o twórcach, a wydane w kraju komiksy są katalogowane od marca 2005. W tej kategorii polter dużo traci w stosunku do innych serwisów. Myślę jednak, że z czasem archiwum będzie się rozwijało.
E. Komiksy On-Line - 3
Ilość komiksów budzi pewne zastrzeżenia - około 40. Nie jest to imponująca liczba. Nie wszystkie komiksy stoją na wysokim poziomie. Aczkolwiek są tu takie perełki jak choćby AD 2006. Może komiksy on-line nie są najmocniejszą stroną komiksu, jednak autorzy nie mają się czego wstydzić.
F. Dodatki/Szczegóły - 5
- Forum Internetowe (wspólne z WAK. Drugie co do wielkości. Od czasu ataku hakera, wyraźnie osłabło i straciło wielu użytkowników)
- Duża ilość konkursów
- Kanał RSS
- Część dużego serwisu - Poltergeist
- Newsletter
- Możliwość założenia własnego bloga
Ocena Łączna: 3,5

WAK (serwis-komiksowy.pl)

A. Aktualizacje/ Newsy - 4
Newsy na stronie nie pojawiają się zbyt często. Serwis nie informuje o komiksach wydawanych za granicą, a także o filmach związanych z tematyką komiksu. Aktualności w całości poświęcone są tytułom wydawanym w Polsce. Newsy są treściwe, ale niewyczerpujące. Jednak pojawiają się systematycznie, co jest bardzo ważne.
B. Przejrzystość Strony - 3
Serwis istnieje od blisko 10 lat. Tymczasem jego wygląd nie ulega zmianie. Jest bardzo prosty i powoli staje się archaiczny. Złe wrażenie sprawia biała kolorystyka serwisu. Myślę, że należałoby zmienić kolor tła. Biel i czerwień utrudniają lekturę newsów. Mimo tego, strona jest przejrzysta i łatwa w obsłudze. Powodem jest wspomniana przeze mnie prostota wykonania.
C. Artykuły - 2
Największa bolączka serwisu. Na WAK-u praktycznie nie ma żadnych artykułów. Mamy około 50 recenzji, trochę streszczeń i kilka wywiadów. Niestety ich poziom jest przeciętny. Szczególne zastrzeżenia można mieć do jakości recenzji. Są one krótkie i stoją na kiepskim poziomie. Najgorsze jest to, że twórcy kompletnie porzucili tworzenie artykułów. Od dawna nie przeczytałem tu żadnej nowej recenzji, wywiadu, czy też artykułu na temat konkretnego twórcy. Cóż, WAK sprawia wrażenie obumarłego. Niewiele się tu dzieje. A jedyny dowód na to, że ktoś tworzy stronę są systematyczne aktualizacje. Wszystko inne kompletnie stanęło w miejscu.
D. Baza Danych - 6
Największa Baza Danych dotycząca komiksów wydawanych w naszym kraju. Jest ona aktualizowana na bieżąco. Można tu znaleźć praktycznie każdy tytuł. Ten serwis w tym aspekcie stanowi prawdziwą skarbnicę danych. Po prostu REWELACJA! Na opis każdego komiksu składa się informacja o twórcach, cenie, formacie, wydawcy. Serwis słynie też z ogromnej galerii okładek. Każdy skatalogowany komiks ma przedstawioną okładkę. Jeszcze raz wyrażam słowa uznania dla autorów.
E. Komiksy On-Line - 1
Komiksów na stronie nie stwierdzono. Nie uświadczymy tu żadnych komiksów...
F. Dodatki/ Szczegóły - 3
- Forum internetowe ( wspólne z Polterem)
- Chat ( zawsze pusty, praktycznie nieużywany)
Ocena Łączna: 3,16

