"Star Wars": "Generał" Skywalker" zeszyt 1

 

Mandragora wydała kolejną zeszytową porcję komiksowych "Gwiezdnych Wojen". Lecz cóż z tego, że bohaterem tej historii jest sam Luke Skywalker, kiedy mamy w niej do czynienia z niskogatunkowym scenariuszem.

Akcja komiksu dzieje się w pół roku po wydarzeniach z "Nowej nadziei". Rebelianci planują usytuować swoją bazę nasłuchową na niezamieszkałej i nienazwanej planecie. Niespodziewanie na horyzoncie pojawiają się siły Imperium. Bez chwili zastanowienia przyznać trzeba, że wszystko to, co ma miejsce na przedstawianych dwudziestu-czterech stronach jest zdecydowanie ni to wciągające, ni też wywołuje jakieś silniejsze emocje. Zeszyt można połknąć dosłownie w trzy minuty, jednocześnie sprawdzając na przykład skrzynkę e-mailową, a potem "machnąć" na bok i całkowicie zapomnieć o tym, co miało w nim miejsce. Chyba warto o lepszy dobór pozycji do publikacji, bo o ile "Gwiezdne Wojny" sprzedawać się mogą nieźle, to jednak po pewnym czasie nawet najbardziej wytrwali czytelnicy mogą znudzić się niepokojąco niskim poziomem wydawanych materiałów. A poziom tego właśnie omawianego jest naprawdę niski.

Co ciekawe, do narysowania jednego zeszytu zabrały się aż dwie osoby. Style obydwu rysowniczek różnią się od siebie nieznacznie, ale są na tyle spójne, że przeskok między tworzonymi przez nie częściami komiksu nie jest jakiś drastyczny. Adrania Melo operuje dużo grubszą kreską, jej szkice są również bardziej "brudne". Nicola Scott reprezentuje bardziej cartoonową manierę z wygładzonym obrysem. Stonowane kolory chyba lepiej pasują do grafiki drugiej z artystek.

"Generał" Skywalker" to dwuczęściowa historia. W związku z tym, że jej początek jest raczej słaby, chyba lepiej byłoby, gdyby została ona wydana w jednym, obszerniejszym zeszycie. Ale za takie decyzje odpowiada wydawca. Tymczasem trudno wyobrazić sobie, żeby zakończenie okazało się być nadzwyczaj interesujące i w sposób szczególny mogło wabić czytelnika.

Jakub "Tiall" Syty


"Star Wars": "Generał" Skywalker" część 1
Tytuł oryginału: Star Wars: Empire #26: "General" Skywalker part one
Scenariusz: Ron Marz
Szkic: Adriana Melo, Nicola Scott
Kolory: Michael Atiyeh
Okładka: Tommy Lee Edwards
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 02.2006
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału:11.2004
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 5 zł

Zakup w