ഀ ഀ KZ - magazyn miło¶ników komiksuഀ ഀ ഀ
ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ
ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ
ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ
 
 ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ

 

Kozure Okami - Samotny Wilk i Szczenię

Tom I - Szlak Śmierci

"А я буду пиратом-гадом, всех поставлю раком-задом
ഀ Будет черным знамя-знамя и не жди меня мама-мама
ഀ И не жди меня мама-мама я жесток и так надо-надо
ഀ Долетит мое пламя до самого ада"


"Kozure Okami" to staropolskie pozdrowienie hipnotyzerów i zaklinaczy kóz. Jest to także tytuł rozpoczętego właśnie przez Mandragorę cyklu o wyjętym spod prawa, walecznym kacie i jego kilkuletnim brzdącu. Pierwszy tom jest już dostępny w księgarniach, a jego zawartość powstała w 1970 roku. Mamy więc do czynienia z kawałkiem komiksowej klasyki. Ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami.

Tomik ukazał się w nietypowym w Polsce, kieszonkowym formacie. Jest to ponoć format oryginalny i muszę odnotować, że zupełnie wygodnie się to w ten sposób czyta. Autorem rysunku na okładce jest Frank Miller; trzeba przyznać, że coś przyciągającego jest w tym obrazku, ale też artysta nie przyłożył się jakoś szczególnie do swego dzieła. Tak czy inaczej - wprowadza on czytelnika we właściwy klimat i o to właśnie chodzi.

Właściciel Mandragory Przemysław Wróbel opowiadał w internetowym wywiadzie o okolicznościach zakupu praw autorskich tego cyklu i brzmiało to jak historia samurajska sama w sobie. Trzeba się cieszyć, że trudne negocjacje dobiegły końca i rodzimy czytelnik może sam ocenić wagę tego komiksu.ഀ

ഀ ഀ

Jeśli ktoś jednak chciałby przed dokonaniem zakupu zapoznać się z jakąś gotową opinią, to zapraszam - oto moje odczucia.

ഀ ഀ

Komiks nie zestarzał się jakoś drastycznie, choć nie oszukujmy się - ukazuje się u nas o 35 lat za późno. Wciąż jest to saga samurajska na wysokim poziomie, ale realia historyczne nie są tu oddane tak pięknie jak choćby w Usagim Yojimbo. Rysunki są bardzo czytelne i nie brak im artyzmu, daleko tu jednak do wyrafinowania graficznego znanego z nowocześniejszych komiksów japońskich (być może zmieni się to w kolejnych tomach komiksu). Mimo niewielkich rozmiarów strony, artysta wplata dość często urocze pejzaże, co sprawia że warstwa graficzna jest tu bardzo istotnym środkiem tworzenia atmosfery komiksu.

ഀ ഀ

Sam scenariusz podzielony jest na serię niepowiązanych ze sobą opowiadań. Nie oczekujmy tutaj więc stopniowego zawiązywania intrygi - komiks rządzi się prawami odcinkowca gazetowego i zanim akcja na dobre się rozwinie już leje się krew, a protagonista odchodzi w stronę wschodzącego słońca oczyściwszy uprzednio klingę z rozlicznych płynów ustrojowych. Po przeczytaniu kilku opowiadań opartych o ten schemat, tomik staje się nieco nużący, jednak pamiętajmy, że jest to dopiero pierwsza część, wprowadzenie, a cały zebrany tu materiał powstawał w zaledwie 3 miesiące. Jestem przekonany, że wkrótce świat opisywany przez Kazuo Koike i Goseki Kojima rozrośnie się do imponujących rozmiarów niczym cykl o wiedźminie - nie przymierzając.

ഀ ഀ

Gdyby na cały tom składało się pierwsze siedem opowieści, ocena byłaby prawdopodobnie niższa, jednak scenarzysta zaczął troszeczkę kombinować i ostatnie dwie historie: "Skrzydła dla ptaka, kły dla mięsożercy" oraz tytułowy "Szlak śmierci" przynoszą pewien powiew świeżości - zapowiadają niezgłębiony potencjał kryjący się w tym bohaterze i cyklu. Za ich sprawą ocena komiksu idzie w górę, a ja sam oczekuję z dużymi nadziejami kolejnego tomu "Kozure Okami".

ഀ ഀ

Warto też wspomnieć o dodatkach: słowniczku terminów japońskich (b. przydatny w trakcie lektury) oraz notce biograficznej o autorach, napisanej przez Witolda Nowakowskiego.

ഀ ഀ

Długo musiał czekać polski fan komiksu na Samotnego Wilka. Oto więc wilk przybył i póki co nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Czekamy na dalszy ciąg wycia, gryzienia i stroszenia sierści. Patronem medialnym komiksu jest wrak.pl.

"И там в аду я всех найду
ഀ Я за отца всем отомщу
ഀ Отомщу, полечу
ഀ И останусь в раю"ഀ

Arek Królak 

W recenzji wykorzystałem fragmenty piosenki "Pirat" grupy Agata Kristi, która bardzo pasuje do klimatu "Samotnego Wilka". Na oficjalnej stronie zespołu można jej posłuchać (oczywiście legalnie) i samemu się przekonać: http://agata.ru/disk/08/mk_02.mp3.

Kozure Okami Samotny Wilk i Szczenię
ഀ Tom I: Szlak Śmierci
ഀ sc: Kazuo Koike
ഀ rys: Goseki Kojima
ഀ wydawnictwo: Mandragora
ഀ stron: 296
ഀ cena: 19,90ഀ ഀ

 

 
ഀ ഀ
ഀ ഀ ഀ ഀ ഀ  ഀ ഀ ഀ ഀ