WRAK.PL

A. Aktualności/ Newsy - 4
Na Wraku może nie mamy zbyt częstych aktualizacji, jednak newsy są bardzo treściwe, poprawne językowo i, co najważniejsze, są wyczerpujące. Czasami na stronie pojawiają się newsy z zagranicy. Nie ma zaś newsów o sprawach związanych z komiksem pośrednio tj. filmach, grach itp. Jednak w tej kategorii WRAK wypada bardzo przyzwoicie. Jest to strona, z której można czerpać informacje z pierwszej ręki.
B. Przejrzystość Strony - 5
Strona jest zrobiona w bardzo ładny sposób. Jest utrzymana w przyjemnych kolorach, jest bardzo przejrzysta i wygodna w użytkowaniu. Wielkie brawa dla twórców strony, layout jest znakomity. Ciężko się przyczepić do czegokolwiek. Serwis wykonany jest bardzo ładnie i oryginalnie.
C. Artykuły - 4
WRAK to skarbnica recenzji. Jest ich bardzo wiele, a wszystkie stoją na wysokim poziomie. Niestety mało jest tu wywiadów, czy też artykułów o zagranicznych rynkach komiksu. Ocenę podwyższają, co prawda, nieco stare, ale wciąż aktualne artykuły takich osób jak choćby Wojciech Birek. Mam nadzieję, że WRAK dalej powiększał będzie liczbę recenzji, a także postara się o nowe artykuły na tematy komiksowe.
D. Baza Danych - 5
Ilość komiksów znajdujących się w archiwum jest naprawdę bardzo duża. Wszystkie opisy są znakomicie realizowane. WRAK może rywalizować o tytuł najlepszej komiksowej Bazy Danych z WAKiem czy Gildią Komiksu. Twórca serwisu wykonał bardzo dobrą robotę.
E. Komiksy On-Line - 3
Ilość komiksów on-line jest mała. Jednak ich jakość jest całkiem niezła. Komiksy takie jak Mały Masturbator mogą przypaść do gustu. Mamy tu także pokaźną ilość ekranów startowych, które nieraz są ciekawsze niż wiele komiksów. Mimo to nie ma co się łudzić - WRAK w tej kategorii znacznie ustępuje takim serwisom jak choćby Aleja- Komiksu
F. Dodatki/ Szczegóły - 3
- forum( to z niego wywodzi się konkurs na pasek komiksowy)
- mała ilość reklam
Łączna Ocena: 4

Nazwa Serwisu
Ocena:
1. Aleja Komiksu
 4,16
2. Gildia Komiksu
  4
2. WRAK
  4
4. Komiks.Polter.pl
  3,5
5. WAK
  3,16

Słowo Podsumowania:

Aleja Komiksu to bezsprzecznie najlepszy polski serwis komiksowy. Być może ocena tego nie odzwierciedla, jednak przewaga tej strony stale rośnie. Redaktorzy często wpadają na innowacyjne pomysły, tym samym zwiększają atrakcyjność serwisu. Za Aleją postanowiłem umieścić Gildię Komiksu. Jest to bardzo systematyczny, stabilny i pewny serwis. Mało oryginalnych pomysłów, jednak bardzo dobre forum, częste aktualizacje i duża baza danych stanowią o sile tej witryny. Na najniższym stopniu podium staje WRAK - serwis legenda. Można powiedzieć, że jest to pierwszy profesjonalny portal komiksowy. Ostatnio złapał sporą zadyszkę, miał długą przerwę. Teraz Jarek Obważanek chce powrócić do dawnej świetności. Wszyscy życzymy mu powodzenia. Czwarte miejsce zajmuje komiks.polter.pl. Serwis ten jest stosunkowo młody, jednak podąża w dobrym kierunku. Jeśli twórcy będą dalej nad nim pracować, za kilka lat może to być czołowa witryna. Podobną drogę przechodziła Aleja, która jeszcze kilka lat temu była małym, skromnym serwisem, takim, jakim teraz jest Polter. Dziś Aleja to zdecydowany lider jeśli chodzi o komiksowe portale. Na końcu znajduje się WAK. Strona ta w przyszłym roku będzie obchodziła 10-lecie. Niestety Serwis- Komiksowy zupełnie się nie rozwija. WAK stanął w miejscu, a jedyne oznaki życia, to stosunkowo częste aktualizacje. Miejmy nadzieję, że strona ruszy z miejsca i zacznie gonić liderów. Na razie zdecydowanie od nich odstaje. Zarówno pod względem treści, jak i oprawy wizualnej.

Uważam, że serwisy komiksowe, podobnie jak cały rynek rozwijają się. Kompletnie nie przypominają małych witryn z przed lat. Dziś są to duże i rozbudowane strony z dużymi ambicjami. Reklamują się na okładkach komiksów i walczą o nowych użytkowników. Z pewnością taka wzajemna walka, daje najwięcej korzyści czytelnikom. Jest, z czego wybierać. Poziom kilku serwisów stoi na dobrym poziomie. Miejmy nadzieję, że witryny komiksowe będą miały o czym pisać. Tzn. na rynku będzie ukazywać się jak najwięcej komiksów. W końcu to one są najważniejsze.

Kingquest