Dawno, dawno temu, gdy półki w EMPIK-ach nie uginały się od komiksów i nie istniały specjalistyczne sklepy komiksowe, ukazywało się w Polsce od dwóch do pięciu komiksów miesięcznie. Wydawały je wydawnictwa państwowe. W niebagatelnych, nawet na zachodnie warunki nakładach: kilkuset tysięcy egzemplarzy.
Dział ten stworzony został nie dla znawców, ani kolekcjonerów, ale dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki we wspaniałym świecie komiksu. Będą tutaj streszczane i recenzowane pozycje dawno temu wydane na naszym rynku (również w formie gazetowej) tak, aby początkujący, przekopując sterty staroci (w antykwariatach, giełdach komiksowych, na allegro lub u wujka w piwnicy) wiedzieli, na co zwrócić szczególną uwagę, a co ominąć szerokim łukiem.

Prehistoria, czyli co drzewiej się ukazało...

"Dziwne przedruki zachodnich albumów cz.3: Duchateau/Denayer"

Witam ponownie po krótkiej przerwie. Dzisiaj kontynuujemy prezentację zachodnich twórców na łamach pewnej, znanej wszystkim, harcerskiej gazetki.

W 1985 roku ukazał się w "Świecie Młodych" (oczywiście) niekompletny przedruk komiksu znanych twórców Chr Denayera i A.P Duchateau zatytułowany: "Błyskawica na start".
Scenarzysty Andre'a Paula Duchateau nie muszę przedstawiać. Jest w Polsce bardzo znany, głównie jako autor scenariuszy Yansa. Natomiast rysownik Christian Denayer jest znany tylko i wyłącznie z rozpoczętej (i zawieszonej) serii "Wayne Shelton". Dzięki przedrukom ze Świata Młodych" możemy zobaczyć jego dużo wcześniejsze prace. "Błyskawica na start" to jeden z albumów znanej serii zatytułowanej "Alain Chevallier", która wychodziła we Francji w latach 1973-1986. W tym czasie wydano 17 albumów. Seria do 14 tomu była wydawana przez "Rossel" a później aż do końca przejął jej wydawanie "Lombard" (dwa tomy - 9 i 10 były wydane również przez "Dargaud"). "Świat Młodych" posłużył się w zapowiedzi okładką z 7 numeru w 1977 roku "Tintina", gdzie znajdowała się historia: "Menace pour Alain Chevallier et sa "Fulgura"".. Przejdźmy jednak do samej "Błyskawicy na start".

Komiks opowiada o młodym kierowcy Formuły I, Alainie Chevallier, którego ojciec (również kierowca) zginął na torze w czasie wyścigu o wielką nagrodę - Grand Prix. Mimo to, syn poszedł w ślady ojca i również został kierowcą Formuły I. Startuje w tytułowym bolidzie "Błyskawicy" zrobionej w zakładzie jego wuja Serga. W najnowszym wyścigu ma wziąć udział nowy kierowca - Phil Castel. Pierwsze spotkanie Alaina i Phila jest dosyć dziwne. Chevaliera dręczą po nim złe przeczucia i przeświadczenie, że Castella już gdzieś spotkał. Dwa dni później w czasie wyścigu o Grand Prix, Castel najeżdża na Alaina kołem. Przy 300 km/h może się to skończyć tylko w jeden sposób... Potworna siła pcha samochody w górę i... wóz Alaina wychodzi z tego cało, ale samochód Castella razem z kierowcą staje w płomieniach. Alain ryzykując wybuch paliwa ratuje rywala od niechybnej śmierci. Oparzenia Castella okazały się niegroźne i niedługo wyszedł ze szpitala. Podziękował Alainowi za uratowanie życia jednak odrzucił jakąkolwiek z nim przyjaźń. Miał tylko jeden cel - pokonać go na torze. Tuż przed kolejnym wyścigiem zamaskowana postać (ubrana jak kierowca rajdowy) włamała się do zamkniętego warsztatu i po ogłuszeniu mechanika Steacka zdemolowała "Błyskawicę"...

