Transmetropolitan Wydanie Kolekcjonerskie
Powrót Na Ulicę - Żądza Życia

-Angielski to głupkowata namiastka języka.
-Ale dobrze przekazuje nienawiść.

Długo kazała nam czekać Mandragora na wydanie zbiorcze pierwszych trzech komiksów o Pająku Jeruzalem. Komiks jest dość ciężki w lekturze, ale nie sposób odmówić mu swoistego kolorytu. Wizja przyszłości nakreślona przez Ellisa ma za zadanie zaszokować czytelnika, ale gdyby chodziło tylko o to, komiks stałby się nudny po 10 stronach. Tutaj mamy czytelne nawiązania do współczesności, niestety pod przykrywką ciekawej warstwy językowej i w miarę płynnej fabuły kryją się dość błahe i mało oryginalne przesłania.

Główny bohater, choć czasem pokazuje oblicze cynika, z reguły obserwuje świat z wręcz dziecięcą naiwnością. Jednak ubrana w anarchistyczne wdzianko naiwność, zamiast razić - dodaje otuchy. Pająk ma w sobie coś z Jeża Jerzego, jednak nie podchodzi do otaczającej go rzeczywistości z tak dużym dystansem. Właściwie on stara się uciec przed degeneracją i tylko konieczność stawia go wobec zdarzeń opisanych w komiksie.

"Myśliwy, kurwa. Oto czym się stałem.
Pierdolonym predatorem.
Zajebię go. Pierdolić centralę."

Głównym atutem komiksu jest bardzo kolorowe tło, barwne postacie i żywy język, jakim posługują się bohaterowie. Kreska Robertsona nie męczy, tak jak to było w komiksach o Punisherze, ale na dłuższą metę nie jest zbyt strawna. Jej atutem jest to, że nie przeszkadza w odbiorze fabuły. Zresztą - fabuły tu właściwie nie ma. Są scenki rodzajowe, gagi, dialogi, absurdalne sytuacje, skecze, wygłupy. Taki przyjemny melanż, nieco może zbyt pretensjonalnie angażujący emocje czytelnika, zamiast jego opinie, ale jest to komiks młodzieżowy, wydany przez dużego wydawce w Ameryce, nie należy oczekiwać intelektualnej głębi.

Nakład tomu niski, nawet jak na wydanie kolekcjonerskie - 350 egzemplarzy. Dla tych, którzy nie kupowali dotąd serii, jest to dobra okazja, by zapoznać się z całością polskiego dorobku transmetropolitarnego, być może zapowiedź kontynuacji cyklu. Ja się raczej na nowe przygody Pająka nie skuszę, choć kto wie, może zmienie zdanie przy kolejnym wydaniu zbiorczym?

Arek Królak

Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Darick Robertson
Format: B5
Papier: kredowy
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Ilość stron: 340
Wydawca: Mandragora
Data wydania: styczeń 2006 (pojedyńczo 2002, 2003)
Wyd. oryg.: DC Comics/Vertigo
Cena: 69,90 zł

Zakup w