Waciane Kafliki Żyttu

 

Trudno jednoznacznie scharakteryzować ten komiks, tak samo jak trudno powiedzieć, czym są waciane kafliki. Na pewno bazuje on na absurdzie otaczającego nas świata. Na pewno skutecznie ten absurd wykorzystuje. Poza tym przyjemnie się go czyta i pozostawia on po sobie dobre wrażenie.

Na albumik składają się trzy historie. Są do siebie podobne stylistycznie, posiadają analogiczne motywy, łączy je osoba pierwszoplanowego bohatera i kilka innych postaci. Wszystkie opowieści rozwijają się w raczej niecodzienny sposób. Dominik Szcześniak opowiedział je budując nastrój niepewności i zastraszenia w jakim egzystuje protagonista, tymczasem narracja oparta na ironii i nonsensie budzi w czytelniku raczej śmiech wskutek opisywanych sytuacji. Jedno jest pewne, twórca wykazał się nie lada pomysłowością tworząc ten komiks - przewrotność scenariusza naprawdę godna jest zauważenia.

"Waciane Kafliki Żyttu" powstały ładnych parę lat temu - historię ich powstania przybliża pod koniec albumiku sam autor, jednak nie widać po nich znaku czasu. Komiks ten posługuje się uniwersalnym językiem, mówi o kilku uniwersalnych prawdach, bawi uniwersalnym absurdem. W tym też tkwi jego siła.

Maciej Pałka ma charakterystyczną kreskę - trochę brudną, nieco szkaradną, odrobinę nierealistyczną. Pasuje ona do opowiadanej historii jak ulał. Przede wszystkim wspaniale oddaje ekspresyjność emocjonalną poszczególnych postaci. Ponadto dobrze obrazuje nieprzychylność otaczającego świata. Mimo to kotek Żyttu jest miły, uroczy, przyjazny - taki do pogłaskania, a nie przegonienia go głośnym "psik".

Ubawiłem się nieźle podczas poznawania niecodziennych przeżyć głównego bohatera. Myślę, że ubawią się wszyscy, którzy po nie sięgną. Ale to, co czasem wydaje się być tak bardzo śmieszne, może być w rzeczywistości także ponure. W "Wacianych Kaflikach Żyttu" wyraziście ukazana została również mroczna strona ludzkiej egzystencji. Z tego powodu także warto się z tym albumikiem zapoznać.

Jakub "Tiall" Syty

Waciane Kafliki Żyttu
Scenariusz: Dominik Szcześniak
Rysunek: Maciej Pałka
Wydawca: Timof i Cisi Wspólnicy
Rok wydania polskiego: 10.2006
Liczba stron: 64
Format: 175x250 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Nakład: 400 egz.