Witamy po raz pierwszy w nowym roku. Oto przed wami trzydziesty siódmy numer naszego magazynu. Nie jest może taki, jakiego wszyscy byśmy sobie życzyli, mamy jednak nadzieję (my, czyli Wasza redakcja), że każdy z was znajdzie w nim dla siebie coś ciekawego. Tematem przewodnim KZ#37 jest tym razem postać Daniela Clowesa, znanego z takich komiksów jak "Ghost World" czy "Caricature". Choć deklaracji było znacznie więcej, ostatecznie na tym polu wykazał się tylko Xionc.

Dwa dominujące działy w aktualnym numerze to: Zagranica oraz Recenzje. Obydwa one (szczególnie Recenzje) odżyły, po okresie pewnej stagnacji i mamy nadzieję, że ten stan się utrzyma w następnych numerach KZ-tu. Zagranica została tym razem zdominowana przez artykuły i newsy poświęcone rynkowi amerykańskiemu, swoje miejsce znalazło też jednak tutaj kilka artykułów, traktujących o komiksach europejskich. Odnośnie Recenzji, to myślę, że wyrazy pochwały należą się w tym miejscu niezmordowanemu Tjallowi, który stworzył ich naprawdę sporo.

Postanowiliśmy też, że tradycji powinna stać się zadość i przedstawiamy wam podsumowanie roku sporządzone przez Xionc'a, w którym możecie się zapoznać z komiksami, które naszym zdaniem były najbardziej godne uwagi w mijającym roku. W magazynie Ffreak ponownie przestrzega przed tym czego absolutnie nie warto wydawać w naszym kraju, a Graves wyciąga na światło dzienne kolejne zapomniane, komiksowe skarby z dawnych czasów. Kizię i Kiziora do tego numeru narysował nam WMA. Kizior wystąpił jak zwykle w roli bardzo nietypowej, tym razem jako emblemat na koszulce.

Zabrakło jednak w tym numerze VIP Room'u i kilku innych rzeczy. Trudno nie zauważyć, że nasz magazyn przeżywa od zeszłego roku pewne trudności. Najpierw (na początku ubiegłego roku) nie dotrzymywaliśmy obiecanych Wam terminów, a teraz powoli przechodzimy metamorfozę, nie wiadomo jeszcze dokładnie w jakim kierunku. Wśród "starych wyjadaczy" dało się zaobserwować pewne znużenie materią KZ-tu, a o nową krew w naszym kraju raczej trudno. Nie mniej jednak w tym numerze ze swoimi tekstami debiutują aż pięć nowych osób: Agnieszka Tukowska, Marcin "Motyl" Andrys, Michał "Chudy" Chudoliński, Maciek "Kingquest" Kosuń oraz Łukasz "Yoghurt" Gładkowski. Mamy nadzieję, że w przyszłości rozwiną jeszcze skrzydła i będą zasilać "organizm" naszego magazynu swoimi kolejnymi tekstami.

W tym miejscu chciałbym też zaapelować do Was, drodzy czytelnicy: jeśli na komiksach się znacie (nie ważne czy polskich, frankońskich, amerykańskich, japońskich, czy jakichś jeszcze innych), a do tego macie czas i ochotę (a także trochę umiejętności), to zapraszamy do współpracy. Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy na adres: [email protected]

Tradycyjnie też zachęcamy do zakupów komiksów u naszego sponsora, czyli Komikslandii.

Tomek Brzozowski