"Star Wars": "Więzy krwi"

 

Jednoczęściowa historia "Więzy krwi" jest zdecydowanie lepsza, niż wydana w maju "Republika", do pięcioczęściowej "Obsesji" trudno ją wogóle porównywać. Nie mniej, ta pozycja może być nawet niezłą, choć zdecydowanie krótką, porcją lektury dla miłośników Gwiezdnych Wojen.

"Więzy krwi" przedstawiają postać Ronhara Kima, Mistrza Jedi, którego losy dość mocno powiązane były z drogą Palpatine'a, prowadzącą na sam szczyt władzy. Akcja komiksu teoretycznie rozgrywa się w czasie Wojen Klonów, nie mniej jednak przedstawia wydarzenia sprzed wielu lat przed wojnami, cofając się nawet do momentu, kiedy Palpatine został nowo-mianowanym senatorem Naboo. Generalnie rzecz biorąc, można doszukać się tu pewnych smaczków, związanych z główną osią fabularną filmów. Na szczególną uwagę zasługuje pomysł sprawdzenia tego, kto jest ukrywającym się poza zasięgiem wzroku Jedi mrocznym Lordem Sith.

Historia opowiedziana jest na zasadzie kolejnych retrospekcji, właściwie co chwilę następuje przenniesienie akcji w czas przeszły. Zabieg to nienadzwyczajny, ale z pewnością nadaje zwykłej nowelce nieco bardziej wyszukany charakter. Z drugiej jednak strony, jest to takim trochę niepotrzebnym udziwnieniem, mającym na celu ciut efektywniej wciągnąć czytelnika w wir wydarzeń, skonstruowanych przez scenarzystę.

Plansze w komiksie są momentami przepełnione szczegółami, co w połączeniu z dość ciemną kolorystyką nadaje im mroczny, czasem mało przejrzysty charakter. To minus, lecz mimo to całość zrealizowana jest raczej sprawnie.

Podsumowując, jest to lektura dla tych bardziej zainteresowanych wydarzeniami spoza filmów, lektura bez żadnych fajerwerków, chociaż poruszająca dosyć ciekawe wątki.

Jakub "Tiall" Syty


"Star Wars": "Więzy krwi"
Tytuł oryginału: Republic no 64
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Brandon Badeaux
Kolory: Brad Anderson
Okładka: Tomĺs Giorello
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 04.2004
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,00 zł

Zakup w