Tak mniej więcej kształtuje się ta historia. Był to pierwszy komiks o "Formule I" jaki ukazał się w naszym kraju (następny był Michel Vaillant). Rysunki były bardzo dobre (na ówczesne czasy bardzo przyciągały wzrok). Rysowane z rozmachem a zarazem szczegółowe. Wyścigi bolidów nie tylko na torze, ale również na ulicach miasta zostały narysowane bardzo realistycznie. Myślę, że po ostatnich świetnych wynikach Roberta Kubicy mogłaby ta historia przyciągnąć nawet teraz czytelników.

Rok później "Świat Młodych" pokusił o zaprezentowanie innej opowieści stworzonej przez tą samą parę autorów. Komiksem tym był "3x kontra Mamuty". Jest to również fragment dłuższej serii pt: "Les Casseurs". Seria wychodziła w latach 1977-1994. Zostało wydanych 21 albumów. Od pierwszego do ostatniego albumu "Les Casseurs" było wydawane przez "Lombard" (Pierwszych 5 albumów zostało wydanych również przez "Dargaud").

" 3x kontra Mamuty" opowiada o walce dwóch policjantów (Brocka i Russela) z szajką gangsterską podpisującą się 'xxx", porywających ciężarówki (Mamuty) firmy "Always". Policjanci chcąc złapać przestępców ukrywają się w jednej z ciężarówek (w opancerzonym chevrolecie) i w momencie, kiedy ciężarówka zostaje zatrzymana wkraczają do gry. Zaczyna się szaleńczy pościg. Kule odbijają się od opancerzonego samochodu Brocka. W tym czasie Russel zza kierownicy "Mamuta" przestrzeliwuje opony uciekających bandytów. Pościg kończy się dla Brocka nieprzyjemnie. Przestępcy dysponują potężnym zapleczem technicznym i wyposażeni w helikopter zrzucają jego samochód z drogi. To jednak dopiero początek ich niesamowitych przygód. Przez następne kilkanaście stron jesteśmy świadkami masy pościgów, forteli i strzelaniny. Akcja goni akcję, a dwaj policjanci niczym James Bond zawsze wychodzą z wszystkiego cało. Nawet gdy wpadają w zasadzkę potrafią pokazać "lwi pazur" i jak McGiver z paru puszek i kilku piłek zrobić całkiem skuteczna na przestępców broń. Rysunki są na dobrym poziomie i bardzo dobrze pasują do tego typu opowieści. Bardzo charakterystyczne dla Denayera, prawie takie same jak we wcześniej omawianej "Błyskawicy na start". W wydanym przez Egmont "Waynie Sheltonie",widać już znaczną różnicę i ewolucję sposobu rysowania.

Obydwa omówione komiksy pomimo dość dużych (prawdopodobnie) cięć prezentują się dobrze. Bardzo jestem ciekaw jak wyglądały się w oryginale. Może kiedyś uda mi się to ocenić. Na razie "wycinki" ze Świata Młodych" to jedyna możliwość, aby poznać, w naszym kraju, przygody "Alaina Chevaliera" i dwójki zuchwałych policjantów: Russela i Brocka.
Do przeczytania w następnym numerze KZ, gdzie dalej będę kontynuował kolejne "dziwne przedruki"...

Robert "graves" Góralczyk

 


Scenariusz: A. P. Duchateau,
Rysunki: Chr. Denayer
Wydanie I: ostatnia strona Gazety Harcerskiej - Świat Młodych w 12 odcinkach
Data I wydania: 1985 nr 49-60
Liczba stron: 24


Scenariusz: A. P. Duchateau,
Rysunki: Chr. Denayer
Wydanie I: ostatnia strona Gazety Harcerskiej - Świat Młodych w 17 odcinkach
Data I wydania: 1986 nr 38-54
Liczba stron: 33